МЕНЮ


3 квiтень 2020 - 10:26

Андрій Райкович: «Нас врятує жорстка самодисципліна»


Наприкінці минулого тижня для нас, як і для решти світу, все остаточно змінилося. Якийсь час кропивничани спостерігали за світовою пандемією з відстані, яка багатьом до останнього здавалася безпечною. У неділю вранці цей час було вичерпано. По обіді стало відомо, що один з перших трьох виявлених в обласному центрі хворих на COVID-19 – водій одного чи не наймасовіших маршрутів громадського транспорту – 113-го. Поки містяни це перетравлювали, мізкуючи про кількість рук, через які встигла пройти готівка, передана за проїзд та видана з рештою, міський голова Андрій Райкович поділився своїми думками з представниками ЗМІ.

Як на війні

– Ще два тижні тому я звертався до жителів міста, казав, що ми зобов’язані перебудувати своє життя відповідно до умов карантину, що так зараз живе увесь світ, – нагадує він. – Судячи з того, скільки людей на вихідні компаніями відпочивало на природі, як ще й досі поводяться люди на вулицях, багато хто досі не зрозумів, про що йдеться. Хтось починає усвідомлювати тільки зараз. На жаль, трохи запізно. Ще раз прошу, вимагаю, заклинаю, заради збереження вашого ж здоров’я та самого життя, з максимальною серйозністю поставитися до того, що я казав тоді та говорю зараз: нас врятує лише наджорстка самодисципліна! Щоб ми з вами не пережили в Кропивницькому, не дай Боже, такого жаху, як переживають зараз Італія чи Іспанія, має бути жорсткий, навіть жорстокий порядок. Як на війні! Кожен має сам собі оголосити «воєнний стан», якщо хочете, та суворо дотримуватись його правил. Не для Райковича чи МОЗу, а заради власного порятунку та захисту, заради ваших рідних і близьких.

Міський голова наголошує: тими, хто вже захворів, займаються кваліфіковані фахівці, надають необхідну медичну допомогу.

– Ми всі маємо щодня дякувати медикам, всіляко їх підтримувати, оберігати та допомагати. Значною мірою саме від медперсоналу залежить те, як ми пройдемо через це безпрецедентне випробування. Ми вчасно потурбувалися про те, щоб придбати обладнання – додаткові апарати штучної вентиляції легень, спеціальні, підкреслюю, спеціальні багаторазові захисні костюми, 70 комплектів є в Центральній міській лікарні, закуплено інші необхідні матеріали. На якийсь час ми убезпечені, але ніхто зараз не скаже, що буде далі. Самоврядуванню однозначно потрібна буде допомога держави, на яку ми дуже сподіваємось.

Невідкладні заходи

На згадані закупівлі вже витрачено близько 2,5 мільйона гривень, зазначає Андрій Райкович, в обласному лабораторному центрі МОЗ, який знаходиться в Кропивницькому, вже є тести. Швейні фабрики міста шиють захисні маски на замовлення та для розповсюдження вроздріб.

– Другий тиждень комунальники дезінфікують під‘їзди багатоповерхівок, удень і вночі працюють усі чотири ЖЕО і ЖЕК. Спеціальні бригади проводять дезінфекцію зупинок громадського транспорту, прибиральні машини миють вулиці дезінфікуючими засобами. Містян дуже прошу не забувати про дезінфекцію ручок вхідних дверей їхніх помешкань. Та головне зараз – бути вдома, максимально обмежити контакти між людьми, утриматись від поїздок громадським транспортом, самоізолюватися.

Згідно з вимогами запровадженого в країні режиму надзвичайної ситуації, у міському транспорті тимчасово скасовано пільги. Медики та працівники критичної інфраструктури міста отримують документи для реалізації права на пріоритетний проїзд.

– Нам необхідно не лише максимально убезпечити місто від інфекції, організувати роботу медиків, комунальних служб. Важливо зберегти економіку, той промисловий потенціал, який втримає робочі місця. Але головне – здорові люди.

Разом переможемо?

Міський голова наголошує: на жаль, навіть зараз далеко не всі містяни готові свідомо виконувати вимоги епідеміологічної безпеки.

– Тому знову звертаюся до правоохоронців – реально оцінювати ризики і порушувати питання перед своїм керівництвом. Може, вже час думати про залучення Національної гвардії до патрулювання вулиць, дворів, ринків, громадських місць. Ми готуємо все необхідне, щоб встановити блокпости, скринінговий режим на всіх в’їздах в місто. А правоохоронців просимо оперативно припиняти, жорсткіше реагувати на порушення правил соціальної поведінки під час пандемії, штрафувати порушників. Скупчення дітей на майданчиках, дитина до 14 років одна на вулиці – штраф для батьків.

Об’єднання зусиль із самоврядуванням у міській раді чекають і від центральних органів влади. Коронавірус не скасовує зокрема потреб в інсуліні та гемодіалізі, а це державні програми. Наразі перспективи не надто райдужні – у міст, навпаки, можуть забрати субвенції та акциз на пальне. За оцінками Андрія Райковича, якщо так станеться, то на нагальні видатки може знадобитися мільйонів 250 – якраз увесь бюджет розвитку…

– Тому волонтерські ініціативи, які зараз анонсують місцеві активісти, бізнес, громадські діячі – більш ніж на часі. Не на часі – політичний піар під час їхньої реалізації. До виборів треба дожити, зараз маємо одного спільного конкурента – вірус, який вражає незалежно від партійної приналежності… Величезне прохання до всіх майбутніх претендентів на будь-які виборні посади – тимчасовий «відбій» на віртуальному фронті, у соцмережах. Усі канали комунікації варто очистити для максимально оперативного та об’єктивного інформування людей. Маніпулювати, підігрівати соціальну напругу в цей час досі небачених випробувань – злочин.

Ще раз і ще раз…

Можливості нашої системи охорони здоров’я порівняно з європейськими – дуже обмежені, на цьому знову наголошує міський голова.

– Єдиний шанс не втратити людей через перевантаження системи – максимально знизити швидкість зараження. Мусимо вже вчора почати жити кардинально по-іншому, кількість та тривалість виходів без справді життєвої необхідності звести до нуля, буквально. Будьте вдома. Спілкуйтеся з рідними, читайте книги, дивіться гарне кіно... Ця страшна загроза дає усім нам унікальну можливість приділити максимум уваги найближчим. Раз і назавжди зрозуміти, як легко можна втратити найдорожче – життя.

Андрій ТРУБАЧЕВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37785 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua