МЕНЮ


22 травень 2020 - 10:47

Андрій РАЙКОВИЧ: Потрібна як повітря. У Кропивницькому проєктують нову реанімацію


Поки перша хвиля епідемії COVID-19 потроху вщухає, в Кропивницькому готуються зустрічати нову. Підтримати проєкт створення додаткових лікувальних та діагностичних потужностей у центральній міській лікарні буде пропонувати міській раді очільник обласного центру Андрій Райкович. Чи справді треба нове відділення, яким і для кого воно має бути, ми запитали також у провідних медичних фахівців Кіровоградщини.

Друга хвиля

Міський голова нагадує: подальші послаблення чи посилення сьогоднішнього адаптив- ного карантину найбільшою мірою залежать не від лікарів чи посадовців, а від свідомості людей.

– Якщо більшість сумлінно поставиться до вимог санітарії, дистанціювання, отримаємо довгоочікувану паузу між хвилями захворювання, – сподівається Андрій Райкович. – За прогнозами, восени ми отримаємо другу, до неї треба бути готовими. Ці прогнози базуються не на думці очільника міста, Прем’єр-міністра чи іншого адміністратора, а на висновках інфекціоністів, вірусологів…

У цілому з початку епідемії в Кропивницькому зафіксовано 16 летальних випадків серед інфікованих коронавірусом, майже усі пов’язані із вірусним запаленням легень. Порівняно з відповідним періодом минулого року кількість пневмоній сьогодні на 30 відсотків більше. На момент запису інтерв’ю в інфекційному стаціонарі на ЦМЛ залишалося більше 30 хворих на COVID-19.

Що треба

Для лікування профільних пацієнтів у центральній міській лікарні використовують дитяче інфекційне відділення, реконструкцію та обладнання якого місто закінчило вчасно.

– Виручили боксовані палати, гарні палати, що відповідають нормативам, вимогам до інфекційного відділення, – нагадує головний лікар Олександр Артюх. – Але пандемієя показала, що його замало. Ми з цим стикаємось вже багато днів, бачимо, що не все так добре, як хотілося б. Міський голова запропонував: чого нам, маючи готову проєктну документацію на капітальний ремонт першої терапії – однієї з найстаріших будівель у нашому місті, не використати цей момент для створення умов, яких не вистачає?

Щоб зменшити ризики поширення хвороби та зберегти людські життя, місту треба на території ЦМЛ сучасне спеціалізоване приміщення та експертного класу апаратура для лікування хворих із вірусним запаленням легень, переконаний міський голова.

– Це дасть можливість не направляти інфекційних хворих до інших лікарень. Тестування надважливе, але це лише підтвердження, хвора людина на COVID-19 чи ні. Далі, через тиждень, треба діагностувати, як інфекція вплинула на організм кожного пацієнта. В цьому біда – люди пішли в приватний «Ацинус» та обласну лікарню, де є потрібне для визначення цього виду пневмонії обладнання. Тяжких хворих переводимо в обласну, там краща лікувальна база, це лікарня третього рівня. І, на жаль, інфекцію винесли з-за меж закритої території… Саме через це високий відсоток зараження лікарів, – наголошує Андрій Райкович.

Експертно

Мова йде, зокрема, про інтенсивну терапію, укомплектовану всім необхідним для надання відповідної послуги. Це – необхідність з огляду на кількість пневмоній по місту й загалом по області, каже Олександр Йовенко, головний анестезіолог Кіровоградщини.

– Сенс відкривати відділення є для хворих з респіраторною інфекцією. Але це, на мою думку, має бути відділення загального профілю, – каже він. – Вірусні пневмонії – це, в основному, сезонне захворювання. А інтенсивна терапія – дуже дорогий проєкт по обладнанню, по приміщеннях, по штату, який там має бути. Не може бути інтенсивної терапії сезонної. Для прикладу: хворі з цукровим діабетом, у яких настає декомпенсація, які лежать у комах, їм теж треба десь лікуватись у місті, а такого відділення немає…

У тому, що епідемія буде мати продовження, на думку Йовенка, немає сумнівів.

– Коли пандемія H1N1 або іншого грипу минала, все одно грипи А, B, А1, А2 лишалися, ускладнювалися пневмоніями. Що пройде якесь коло, і далі не буде хворих – такої надії не повинно бути, – впевнений лікар. – На майбутнє нічого не зміниться в позитивний бік, хворих з вірусними пневмоніями буде досить багато.

З ним погоджується колега по обласній лікарні головний торакальний хірург регіону Сергій Бондарчук.

– Імунітету поки що нема у населення, – каже він. – Якщо буде щеплення, тоді (нових хвиль епідемії. – Авт.) може й не бути. Поки що воно може затихнути, потім – новий сплеск. Цей вірус не любить високої температури та вологості, якщо зараз підуть дощі, буде спад.

Як і колега-анестезіолог, Бондарчук зважає на сезонність вірусних пневмоній.

– Серед року там зможуть лікуватися люди від звичайної пневмонії, гастритів, сердечних патологій у нормальних умовах, – наголошує фахівець. – Це ж не буде «спортзал» на 18 людей у кімнаті, а по три чи по два, буде підведений кисень. Коли буде «пожежа», така ситуація, як зараз, сердечних, шлункових повиписували і лікуємо пневмонії. Ліжок по місту не вистачає – частину забирає обласна лікарня, але такого спеціалізованого відділення немає. У нас, коли COVID не було, взимку був «свинячий» грип, грип типу А – дуже тяжкі пневмонії, відсоток смертності високий. Це правильно придумав Андрій Павлович (Райкович. – Авт.), хай робить – треба підтримати.

Думку обласних фахівців поділяють їхні колеги з міських структур, від яких безпосередньо залежить наповнення проєкту.

– Зараз щодня в міському управлінні охорони здоров’я детально розробляється план цієї терапії. Працюють не лише медики, а й будівельники. Головне – щоб все було оптимально і якісно, – розповів Олександр Артюх.

Ціна питання

За попередньою оцінкою, все в сумі коштуватиме місту близько 30 мільйонів гривень, з них майже 20 – приблизна вартість обладнання. Та все це не спрацює без профільних медичних кадрів, яких у Кропивницькому зараз просто ніде взяти. На цьому наголошують опитані нами експерти.

– Зараз ні лікарня швидкої допомоги, ні перший стаціонар, інфекційний (у ЦМЛ. – Авт.), ні реанімація не укомплектовані анестезіологами. Їх не вистачає катастрофічно, як і медсестер. Наперед треба планувати, крім апаратури й приміщень, кадрове забезпечення, – каже досвідчений анестезіолог Йовенко.

Тому фахівців буквально «заманюють» у місто, як мотивацію пропонуючи можливість отримати тут власне житло.

– Чотири квартири тримаємо, – каже Андрій Райкович. – Анестезіологів потрібно два, інфекціоністів – також один – два. В місті їх немає, тому запрошуємо з інших регіонів. Мотивуємо наданням службового житла, яке стане приватним через 10 років – це нові квартири, не вторинний ринок.

Вільних коштів у міста також негусто. Міський бюджет два місяці покриває державні зобов’язання перед медиками – фонд оплати праці, преміальний фонд по госпітальній базі. Заборгованість за цими зобов’язаннями вже становить 14 мільйонів, «з’їдаючи» власні кошти міста, бюджет розвитку.

Проблеми держбюджету загально відомі – дефіцитність, нестача надходжень, зовнішні позики. Потрібних 30 мільйонів нам ніхто не дасть. Тому міський голова Кропивницького дуже сподівається на підтримку депутатів, щоб скоригувати програму розвитку медичної галузі та доповнити її необхідними видатками на травневій сесії міськради.

Андрій ТРУБАЧЕВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.51335 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua