МЕНЮ


9 квiтень 2018 - 12:53

Або ОСББ, або управителі


Сьогодні не вщухають дискусії у суспільстві – створювати ОСББ чи ні. Однак законом України «Про житлово-комунальні послуги», який набирає чинності 10 червня, чітко визначено, що варіантів тільки два – або мешканці створюють таке об’єднання, або їм обирають управляючу компанію, що обслуговуватиме будинки.
Проблем, пов’язаних зі створенням ОСББ чи обслуговуванням управителями, звичайно, багато. Тож не випадково цій темі був присвяченій черговий День депутата у міській раді Кропивницького, що відбувся цього тижня.
Крім депутатів, у заході брали участь працівники профільних виконавчих органів міської ради, представники об’єднань співвласників житла, завідуючі будинками, громадськість.
– Реформування системи управління житловим фондом протягом останніх десятиліть стало найгострішим питанням у нашому суспільстві, – наголосив секретар міської ради Андрій Табалов. – На жаль, серйозних позитивних зрушень та реформ у цій сфері досі не відбулося. Застарілі принципи управління, відсутність системних перетворень, недосконалість тарифної політики, неналежне і неефективне утримання об’єктів призвели до критичного стану житлового фонду.
На переконання секретаря міської ради, головне завдання влади сьогодні – реформувати систему управління житловим фондом, покращити умови: проживання мешканців, стимулювати їх до створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Як повідомив начальник головного управління ЖКГ міськради Віктор Кухаренко, станом на початок 2018 року в Кропивницькому створено 81 ОСББ, які разом об’єднують 101 житловий будинок. Рішенням міської ради затверджено Програму сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на 2016 – 2018 роки, яка передбачає виконання капітальних ремонтів на умовах співфінансування покрівель, ліфтів, інженерних мереж, фасадів, утеплення будинків ОСББ тощо.
Так, капітальний ремонт будинків для новостворених ОСББ на умовах співфінансування відбувається за такою схемою: 80 відсотків коштів виділяється з міського бюджету, 20 відсотків становлять кошти ОСББ. Для вже існуючих ОСББ співфінансування проходить трохи інакше (65 відсотків – міський бюджет, 35 відсотків – кошти ОСББ). А капітальні ремонти в будинках ОСББ, де подальша експлуатація дахів, ліфтів та інженерних мереж неможлива, здійснюватиметься за рахунок коштів міського бюджету без пайової участі ОСББ (за винятком, якщо неможливість подальшої експлуатації житлового будинку не є наслідком бездіяльності ОСББ).
Так, у 2017 році, відповідно до програми співфінансування, було передбачено капітальні ремонти 11 об’єктів житлового фонду на умовах співфінансування, з яких реалізовано у повному обсязі капітальні ремонти на дев’яти об’єктах на 1 547 526 гривень, на інші два об’єкти виготовлено проектно-кошторисну документацію (утеплення фасаду житлового будинку на вулиці Євгена Маланюка, 24 та капітальний ремонт інженерних мереж житлового будинку на вул. Волкова, 30.
– Фінансування програми співфінансування проводиться в межах бюджетних призначень, затверджених у міському бюджеті на відповідний рік: на співфінансування капітальних ремонтів новостворених та існуючих ОСББ у 2018 році передбачено два мільйони гривень, – підкреслив Віктор Кухаренко. – Зараз програма співфінансування удосконалюється з врахуванням вимог найактивніших голів ОСББ в частині відсоткового співвідношення співфінансування.
Посадовець також зазначив, що спеціалісти головного управління продовжують роз’яснювальну компанію щодо створення ОСББ у багатоквартирних будинках. Однак, якщо співвласники не приймуть рішення про форму управління багатоквартирним будинком, ним опікуватиметься управитель, якого призначить на конкурсних засадах виконавчий орган місцевої ради.
Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначатиметься за згодою сторін та зазначатиметься у договорі з управителем.
– Можу заспокоїти кропивничан, що управляюча компанія не буде управляти будинком до кінця днів. Жителі можуть її змінити, що передбачено законом, – підсумував Віктор Кухаренко.
Депутат Олександр Цертій переконаний, що саме управителі стануть найближчим часом найпоширенішою формою обслуговування багатоквартирних будинків. Враховуючи, що ринку послуг управителів в Україні поки що не сформовано, важливою є готовність існуючих ЖЕО працювати в нових умовах, перетворитися з підприємства – надавача послуг на ефективного конкурентоспроможного менеджера.
Олександр Цертій також запропонував підтримати голів ОСББ у Кропивницькому, які скаржилися на відсутність процедури закріплення за об’єднаннями співвласників житла прилеглої до будинку земельної ділянки. Це питання доволі гостро поставили перед міською владою голови ОСББ “Изумрудный” та “Злагода”. Без вирішення земельного питання співвласники житла не можуть встановлювати контейнерні майданчики, співпрацювати з власниками приватних магазинів, майстерень, вирішувати інші господарські питання.
Секретар міської ради підтримав таку пропозицію і запевнив, що земельні питання ОСББ будуть найближчим часом розглянуті на профільній депутатській комісії.
– Попри те, що Кабінет Міністрів України ніяк не може затвердити процедуру виділення землі для ОСББ на державному рівні, маємо знайти розв’язання проблеми в законний спосіб на місці, – зазначив Андрій Табалов. – Тож ці питання можна ще раз детально обговорити на земельній комісії за участі спеціалістів юридичного управління міської ради.
Присутні голови ОСББ наполягали на тому, що земельну ділянку потрібно віддавати не в оренду, а у постійне користування.
Оскільки процес створення ОСББ в нашому місті значно пригальмував, потрібно проводити роботу у цьому напрямку та переконувати людей, що краще господарювати їм самим, ніж сподіватись на когось. Для порівняння – до 2016 року в місті діяли 21 ОСББ. На 2016-й припав пік активності громадян – вони створили 48 таких об’єднань. В 2017 році – лише 11, а з початку нинішнього – одне.
Таким уповільненням процесу невдоволений і міський голова Андрій Райкович. На одному із засіданнь виконавчого комітету міської ради, коли розглядалось питання передачі колишніх відомчих будинків до комунальної власності, він зауважив, що з людьми потрібно вести роз’яснювальну роботу, а створення ОСББ – єдиний шлях успішного господарювання.
А позитивний досвід діяльності об’єднань співвласників у нас є. В цьому переконав виступ голови правління ОСББ “Маланюка -22" Наталії Погорілої.
Голова ради голів ОСББ Олександр Шеремет доволі детально зупинився на проблемах об’єднань, успіхах та перспективах подальшого розвитку.
А ще голови ОСББ мали можливість ознайомитись із деталями впровадження у Кропивницькому державної програми “Теплий кредит”, роз’яснення щодо якої дала начальник відділу обласного управління акціонерного товариства «Ощадбанк» Оксана Боліла.
Оксана ВЕРСТЮКДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.35845 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua