МЕНЮ


15 лютий 2021 - 10:34

Для стабільного теплопостачання об’єднали зусилля всі гілки влади України
Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України та Асоціацією міст України підписано.

Завершився довгий і складний процес координації дій органів місцевого самоврядування і центральних органів влади у забезпеченні сталого проходження цьогорічного опалювального сезону в Україні. Це відзначив кропивницький міський голова Андрій Райкович, звертаючись до громади міста перед початком засідання виконавчого комітету міської ради 9 лютого.

– Особливістю опалювального сезону 2020–2021 років є входження України в європейський ринок газу, – наголосив очільник міста. – Ми маємо європейські ціни на блакитне паливо, розмір яких формують багато чинників. Відповідно, в січні цього року, коли ринкова вартість газу зросла на
50% порівняно з його ціною, закладеною у тарифи на послуги централізованого теплопостачання, виникла значна соціальна напруга. Свої перестороги тут мали і мешканці – споживачі послуг, і їх надавачі – теплоенергетики, і міська влада, і я як міський голова…

Тепловики відразу перерахували власні тарифи, оскільки працювати з чинними – мати щомісяця близько 100 мільйонів гривень збитків, які б лягли на плечі міського бюджету. Кропивницький повністю втратив би бюджет розвитку на 2021 рік, і про реалізацію багатьох інфраструктурних проєктів, необхідних громаді міста, можна було б забути найближчим часом.

З іншого боку, у міської ради не було законодавчих підстав самостійно, без погодження з Кабміном і НКРЕ, підвищувати тарифи на централізоване теплопостачання. Зважаючи на паралельне зростання ціни на електроенергію, воду, підвищення рівня прожиткового мінімуму, які безпосередньо впливають на розрахунок вартості послуги теплопостачання, ситуація заходила у глухий кут, вихід з якого кожному місту в Україні доводилися б шукати самотужки.

– Ситуацію у Кропивницькому значно погіршували проблеми зі станом і віком теплогенеруючого обладнання, особливо великих котелень, з їх кілометровими мережами, низьким ККД, високою аварійністю, – підкреслив Андрій Райкович. – У такій ситуації, коли не можна підвищувати тариф на тепло і коли безрезультативним є перекладання відповідальності за стан речей на центральні органи влади, ми обрали інший шлях…

Міські голови міст, об’єднаних в Асоціацію міст України, почали активно шукати компенсаційні механізми, які б дали можливість стабільно провести поточний опалювальний сезон, й активно запрошували до цієї роботи урядовців, представників Офісу Президента.

– Те, що вся теплоенергетика України має загальний борг – 50 мільярдів гривень, свідчить, що це велика проблема, яка має довгу історію, але потребує обов’язкового вирішення, – наголосив міський голова. – І до цієї справи мають долучитися всі учасники процесу. Таким чином народився меморандум, текст якого ми доопрацьовували ще вчора. Меморандум має стати своєрідним дороговказом на цей рік. Він демонструє напрям, в якому мають рухатися органи центральної влади, розробляючи необхідні нормативні документи, що складуть відповідну систему компенсацій збитків теплогенеруючим підприємствам від різниці в тарифах і забезпечать їм стабільне постачання газу. Таким чином, головною позицією меморандуму є фіксація того, що всі збитки тепловиків у поточному році не ляжуть тягарем на плечі місцевого самоврядування. Щодо цього ми досягли домовленостей, і меморандум від АМУ дев’ятого лютого підписали її голова Володимир Кличко та шість очільників міст, що представляють Україну від Маріуполя до Львова…

Робота над меморандумом уперше продемонструвала взаємодію всіх гілок влади в Україні, яка поклала початок розв’язанню складної проблеми, накопиченої роками, і дала можливість стримати зростання тарифів.

Міська влада Кропивницького має намір ефективно використати ситуацію, яка склалася, і активно продовжуватиме розроблення нової схеми теплопостачання обласного центру.

– Це сьогодні стратегічне питання № 1, – поділився Андрій Райкович. – Ми його вирішуємо під егідою фахівців програми USAID ESP «Енергетична безпека». Це проєкт, який потребує значних фінансових вкладень, і, безумовно, ми сподіваємося на інвестиційні ресурси. За попередніми розрахунками, вартість нової системи теплопостачання може складати до 20 мільйонів євро. І відсутність державного регулювання ціни на газ якраз може стати фактором, що дасть можливість залучити до реалізації проєкту ефективного приватного інвестора. Упродовж минулих п’яти років ми не брали кредитів, щоб не перевантажувати міський бюджет, готувалися до залучення потужної інвестиції саме під модернізацію системи теплопостачання. І сьогодні місто готове приймати такого інвестора.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.40019 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua