МЕНЮ


8 червень 2018 - 11:53

Декілька маловідомих фактів про українську валюту


Наша національна гривня вважається однією із самих найкрасивіших і гармонійних валют в усьому світі. Спеціалісти сервісу онлайн кредитів Твої Гроші поділилися цікавими фактами про українську валюту.

Гривня народилася в Канаді

Перші українські гривневі банкноти надрукували в Канаді, так як на той час в Україні не було належного обладнання. В 1992 році вже були надруковані перші купюри, але у нас гривня з’явилася лише в 1996 році.

«Золота» назва

Чому «гривня» отримала таку назву? Є кілька версій походження самої назви. На Русі гривнею називалися прикраси, які на шиї носили дружинники, ще вони мали назву – загривка. А кілька століть тому гривнею відмічали злиток металу – «гривня срібла». В Європі злиток називали маркою, тому можна припустити, що німецька марка отримала свою назву так само, за середньовічною аналогією.

Свій портрет

Василь Лопата, художник, який малював гривню, на банкноті номіналом в 1 гривню намалював самого себе. Не маючи портрета князя Володимира, митець був змушений намалювати людину, яка була схожа на нього самого.

Відповідність епох витримана

Дизайном банкнот, геральдикою та орнаментом займався інший художник - Борис Максимов. Хочеться звернути увагу на те, що все було продумано до дрібниць, всі елементи відповідали тим епохам, в яких жили Я. Мудрий, І. Мазепа та Т. Шевченко, тобто ті особистості, які зображені на купюрах.

Пилип Орлик замість Івана Мазепи

Десятигривнева купюра містить зображення не самого Івана Мазепи, як було першочергово заявлено, а Пилипа Орлика, його соратника. Зі слів Олександра та Сергія Харуків, братів-художників, стало відомо, що спочатку було запропоновано декілька портретів Івана Мазепи, серед яких випадково опинився портрет Пилипа Орлика. Проте, оскільки достовірно не знали, як саме виглядав Мазепа, прийняли портрет Орлика.

2 копійки коштують у 100 тисяч разів більше номінала

Вартість деяких з монет зависока. Як відомо, фактична вартість двокопієчної монети 1992 року випуску складає від двох тисяч гривень. Чому так трапилося? Ці монети були витиснені досить маленьким тиражем, а це дуже підняло їх собівартість.

Браковані моменти - найдорожчі

Багатьох колекціонерів монет дуже цікавить гривня. Стало відомо, що існує невеличка партія бракованих монет (10, 25, 50 коп.), які помилково випустили з втисненим гербом замість опуклого. На сьогоднішній день вартість такої десятикопієчної моменти становить 1500 гривень.

Масонський слід

На банкноті номіналом 500 гривень намальовано око в трикутнику. Багато експертів відзначає, що «всевидяче око» являється древнім Давньоєгипетським символом. На українській гривні цей символ з’явився аналогічно долару, є припущення, що художники вважали, що завдяки йому національна валюта України буде такою ж стабільною, як американська.

Гривня з’являлася двічі

У 20 столітті гривня в Україні з’являлася два рази. Спочатку гривню в обіг ввела Центральна Рада в березні 1918 року. Другий раз гривня з’явилася в вересні 1996 року.

«Грошовий» конкурс краси

Українську гривню в 2008 році було визнано однією із найкрасивіших і гармонійних валют в усьому світі. Таке рішення було прийнято Комісією з естетики Міжнародного фінансового банку. Ряд естетичних валют поповнили євро, болгарський лев, американський долар і австралійський долар.

Кремація грошей

Кожний рік 640 мільйонів банкнот різних номіналів визнається старими. Зазвичай, це старі дрібні купюри в 1,2,5,10 та 20 гривень. Як правило, їх палять.

Поважні предки

Символ гривні ввів в 2004 році С. Тігіпко, який на той час обіймав посаду глави Нацбанку України. Літера «Г» (велика) з двома горизонтальними рисами схожа на копію древньоримської Димид секстули, яка була символом міри ваги.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.34064 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua