МЕНЮ


29 листопад 2019 - 09:02

Цуценя – не слон, банка – не ешелон


Яких тільки дарунків не підносили керівники держав одне одному, щоб підтримувати належні стосунки. Обмін нагородами і сувенірами, присвоєння звань і титулів, організація оригінальних банкетів і сніданків-обідів...

Мені пригадуються обмін унікальними подарунками між правителями колишнього СРСР і країн протилежного соціалізму табору. Основи диво-сувенірам заклав, мабуть, Сталін. Учасників Тегеранської конференції 1943 року за участі Черчілля, Рузвельта він пригостив рибкою під назвою “каспійський лосось”, або “кумжа”, виловленою за його наказом у Каспійському морі (водиться виключно у його водах). Ця неймовірно смачна рибина важила понад 20 кілограмів, її, підсмажену за спеціальними технологіями, несли на величезній таці четверо офіціантів.

Послідовник і водночас лютий ворог Сталіна Микита Хрущов вирішив перевершити ‘’вождя народів’’. У розпал ‘’холодної війни’’, яку сам трохи не перетворив на ‘’гарячу’’ у 1962 році, він подарував президенту США Джону Кеннеді... цуценя на ім’я Пушинка, яке носило чітко політичне забарвлення: його народила собака Стрілка, яка перед тим побувала у космосі. Ще до цього відбувся ‘’епохальний’’ обмін сувенірами між прем’єр-міністром Індії Джавахарлалом Неру і Хрущовим. Неру подарував Микиті слона Рашу і слониху Шашу. Самицю глава держави переподарував Миколаївському зоопарку, який вважався одним з найкращих у Європі.Там чомусь слониху ‘’перехрестили’’, дали ім’я Мері. Хрущов відповів Неру взаємністю: він надіслав у Індію цілий ешелон башкирського меду, вилучивши його у всіх пасічників республіки.

Долучена була до дарунку повелителів і Кіровоградщина. У кінці 1980-х років главі Радянського Союзу Михайлу Горбачову подарували, здається, у Нідерландах породистого жеребця-скакуна. Він передав красеня Онуфріївському конезаводу №175. Місцеві конярі мали з ним чимало клопотів – кінь відмовлявся від тамтешнього корму, ледь вдалося його врятувати. Мені випало з фотокором В. Решетниковим побувати на конезаводі і описати та зафіксувати на плівку ‘’коня Горбачова’’. На жаль, фото не збереглося, натомість маю знімок пам’ятника племінному жеребцю Дерзкому, встановленому на території того заводу.

Всі перелічені подарунки мали тонко продумані символи: щедрість, залякування, могутність, швидкий рух до нового. Отож, велосипед – теж зрозумілий для нас символ. Не кажучи вже про мед – він символізує багатство, здоров’я, довголіття. Президент Естонії, безумовно, мала на увазі український народ, який представляв у дружній нам країні його слуга.

Юрій МАТІВОСДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.44308 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua