МЕНЮ


1 травень 2014 - 15:17

Ароматерапія: корисне задоволення


В одному з попередніх номерів ми публікували інтерв’ю із головним спеціалістом з народної та нетрадиційної медицини департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації завідуючою фізіотерапевтичним відділенням обласної лікарні кандидатом медичних наук Мирославою Брикульською про народні методи лікування. Тоді йшлося більше про фітотерапію. Цього ж разу Мирослава Брикульська розповіла детальніше про ароматерапію.

– Ароматерапія в перекладі означає використання запаху (аромату) як ліків, – розповідає Мирослава Володимирівна. – Вона має багатовікову історію. Жриці Єгипту використовували ефірні олії при лікуванні різних нервових захворювань. Кедр атласький, ялівець високий, аїр звичайний та інші рослини з метою зберігання ароматів на довгий час стародавні єгиптяни розчиняли в жирах. Видатні вчені Плутарх, Гален, Гіппократ широко використовували ефірні олії в практичному лікуванні багатьох захворювань. Гіппократ рекомендував кожен день ходити в ароматичні бані і робити масаж. У Китаї, Індії, Японії також розвивались свої методи лікувального використання ароматичних рослин – при лікувальному масажі, при проведенні акупунктури, в процесі проведення різних ритуалів тощо.

Вперше ж термін "ароматерапія" запропонував французький хімік лікар Рене Моріс Гаттефосе, який досконало вивчив дію ефірних олій на організм людини. До слова, саме французи – некороновані королі парфумерії – зробили справжню революцію в області ароматерапії, розробивши основи терапевтичного застосування ароматичних олій.

Лікувальна дія ефірних олій обумовлена їх властивістю – легко проникати через епітелій капілярів. Вони навіть плаценту легко долають, яка є найбільш надійним біологічним бар’єром. Молекули ароматичних речовин взаємодіють з ендокринною, нервовою, імунною та іншими системами. Поєднання використання ефірних олій з антибіотиками посилює протимікробну дію, попереджує виникнення вторинного імунодефіциту. Усі ефірні олії сприяють підвищенню фізичної та розумової працездатності, мають бактерицидну та протизапальну дію, сприятливо впливають на емоції і психічний стан людини, посилюють механізм саморегуляції в організмі, а також мають біоенергетичну цінність. А ще 65 відсотків ефірних олій мають знеболюючу дію, 60 відсотків добре впливають на функцію і стан дихальної системи, є відомими еротичними стимуляторами.

Половина з усіх відомих ефірних олій нормалізують функцію і стан органів кровообігу. 40 відсотків цілюще впливають на систему травлення. Частина з них здатна очищувати організм від нітратів та отрути, відновлюють активність імунної системи, оптимізують роботу залоз внутрішньої секреції та нормалізують гормональний фон організму.

При цьому доцільно використовувати не одну ефірну олію, а краще композицію з декількох, оскільки вони посилюють дію одне одного і тим самим підвищують лікувальний ефект.

Ароматерапію використовують у вигляді інгаляцій, компресів, розтирання, масажу, лікувальних ванн.

Ароматичні ванни можна робити в домашніх умовах. Одним з механізмів лікувальної дії ароматизованих ванн є подразнення шкіряних рецепторів. Молекули ефірних олій проникають у шкіру, потім потрапляють у кров і діють як ліки на всі внутрішні органи. Крім того, людина, яка знаходиться в ароматичній ванні, приймає теплові ароматичні інгаляції, що позитивно діють на систему дихання. Використання таких ванн сприяє зниженню психоемоційної напруги, знімає відчуття втоми.

Методика проведення лікувальної ванни: наповнюємо ванну водою (температура 38 – 40 градусів за Цельсієм), потім додаємо по 1 – 2 краплі різноманітних ефірних олій (загальна кількість крапель 15 – 20). З метою підвищення розчинності олії необхідно попередньо змішати з 3 – 5 столовими ложками емульгатора – медом, рідким милом, сироваткою або сіллю (морська, кухонна). Лікувальна дія ванни – 15 – 25 хвилин, можна приймати кожен день або через день, загальна кількість ванн – 10 – 15, потім – перерва на декілька місяців.

Ось кілька рецептів ароматичних ванн (автор – А. Прозоров).

Від перевтоми, зниження пам’яті застосовуються шавлія мускатна, ялівець, базилік, бергамот, лаванда, м’ята, розмарин, сосна.

Для подолання стресу та перенапруги – лаванда, лимон, апельсин, базилік, мандарин, рожеве дерево, сандал, сосна, шавлія.

Страхи, хвилювання, безсоння допоможуть здолати герань, сандал, іланг-іланг (це основні олії) і додаткові – апельсин, базилік, бергамот, кедр, розмарин, рожеве дерево, тмин, шавлія.

Сексуальним розладам стануть на заваді герань, розмарин, іланг-іланг (це основні олії) і додаткові – аніс, гвоздика, імбир, кориандр, лимон, сандал, фенхель, шавлія.

М’ята, шавлія, кориандр діють на нервову систему заспокійливо, а лаванда, розмарин, гвоздика, жасмин, евкаліпт, лимон, троянда тонізують.

Є і різні композиції для використання в аромалампах. Наприклад, ось два варіанти суміші при депресії. Перша – ефірна олія чайного дерева – 4 краплі, майорану – 2 краплі, сосни – 1 крапля.

Друга: ефірна олія чайного дерева – 5 крапель, лимону – 2 краплі, мімози – 1 крапля.

Записала Оксана ВЕРСТЮК
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38811 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua