МЕНЮ


5 грудень 2014 - 11:02

Циганська вольниця – на сцені філармонії


Концерт заслужених артистів України Юрія і Валенти Коржових на минулому тижні зібрав майже аншлаг у залі обласної філармонії. Настрій глядачів-слухачів від першого до останнього ряду партера, та й галерки на додачу, був піднесений. Якщо хтось і прийшов сюди в дещо похмурому настрої, то циганська пісня і запальний танок, голос циганської скрипки змушували "вдарити лихом об землю". Таке воно, унікальне мистецтво циган.

Моє пізнання про нього – класично-літературне: Лев Толстой, Федя Протасов, концерти в "Яру", циганка Маша і таке інше. А про українських циган хіба що: "Гей, красунчику, позолоти ручку, всю правду скажу!" Маленьких дітей лякали: "Не будеш слухати, цигани вкрадуть!" Принаймні я в дитинстві страшенно боялася циган…

Тим часом в Україні ще в 30-ті роки було засновано ансамбль циганської пісні і танцю "Ромен". Трапилося це в місті Харкові. Ансамбль цей – дітище Ніни Коржової, мами нинішнього соліста і керівника колективу заслуженого артиста України Юрія Коржова, котрий перейняв керівництво у свого дяді, маминого молодшого брата Василя Коржова, заслуженого артиста АРСР, кращого виконавця циганської чечітки, якому у свою чергу Ніна Коржова передала ансамбль "Ромен". Цікава біографія у Юрія Коржова. 13-річним хлоп’ям він потрапив на знімальний майданчик фільму "Армія Трясогузки". Через чотири роки з’явилось продовження "Армія Трясогузки знову в бою". Було ще кілька фільмів, були вдалі проби на роль Васьки в знаменитих "Невловимих месниках", але так вийшло, що роль дісталася іншому. Ну, життя, воно таке: не факт, що ти весь час на коні! Хоч загалом, у Юрія все складалося як годиться. В ансамблі "Ромен", котрий відкрив дорогу в життя багатьом циганським талантам і найвідомішому з них народному артисту Радянського Союзу керівнику єдиного у світі циганського театру "Ромен" Миколі Сліченку, Юрій сформувався, як яскравий провідник не менш яскравого, вільного, запального циганського мистецтва. Тут знайшла себе і Валента Коржова, краматорська дівчинка з багатодітної циганської родини, виконавиця старовинних циганських пісень і романсів, котра, крім того, стала єдиною в свій час виконавицею танців народів світу. З легкої руки легендарного Махмуда Есамбаєва, прошу зазначити. Під час зустрічі журналістів з гастролерами я не втрималась, щоб не запитати, як вдалося харківській артистці потрапити на очі самому Есамбаєву, легенді танцю! А було це під час гастролей харків’ян у Грозному. Великий Махмуд напророкував Валенті щасливе майбутнє. Він навіть поставив для неї кілька танців. До речі, артистка розповіла журналістам, що її батьки були проти виступів доньки на сцені. Та коли вже хворий батько побачив її виступ, він не стримав емоцій. Голосно всьому залу оголосив, що це його донька! Хоч і недовго (бо скоро пішов в інші світи), але встиг потішити себе щасливою долею красуні-дочки.

Поспілкувався під час прес-конференції із журналістами і Роман Коржов, син подружжя Коржових, молодий, амбіційний і вже також заслужений артист України. Щойно в концерті він запалював зал циганською чечіткою (спадкоємець достойний кращого "степовика" Радянського Союзу), у декого викликав ностальгійні почуття виконанням відомої пісні з "Жорстокого романсу". Пам’ятаєте: "Мохнатый шмель на душистый хмель"… Ну, а частина публіки, особливо молодих панянок, супроводжувала його виступ криками "Браво!" і гучними оплесками.

Проте кіровоградська вдячна публіка не обійшла увагою нікого. І, між іншим, Валента Коржова, підкреслюючи свою схвильованість, повідомила, що в Кіровограді відбулося її артистичне хрещення. Я, грішним ділом, подумала, може. вона була серед циган кіровоградської філармонії. Був у нас колись такий колектив. І досить популярний. Я чула про це від Клари Новикової, яка починала свій творчий шлях у Кіровограді. Та й сама ніби щось пригадую. Але з Валентою справа інша. Просто її перший виступ відбувся під час гастролей харківського ансамблю "Ромен" у Кіровограді. Саме на сцені нашої філармонії.

Зараз Коржови живуть у Києві, мають свою студію, де Валента викладає танці народів світу. Не дають зав’янути циганській вольності і Юрій з Романом. Час від часу їхня невелика "група Коржових" (два музиканта, чотири танцівниці, родина Коржових) гастролює по Україні. Артисти і цигани – люди непосидючі, а якщо цигани ще й артисти… Самі розумієте! …Наостанок згадався мені старовинний циганський романс, який підхопили наші співрозмовники. Слухаючи його, відчуваєш жадобу до життя:

"Луны волшебной полосы нам светят с высоты.

Давай споем в два голоса ту песню, что любишь ты."

Спасибі Коржовим, потішили нас.

Ой, була ще одна цікава ситуація. Від імені кіровоградських циган артистів вітала відома серед творчої інтелігенції міста Соня Король. І не тільки квіти вручила, а ще й циганську чечітку утнула. Ми теж не ликом шиті, панове!
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36589 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua