МЕНЮ


13 березень 2020 - 11:52

Андрій Райкович: «Те, що треба, міський голова вже забрав»


Де «застрягла» зарплата місцевих тепловиків, чому не треба квапитись забирати в обласного підприємства міський водоканал, на що Кропивницький має гроші в 2020-му та чого очікує від держави – в інтерв’ю міського голови Андрія Райковича.

Минулого тижня депутати міськради не підтримали внесену з голосу Олегом Краснокутським з «Нашого краю» пропозицію включити до порядку денного сесії питання про підготовку рішення про повернення міського водоканалу із складу обласного підприємства «Дніпро-Кіровоград».

– Це політичні гасла, – вважає міський голова. – Люди шукають, на яких моментах впливати на виборців, нагнітати ситуацію, не пояснюючи кінцеві наслідки, що від цього буде, отримувати дешеві дивіденди.

Що від цього буде

Хоча Андрій Райкович сам неодноразово критикував якість роботи обласного підприємства на території міста, повернення комунального майна з його підпорядкування не принесе користі, впевнений він. Серед можливих наслідків – подальше збільшення тарифу.

– Ми все одно повинні будемо в обласного комунального підприємства купити воду на вході в місто. Ніколи вони нам не продадуть за нижчою ціною, аніж сьогоднішня. Плюс ми накладемо затрати відібраного підприємства та отримаємо на виході ще більшу ціну. Ми не можемо бути автономними. Не просто так 119 кілометрів водоводу прокладено від Світловодська до Кропивницького. Така система ніколи б не будувалася, якби в нас вдосталь було власної води. Багато разів, особливо перед місцевими виборами, з’являлися знавці того, як технічно вирішити питання із забезпеченням міста власною водою. І з селища Нового, і з Лелеківського водозабору, з Холодних Ключів. Треба знати, що Лелеківський водозабір – технічний. Ця вода не може використовуватись як питна. Холодні Ключі – все місто не напоять. Звідтіля вода може використовуватись тільки як додатковий ресурс на окремий мікрорайон.

Окрім ризику підняти й так найвищий тариф на воду серед обласних центрів України, «розлучення» з обласним підприємством «повісить» на міський бюджет значну частину боргу за кредитом Світового банку на більше ніж 44 мільйони доларів на модернізацію, який «Дніпро-Кіровоград» освоює з 2014 року.

– Вони інвестовані, зокрема, і в мережі на території Кропивницького, ця частина буде нам передана. А мінялися труби, мінялося обладнання, ця сума значна. Тому депутати не підтримали запропоноване рішення. Я, як очільник міста, дав завдання управлінню житлово-комунального господарства, щоби спеціалісти глобально вивчили питання, щоби ми заслухали на депутатському дні звіт, технічні та економічні пояснення керівництва обласного підприємства та підпорядкованого йому міського водоканалу. Яка система, який обсяг інвестиційного ресурсу використаний безпосередньо в місті.

Альтернативою різким та згубним рухам, на думку міського голови, має стати системний контроль від водозабору до крайньої точки Кропивницького та залучення громад чотирьох міст обласного значення, обласної державної адміністрації та держави Україна як гарантів. В Україні водопроводів, подібних нашому, всього кілька. Тому на такі об’єкти мають бути гарантія чи й опіка держави – фінансова у тому числі.

– Тільки спільними зусиллями і, в разі необхідності, певними дотаційними механізмами можна тримати на контролі цінову політику. Не можна все просто звалити на плечі людей. Не сформована наша інженерна система так, щоб вона була на самоокупності, щоби тільки виробник і споживач без відповідних дотацій врегульовували ці питання.

Як тепловиків «гріли»

Ввечері минулої п’ятниці на спеціально створені для цього персональні рахунки працівників комунального «Теплоенергетика» зайшли кошти на покриття заборгованості по зарплатні за грудень та січень. Цього тижня мають зайти й за лютий. Причина виникнення ситуації, яка змусила людей вийти на вулицю, на думку Райковича, – у відсутності комунікації на державному рівні. Гроші на рахунках підприємства були – їх арештували через 40 мільйонів боргу перед державним «Нафтогазом», які суд постановив стягнути…

– Коли приймався бюджет, ми не мали судового рішення та не змогли закласти гроші в бюджет 2020 року як фінансову підтримку підприємства. Бюджет міста прийнято, і в січні виконавча служба арештовує рахунки. Тільки в квітні, за результатами першого кварталу, зможемо скоригувати бюджет. Щоб «Теплоенергетик» розрахувався з боргами перед НАК «Нафтогаз». І розблокувати таким чином рахунок. Іншого фінансового механізму немає.

Оцінку таким рішенням, як арешт рахунків теплогенеруючого підприємства в період опалювального сезону, блокування його фонду заробітної плати, напевно, ще мають дати відповідні державні структури. Далі – більше. Щоб розрахуватися з людьми, створили окремі рахунки для кожного працівника, а необхідну суму вивели з арештованих рахунків на депозитний рахунок виконавчої служби, пояснює міський голова.

– Один чи півтора відсотки ще беруть додатково за обслуговування. З бюджету міста виконавчій службі ще треба було заплатити, щоб вона людям перерахувала нашу ж заробітну плату. Ми повинні звернутися до Дніпра (до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. – Авт.), Дніпру – звернутись до Києва, і більше тижня «ганяли» ці гроші… Я вмію говорити з робітничим класом, але як такі речі пояснити людям? Ми до пізнього вечора не йшли з міськради, поки тепловики не почали отримувати зароблене на картки. Я вдячний казначейству і «Укрсиббанку» за розуміння.

Дадуть будувати?

Минулого тижня сесія міськради затвердила основні програми, за якими кошти йдуть на конкретні об’єкти, зокрема, близько 100 мільйонів – на ЖКГ та 150 мільйонів – на капітальне будівництво.

– З великих об’єктів – добудова центру надання адміністративних послуг, розширення вулиці Полтавської від Васнєцова до Об’їзного. Є кілька менших проєктів, запланованих раніше. Ми з нетерпінням чекаємо кошти, які мають зайти з державного бюджету – Дорожній фонд, Державний фонд регіонального розвитку, Фонд соціально-економічного розвитку. На сьогодні ще не виділено ні копійки.

Коштом Дорожнього фонду цьогоріч планують зробити міст на вулиці Кропивницького біля авторинку та кільце біля «нового» автовокзалу, з коштів ДФРР – капітально відремонтувати Вокзальну. Проєкт готовий, документи за процедурою подані до Кабінету Міністрів, обласної державної адміністрації.

– Разом з тим, ми не виключаємо, що треба буде робити повний перерозподіл грошей на користь медицини, бо на фінансування заробітної плати, утримання закладів другого рівня, фінансування з державного бюджету заплановано тільки на перший квартал. Далі повинна була йти реформа. Зараз ми чуємо заяви лідерів держави про те, що вона може бути відтермінована. Але ж тоді давайте терміново й фінансовий ресурс. Політичні заяви ми почули, що найближчим часом буде переглядатися бюджет держави. Ми дуже сподіваємось, що це буде зроблено до першого квітня.

Непростою міський голова називає і ситуацію з теплопостачанням у місто, де потрібна системна модернізація, яка також вартує чимало.

– Але є механізми вирішення. Я, як міський голова, наша команда знаємо ці механізми, маємо шлях, цим шляхом будемо йти. Тому не треба лякати людей. Якраз хочу повернутися до тих політичних заяв, що лунали в сесійній залі, – «треба забирати». Те, що треба, міський голова вже забрав – повернув місту транспортне підприємство. Також повернули майно, яке неефективно орендувалося «ЦНТІ УНГА» (ДП «Кіровоградтепло» впродовж 15 років. – Авт.). А майно водоканалу повертати – бюджет міста не витримає… А місто треба будувати!

Андрій ТРУБАЧЕВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.3713 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua