МЕНЮ


20 вересень 2018 - 22:30

Андрій Райкович про батареї і тариф: «Нічого задарма не буває»


Реальна можливість зменшити чи принаймні контролювати суми у власних рахунках за тепло є у кропивничан, які живуть у 24,5 тисячі міських квартир. Але їм подекуди заважає ментальність – впевнений міський голова Андрій Райкович.
Трохи більше від названої кількості помешкань досі опалює двійко давно прострочених «монстрів» радянської доби. В обласному центрі підвищили тарифи на їх послуги: здорожчання на сім з хвостиком гривень на квадратному метрі в сезон торкнеться близько третини населення міста.
Андрій Райкович дав ексклюзивне інтерв’ю, відповівши на запитання про те, чому піднімається плата «за батарею», коли це скінчиться і що робить у цьому напрямку міська влада.
Що здобули
Те, що нині відбувається з опаленням у Кропивницькому, має «шлейф» у кілька десятків років, і, на думку міського голови, є відображенням стосунків держави з усіма споживачами теплової енергії.
Сьогодні КП «Теплоенергетик» опалює більше п’яти тисяч абонентів орендне «Кіровоградтепло» – майже 19,5 тисяч.
– Вони були збудовані для обслуговування великої збалансованої системи, не лише міста, а, якщо це ТЕЦ, то і для забезпечення стабільності електропостачання в Кіровоградській області, зокрема при виникненні надзвичайних ситуацій. Починаючи з 2000-х років, особливо – з 2005-2008 років надзвичайно інтенсивно в місті почали видаватись дозволи на відключення від централізованого опалення та переведення квартир на опалення автономне. Я не кажу, що це неправильний шлях, але він розбалансував теплове господарство. ТЕЦ перейшла на сезонну роботу, так само південно-західна котельня, було припинено централізоване постачання гарячої води. Потім почалися проблеми і з системним постачанням тепла в мікрорайони – більше половини споживачів відключилися. Одночасно через соціальну політику держави, яка часто була в Україні популістською, у місті створилися величезні борги – зокрема за газ, а також за спожите тепло, які сьогодні сягають понад 300 мільйонів гривень. На сьогоднішній день теплопостачання, на превеликий жаль – в зоні постійного зростання цін. Тому що маємо великі відстані від теплогенеруючих підприємств до мікрорайонів, ми маємо розбалансованість, в будинках частина квартир відключена і переведена на «автономки», частина ще споживає теплову енергію централізованого постачальника. Це негативно впливає на економіку всієї системи.
Що робили
Починаючи з опалювального сезону 2015-2016 років, міська влада, за словами Андрія Райковича, влада займається оптимізацією системи теплопостачання у місті:
– Ми вирішили питання пролонгації заборгованостей. Це дало можливість взагалі розпочати і провести опалювальні сезони, ще й спрямувати гроші з міського бюджету на підтримку наших теплогенеруючих підприємств, а вони зробили значну технічну реконструкцію. Теплові мережі, магістральні і внутрішні, були в занедбаному стані. Ми ведемо принциповий і професійний діалог з Мінрегіонбудом, Кабінетом Міністрів. До розробки плану модернізації системи теплопостачання Кропивницького залучені провідні українські спеціалісти, теплотехніки, вчені. Все те, що робилося вчора і позавчора, не мало ознак плановості. Це був хаос. Сьогодні ми вже можемо говорити про декілька конкретних етапів модернізації, адаптації та розвитку системи. До формування бюджету міста на наступний рік отримаємо план-схему. Щоби ми мали можливість переконати громаду, депутатів, і закласти на наступний рік кошти на модернізацію. Час та гроші вже вкладені в апробацію, техніко-економічне обґрунтування проектів, які показали, яким шляхом треба буде йти. Коли отримаємо план-схему, за рахунок міського бюджету і залучених коштів будемо розвивати модульну систему теплопостачання по мікрорайонах. Це шлях будівництва невеликих «кущових» котелень, які будуть забезпечувати мікрорайон. Наприклад, в центрі міста є шоста школа, дитяча поліклініка, є приміщення міської ради, третя лікарня, центр надання адміністративних послуг, одинадцята школа. Це все по одній лінії. Ми будуємо модульну котельню з запасом потужності, який дасть можливість підключити ще й багатоквартирні будинки, які розташовані в цьому мікрорайоні. Бажають підключитися – будь ласка, ні – мають можливість створити ОСББ і зробити свою, автономну котельню. Мікрорайон Ковалівка зможе брати тепло не від ТЕЦ, основною функцією якої є виробництво електроенергії, а купляти надлишкове тепло від сучасної, економічної кущової котельні.
А поки фахівці роблять схему, за місяць до старту опалювального сезону досягла фінальної стадії реконструкція системи теплопостачання селища Нового, запевняє міський голова.
– Більше 17 мільйонів у цьому році спрямовано на теплову модернізацію, зміну технології. Стара, великої потужності, з низьким ККД котельня буде зупинена. Люди та комунальні підприємства отримають теплову енергію нової якості. Кошти, які були спрямовані на це з бюджету, не увійшли у складову тарифу, це капітальні видатки.
Тариф
Нічого задарма не буває: місто та тепловики мають забезпечувати опалення, а люди, комунальні та приватні підприємства, які підключені до системи, мають за це платити, – констатує Райкович.
– Уряд, НАК «Нафтогаз України», який є монополістом на ринку газопостачання, поклали в основу видачі дозволів на підключення теплових підприємств рівень сплати за спожите тепло у 90 і більше відсотків. У нас, на превеликий жаль, рівень сплати споживачами, які підключені до комунальної ТЕЦ – в межах 70%, до орендного «Кіровоградтепла» – до 80%. Міська рада на сесії надала виключне право міському голові підписати договір про реструктуризацію боргу, який тягнеться десятиліттями. Це дамоклів меч, який висить над нашими головами. НАК «Нафтогаз» – комерційна структура, вимагає, щоб ми гасили цей борг. Мовляв, вам надали фінансову децентралізацію, ви маєте за рахунок міського бюджету вишукати можливість і погасити заборгованості. Але це борги не міського бюджету перед тепловиками, а безпосередньо фізичних та юридичних осіб, споживачів. Бюджет міста, наша колективна казна не має права розраховуватись за ту чи іншу особу чи приватне підприємство. Що стосується тарифу – так, це рішення непопулярне, воно не додає позитиву міській раді. Людей менше цікавлять проблеми загальноміського чи загальнодержавного характеру, людей цікавить сімейний бюджет і його баланс. Але разом з тим, рівень собівартості одиниці теплової енергії розрахований з рентабельністю майже нуль, менше 1%. Це буде робота на межі збитковості, яку може дозволити собі лише комунальне підприємство, тому що ми зможемо його фінансові проблеми, які будуть виникати, регулювати за рахунок дотацій з міського бюджету. Я не хочу говорити «страшилки», але ми знаємо, що буде підвищений рівень мінімальної зарплати, він перейде межу у 4 тисячі гривень. Біля 500 людей працюють на орендних підприємствах, стільки ж – на ТЕЦ, і підприємствах, які підпорядковані цій тепловій мережі. Тому ми маємо прораховувати також ці ризики, поки у собівартість (тариф) не закладені.
З огляду на те, що 80% собівартості послуги складає ціна на газ, тільки потім заробітна плата, матеріали, електроенергія тощо, інші «страшилки» – про можливе підвищення цін на блакитне паливо на 20 або більше відсотків також трохи відлякують тарифний оптимізм.
– З 2009 року по «Теплоенергетику» не піднімали тарифи за рахунок бюджетних дотацій. Це кошти, які міська рада, по суті, виймала з кишень у людей, щоб за них же «доплатити» різницю між встановленим тарифом і реальною ціною. 20 мільйонів гривень просто вкрали – банкіри, в 2012 році. Збанкрутував банк, а в банку були гроші підприємства. 17 мільйонів нам винен «Енергоринок» (за електроенергію, яку виробляє ТЕЦ. – Авт.). Це державне підприємство. Зрозуміло, ці гроші в балансі, вони не за рахунок споживача використовуються. Але це наш «козир» в процесі переговорів з «Нафтогазом» про надання нам дозволів, щоб розпочати опалювальний сезон. Непростий діалог і з місцевим монопольним постачальником газу, «Кіровоградгаз». Вони наполягають, щоб тепловики помножили ціну за транспортування і розподіл на два. Це грабіж. І тут я маю право виголосити аргументовану заяву: не можна з громадою обласного центру, який ще й знаходиться в самому центрі країни, вчиняти так зневажливо.
NB: В судах слухається справа у кримінальному провадженні про самоуправство при відключенні міських котелень централізованого опалювання від газу восени минулого року. Обвинувачений – голова правління ВАТ «Кіровоградгаз» Олександр Гладкий. Тоді без тепла на кілька днів залишилися майже 50 житлових будинків, дитячі садочки і вище професійне училище у Кропивницькому. У травні 2018-го повідомлялося, що Гладкому оголошено про підозру у привласненні та розтраті майна очолюваного ним підприємства, зокрема йшлося про сплату більше 60 тисяч гривень за надання керівникові адвокатських послуг. Адвокат Євгенія Соколовська також заявляла, що очолюване Гладким підприємство, контрольний пакет акцій якого належить державі, заплатило 600 тисяч гривень судового збору за борговий позов до підприємств, які опалюють Кропивницький. За її словами, в апеляції, якщо вона буде, «Кіровоградгаз» заплатить 900 тисяч, а у касації – мільйон двісті. Прокурор області Анатолій Коваленко пообіцяв до початку опалювального сезону законне рішення слідства та прокурорів у ще одній кримінальній справі про самоуправство керівників місцевого монополіста. Йдеться про пізніше відключення міських котелень від газу – вже в березні цього року.
Хоча омріяний перехід залишків комунального опалення на «кущові» котельні безумовно має спрацювати зокрема і на зниження собівартості тепла, треба зізнатися собі: це не означатиме «автоматичного» зниження тарифу на опалення для тих, хто підключить до них батареї власної квартири.
Повернути час не вийде, але можемо відстрочити наступне здорожчання – каже Райкович.
– Якщо піднявся тариф, то жодного разу ще не відбулося зворотної дії. І це людей збурює, це можна зрозуміти. Але якщо ми зараз матимемо 47 гривень тариф з квадратного метра і будемо робити модернізацію, то наступного разу підвищення буде набагато пізніше. Займатимемося утепленням, ставити енергозберігаючі вікна, двері, крівлю відремонтуємо, зробимо теплоізоляцію, в підвальних частинах буде все закрито, не буде продуватися, і не буде зайвих втрат тепла. Зробимо кущові котельні, або модульні котельні на будинок. За рахунок цього ми зекономимо і продовжимо термін дії сьогоднішніх тарифів на довший строк.
Треба адаптуватися
З часом в обох підприємств-пережитків, які опалюють третину з того, на що було розрахована їх потужність, абонентів об’єктивно буде тільки меншати. І чим їх буде менше, тим дорожче кожному з них буде обходитись робота та обслуговування величезних агрегатів минулої доби.
– ТЕЦ буде законсервована, і буде використовуватись у період надзвичайних ситуацій. Південно-західну котельню треба закривати, вона не відповідає вимогам сучасності. А «Кіровоградтепло» залишиться в форматі обслуговування малих модернізованих підприємств.
Можливих шляхів вирішення проблем декілька. Один з них – подальший перехід житлового фонду на автономне опалення в кожній квартирі. Цей шлях міський голова називає найбільш примітивним:
– Це побутове, а не промислове обладнання. З часом в нього зменшується коефіцієнт корисної дії, строк експлуатації цих енергоустановок достатньо невисокий – значно коротший, ніж у модульної котельні.
Є й інші ризики, адже «автономка» в кожній квартирі означає відключення всього будинку від централізованої системи, а там є не тільки квартири – наголошує міський голова.
– Треба ще й опалювати місця спільного користування – під’їзди, підвали, горища. Все це після відключення почне замерзати, а там комунікації. Ці будинки збудовані, по нормативній базі ще Радянського Союзу. Переробити, перебудувати їх зараз – неможливо, і нераціонально. Для цього треба мати надвеликі кошти.
Є інший шлях. Майже весь квартирний фонд приватизований, це власність людини, громадянина, сім’ї. На зміну ЖЕО рано чи пізно має прийти нова форма, яка запропонована державою, і яка застосовується у всьому цивілізованому світі – це створення ОСББ.
Цим об’єднанням надаються фінансові преференції, для них є можливість брати в держави пільгові, так звані «теплі» кредити, значну частину яких держава списує при впровадженні проектів з утеплення, облаштування модульних котелень на під’їзд чи будинок... В цьому випадку буде забезпечений максимальний рівень тепловіддачі.
Тоді і платіж за реально використане тепло буде мінімальним.
До речі, на засідання «круглого столу», який в міській раді організували на прохання представників «Кіровоградгазу» його керівництво не з’явились.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36702 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua