МЕНЮ


8 жовтень 2021 - 11:44

Чим ризикують невакциновані українці?


На другому році пандемії коронавірусу статистика залишається невтішною. Міністерство охорони здоров’я звітує про більш як 12 тисяч нових випадків COVID-19 за добу. Лікарні знову заповнилися хворими, і під потреби ковідних пацієнтів віддають інші відділення. Медики б’ють на сполох, адже практично всі госпіталізовані не щеплені. Чим страшний коронавірус для невакцинованих українців?

Ризик 1: тяжка форма COVID-19

Тяжка форма COVID-19 супроводжується високою температурою, ускладненим диханням або задишкою, болем у грудях, пневмонією тощо. Часто до вірусної інфекції додається бактеріальна, і це погіршує загальний стан.

За даними МОЗ, найбільше ризиків захворіти на тяжку форму коронавірусу мають літні люди й ті, хто має супутні захворювання. Часто ці категорії поєднуються, адже що старша людина, то вища імовірність хронічних хвороб у неї.

«Найстрашніше те, що всі хворі – це люди, які не отримали вакцинацію. При тому, що вакцина є в достатній кількості в Україні і щеплення легко зробити», – заявив 29 вересня професор Сергій Риженко.

Статистика електронної системи охорони здоров’я свідчить, що серед пацієнтів, старших 60 років, які були госпіталізовані з COVID-19, 97 відсотків не мають повного курсу вакцинації. Утім, саме вони потребують найбільшого захисту від хвороби.

«На сьогодні лише 20 процентів українців 60+ вакциновані від COVID-19 принаймні першою дозою, а повністю вакцинованих – 16,6 відсотка. Доступ до вакцини вже є в найбільш віддалених куточках України, а мобільна бригада може приїхати до тих, хто не може самостійно пересуватись. Найважливіше – бажання українців захиститись від небезпечного вірусу», – закликав головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Ризик 2: постковідні ускладнення

Медики розповідають, що перемогти сам вірус для повного одужання мало. Адже інфекція впливає на інші системи організму, наприклад, викликає згущення крові й тромби. Більше того, міжнародні дослідження свідчать, що коронавірус призводить до порушень у роботі серця – міокардиту, ішемії та ін.

«COVID-19 змінює перебіг майже всіх захворювань, бо має специфічний вплив на організм. Він руйнує ендотелій – внутрішню вистілку кровоносних судин. Спочатку окуповує судини легень, а потім пробирається до серця, головного мозку, нирок», – наголосив хірург В’ячеслав Лазирський.

За словами лікарів, постковідні ускладнення можуть спричинити тяжкі патології: ураження головного і спинного мозку з розвитком деменції, інсульту, енцефаліту, мієліту, полінейропатії. Крім того, існує так званий довгий ковід – неприємні симптоми, які тримаються місяцями. Це – втома, біль у голові та суглобах, безсоння, неможливість сконцентруватися, відчуття тривоги і депресія, панічні атаки тощо.

«Людям дуже важко відійти від хвороби, тому багато пацієнтів почали звертатися по допомогу до психотерапевтів, щоб налагодити втрачений психічний баланс», – розповідає сімейна лікарка Марина Сікорська.

У Всесвітній організації охорони здоров'я стверджують, що ризик отримати довгий ковід мають люди з ожирінням та високим тиском. А в Україні, за даними ВООЗ, лише 39,6 відсотка громадян мають нормальну вагу.

Ризик 3: смерть

Найбільший ризик померти від коронавірусу мають літні люди. На летальність від ковіду впливає наявність супутніх хвороб – бронхіальної астми, діабету, гіпертонії, онкології, захворювань нирок тощо. За даними МОЗ, 82 відсотки померлих від COVID-19 за весь період в Україні – люди віком від 60 років. При цьому 98,3 відсотказ них були невакциновані.

«Ми зробили аналіз, що відбувається в Україні з 15 червня по 15 вересня: 92 проценти госпіталізованих з COVID-19 до наших лікарень – це невакциновані люди, а 99,2 відсотка летальних випадків – це невакциновані люди», – уточнив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

У відомстві наголошують, що хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19. Навпаки, люди зі слабким здоров’ям повинні додатково себе захистити. Не можна щепитися лише за умови важкої алергічної реакції на попередню дозу вакцини, гіперчутливості до одного з компонентів вакцини та температури тіла вище 38,5ºC.

Зараз в Україні доступні три вакцини проти коронавірусу: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac та Comirnaty від Pfizer. Кожна з них допомагає уникнути тяжкої форми ковіду чи смерті. Вакцинуватися проти COVID-19 можна у кабінетах щеплень або центрах масової вакцинації. Повний перелік – на сайті list.covid19.gov.uaДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36844 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua