МЕНЮ


15 червень 2012 - 12:58

Бачити на роки вперед


Єдина середньострокова програма розвитку Кіровоградщини "Центральний регіон-2015", прийнята нашою областю, давно і цілеспрямовано реалізується. Але кваліфіковані управлінці дивляться в майбутнє, і тому керівництво області з ініціативи голови облдержадміністрації Сергія Ларіна вперше ініціювало планування розвитку краю на подальшу перспективу – поки що до 2020 року.

Майже місяць тому в Кіровограді пройшов I Міжнародний відкритий форум із знаковою назвою "Плануємо майбутнє". Без перебільшення, для нашої області форум поклав початок якісно новим відносинам у співпраці влади та громадськості. Обласна держадміністрація, обласна рада та громадська рада при ОДА підписали чотиристоронню угоду з Національним інститутом стратегічних досліджень. Назвавши цю подію історичною, фахівці пояснили, що відтепер визначенням конкурентних переваг регіону, пошуком пріоритетних напрямків його прямування та розробкою стратегії соціально-економічного розвитку до 2020 року будуть займатися провідні експерти країни. Роботи подібного рівня і напряму є першими навіть у масштабах країни – всього кілька регіонів поставило перед собою аналогічні завдання.

"Планування майбутнього" не обмежилося підписанням документів, як це не раз бувало і 5, і 10 років тому: не дарма ж для розробки "Стратегії-2020" для Кіровоградщини залучено Національний інститут стратегічних досліджень – українську наукову організацію зі світовим ім’ям. Його фахівці не перший місяць вивчають ситуацію на Кіровоградщині і вже мають попередні напрацювання, рекомендації: куди нам рухатися далі.

Ключові позиції вже окреслено. Всім відомо, що наша область аграрна і виробляє сільгосппродукції набагато більше, ніж ми споживаємо у себе в регіоні. Але науковці рекомендують уже сьогодні замислитися про стандартизацію всього того, що вирощується і переробляється на теренах Кіровоградщини, до стандартів ЄС. Наша олієжирова продукція, зернові, бобові та олійні культури мають попит в Європі, і в майбутньому він зростатиме.

І ще вчені з Інституту стратегічних досліджень переконані: без органічного землеробства у нас не буде світлого майбутнього. Органічне землеробство – це вирощування продукції з мінімальним обробітком або зовсім без нього, мінімальним внесенням хімічних добрив, мінімальною чи нульовою обробкою інсектицидами. У всьому успішному багатому світі споживають тільки чисті натуральні продукти, за них люди готові платити набагато більше.

Ще наше найближче майбутнє, як бачать його дослідники, – в енергозбереженні. За даними киян, у нас лише 0,1 відсотка всієї енергетики області працює на альтернативних джерелах енергії (втім, і по всій Україні такий показник). З нашими відходами та залишками сільгоспвиробництва – мільйонами тонн соломи, тріски – можна довести не залежну від газу та електроенергії частку енергобалансу області до 10 відсотків.

Ми дуже мало рекламуємо нашу історичну спадщину. А вона в нас настільки багата та цікава, що вразила досвідчених київських фахівців.

Варто "рекламувати" Кіровоградщину і як центр забезпечення ядерно-енергетичної безпеки нашої країни. Без наших уранових шахт енергетична галузь країни була б значно залежніша, але в Україні мало хто знає про цю нашу місію.

Але головне, як сказав Ярослав Жалило, перший заступник директора НІСД, нам потрібна капіталізація регіону, а не зростання кількісних показників. (Капіталізація – потужний приріст інвестицій, будівництво нових виробництв). Необхідно прагнути досягти статусу або, як мінімум, визнання Кіровоградщини як стратегічного регіону, а не одного з багатьох. І це можливо. На думку Ярослава Жалила, заслуженого економіста України, якщо команда Ларіна продовжить чітке дотримання тактики і стратегії розвитку регіону, Кіровоград цілком може стати умовною "столицею" Центрального макрорегіону.

Уперше за 20 років незалежності у нас не для „галочки”, а з розумом і розрахунком нарешті почали планувати майбутнє краю. Раніше довгострокового планування, та ще й з науковим підходом, на Кіровоградщині взагалі не було, більше того, навіть середньостроковим плануванням не обтяжували себе попередники нинішньої влади. Зате періодично, на догоду окремим політикам, виникали якісь просто міфічні прожекти – як, наприклад, призначити області супер-статус зони екологічного лиха (а в Чорнобилі тоді як?). Пора прожектерства минула, настав час прагматично дивитися в майбутнє.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38418 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua