МЕНЮ


20 грудень 2019 - 11:49

Археологічна пам’ятка має служити громаді


Нові результати археологічних досліджень у Кропивницькому, на території фортеці святої Єлисавети, представив журналістам на пресконференції директор приватного науково-дослідного підприємства «Археолог» Валентин Собчук. Вони стосувались розкопок двох фортечних криниць, порохового погребу в бастіоні святого Олександра та комендатського будинку в центральній частині фортеці.

Також у пресконференції взяли участь заступник міського голови Олександр Мосін та в.о. начальника управління містобудування й архітектури – головний архітектор міста Ірина Мартинова.

– Фортеця у Кропивницькому – унікальна пам’ятка фортифікації в межах Європи, яку потрібно не тільки вберегти від поглинання її містом, подальшої забудови, а й провести відповідні дослідження архівних джерел, археологічні розвідки, технічні обстеження фортечних валів та запланувати ряд першочергових протиаварійних заходів, – зазначив Олександр Мосін.

Дослідження фортеці стали черговим етапом системної роботи працівників відділу з охорони культурної спадщини управління містобудування та архітектури міської ради, які розпочалися у лютому 2018 року із прийняття міської Програми паспортизації нерухомих пам’яток культурної спадщини міста Кропивницького на 2018 – 2020 роки. У програмі передбачено кошти на комплексні наукові дослідження об’єктів культурної спадщини – археологічні та геофізичні розвідки, шурфування на території пам’ятки культурної спадщини земляних укріплень фортеці святої Єлисавети.

Розширення знань про фортецю крок за кроком веде до створення історико-культурного заповідника на її території, як це зроблено в інших країнах Європи.

– Пресконференції передувала ґрунтовна робота управління містобудування та архітектури міської ради і групи науковців та фахівців державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України та науково-дослідницького підприємства «Археолог», – наголосила Ірина Мартинова.

А на переконання Валентина Собчука, попередні результати досліджень на території бастіонів Андрія Первозваного та Олександра Невського, як і в центральній частині фортеці, на місці будинку коменданта, дають підстави для серйозних висновків і дозволяють планувати подальші роботи на перспективу.

– Ми вдячні управлінню містобудування та архітектури, яке стало замовником досліджень, – зазначив науковець. – Сучасні геофізичні методи дозволили з достатньо великою точністю визначити межі розташування криниці на бастіоні святого Петра і порохового погреба на бастіоні Олександра Невського.

Це важливо, оскільки такі знання значно спрощують археологічну частину досліджень. Розкопки розпочали в грудні не за надто сприятливих погодних умов, до того ж. ми натрапили на залишки старого будівництва. І все ж межі колодязя ми зафіксували. В середині нього, а це, скоріше, споруда типу басейну із стратегічним запасом води для гарнізону, грунт перекопаний, а по краях – цілина. Сподіваюся, що наступного року археологічна розвідка буде продовжена і на криниці, і на пороховому складі, і на місці будинку коменданта фортеці. Хочу сказати, що у справі просування фортеці як туристичного об’єкта не варто використовувати фінансовий ресурс лише з одного джерела – міського бюджету. Нам не вистачило декількох балів, щоб отримати півмільйонний грант на свого роду іміджеву програму: ми б могли запросити до Кропивницького відомих європейських експертів з фортифікації та розпочати створювати історичні реконструкції. У прийдешньому році ми обов’язково зробимо ще одну спробу, врахувавши вже накопичений досвід написання таких програм.

Цьогоріч на території фортеці при дослідженні застосували новітні технології, які дали можливість дослідити фортецю детальніше, ніж у 1994 році.

– Лише минулого тижня роботи завершили, і зараз опрацьовуються знайдені матеріали, – зазначив Валентин Собчук. – Згодом хочемо організувати «круглий стіл» за сприяння управління архітектури за участі фахівців, на якому обговорити перспективи розвитку фортеці.

В основу цих археологічних досліджень покладено два важливих аспекти: фортеця святої Єлисавети є важливою історичною пам’яткою, і вона має працювати на громаду, суттєво підвищуючи туристичний потенціал Кропивницького.

Оксана ВЕРСТЮК
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38485 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua