МЕНЮ


12 липень 2013 - 11:54

Де був Криничний хутір


…Ковалівка. Мікрорайон Кіровограда, давніх витоків якого ми практично не знаємо. При написанні книги “Кавалерія на Інгулі. Від Єлисаветградського училища до кінної школи ім. Будьонного” мені зустрілися деякі матеріали з історії цього колишнього передмістя.

1997 року кіровоградські історики Павло Босий та Петро Кизименко писали: “Існує вельми ймовірна гіпотеза, що саме від козацьких зимівників виникли поселення Ковалівка та Балка…” Ми схильні згодитися з версією тодішніх директора й наукового співробітника обласного краєзнавчого музею. Адже про більш давнє коріння, порівняно з Єлисаветградом, може свідчити українська назва передмістя. Тож походить вона, можливо, з козацьких часів, коли тут, у зручному місці біля річки, міг осісти перший коваль (ковалі). І зустрічав тоді передзвін металу запорожців, гайдамаків, гетьманців, які переїжджали Інгул на баских степових конях, зупиняючись підкувати їх та перепочити. Могли вони тут, очевидно, і замовити нагострити зброю для захисту рідної землі від агресивних зайд.

У 1770-х роках біля Ковалівки, яка мала близько 50 будинків, у російськомовних документах фіксувалися українські назви – Кринична балка і Криничний хутір (також близько 50 будинків), що теж має свідчити про їх давніше походження, ніж фортеця св. Єлисавети із сусідніми переселенцями. 1774 року академік Йоган Гільденштедт занотував у щоденнику своєї подорожі, що на цвинтарі поблизу Криничної балки планувалося спорудити церкву.

1841 року дослідник історії міста Григорій Соколов писав, що мешканці Ковалівки переважно займалися перевезенням та чумацтвом, мали рогату худобу та коней. В укладеному П. Семеновим-Тянь-Шанським географічно-статистичному словнику Російської імперії 1865 року Ковалівка називається кращим передмістям Єлисаветграда, яке суперничало “своїми спорудами із Перспективною вулицею, тут знаходиться багато будинків навколишніх поміщиків”. Не лякали останніх і повені. Розвитку мікрорайону, кращому сполученню його з центром міста, сприяли будівництво військових приміщень (тепер – на розі вулиць Двірцевої і Орджонікідзе), де згодом розміститься кавалерійське юнкерське училище, влаштування між ними бульвару з плацом та парком (тепер – Ковалівський), відкриття залізничного вокзалу та трамвайного руху.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36805 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua