МЕНЮ


29 березень 2013 - 12:56

"До кримінальної відповідальності притягується вперше, характеризується позитивно"


Так мотивував касаційний суд своє недавнє рішення у кримінальній справі стосовно колишнього народного депутата України Віктора Лозінського, пом’якшуючи йому покарання. Та про все по порядку.

Як відомо, у квітні 2011 року Дніпровський райсуд Києва засудив Віктора Лозінського до 15 років ізоляції від суспільства, а його спільників Євгена Горбенка та Михайла Ковальського – до 9 та 5 років. Ось які описані їхні дії у вироку райсуду.

16 червня 2009 року увечері Лозінський, на той час – народний депутат України, разом із Горбенком та Ковальським, тодішніми прокурором Голованівського району та начальником тамтешнього райвідділу міліції, "з метою спільного проведення часу" зустрілися у лісництві ТОВ "Мисливське господарство "Голованівське" (яке контролював Лозінський). Невдовзі туди ж приїхала їхня знайома К. Після випивки вся компанія сіла в автомобіль "Нива Шевроле" (Лозінський – за кермо), та поїхала в бік Голованівська. По дорозі Ковальський та Горбенко посперечалися. Щоб припинити сварку, Лозінський зупинив автомобіль і наказав Ковальському вийти з машини, що той і зробив.

Ведучи машину мимо поля, Лозінський помітив невідомого йому чоловіка (Олійника), який ішов до лісу. У цей момент, згідно з вироком, у нардепа і виник злочинний намір самоствердитися за рахунок приниження того подорожнього. Нічого не повідомляючи про це своє бажання супутникам, нетверезий Лозінський, "ігноруючи загальнолюдські правила поведінки в суспільстві,зупинив автомобіль, вийшов з автомобіля та почав завдавати тому чисельних ударів руками і ногами в область голови, по тулубу і кінцівках. Поваливши його на землю, Лозінський продовжував наносити удари потерпілому". "З метою самооборони, – цитую вирок далі, – Олійник був змушений дістати револьвер "Альфа 440" без набоїв, який не є вогнепальною зброєю, та кухонний ніж і продемонструвати їх Лозінському. Лозінський не тільки не припинив свої злочинні дії, а й вихопив в Олійника револьвер. Потерпілий почав тікати в напрямку лісу. Побоюючись переслідування, він дістав шумовий пістолет "ТТ" без набоїв, а в лівій руці утримував кухонний ніж, демонструючи тим самим Лозінському готовність до самооборони. Лозінський сів в автомобіль і наказав сісти в салон Горбенку. Той виконав цей наказ. Наздогнавши Олійника та зупинивши автомобіль, Лозінський вийшов із салону. Олійник продовжував бігти полем в напрямку лісу, тримаючи в одній руці пістолет, в іншій – ніж. Лозінський дістав із салону автомобіля гладкоствольну рушницю "Benelli" 12 калібру, заряджену двома зарядами картечі, що використовується винятково для полювання на великого звіра, і заподіяв Олійнику вогнепальні поранення правої ноги. Олійник практично втратив змогу самостійно пересуватися. Рятуючи своє життя, він пострибав на лівій нозі в бік лісу. Через брак набоїв Лозінський був позбавлений змоги продовжувати постріли в потерпілого, а тому він сів в автомобіль "Нива Шевроле" та став переслідувати потерпілого по полю. Наздогнавши Олійника біля лісу, Лозінський передньою частиною автомобіля вдарив його в корпус тіла… 16 червня 2009 року близько 21 години 15 хвилин помер в машині швидкої допомоги".

Дніпровський райсуд визначив дії Лозінського як вбивство із хуліганських спонукань та незаконне поводження зі зброєю, а дії Горбенка та Ковальського, котрі допомагали йому видати інцидент як напад на них озброєного до зубів злочинця, – як зловживання владою та давання лжесвідчень.

Фігуранти оскаржили цей вирок, і в березні 2012-го в їхній справі розбиралася колегія апеляційного суду міста Києва. Ця інстанція дійшла висновку, що райсуд безпідставно визнав вбивство Олійника вчиненим з особливою жорстокістю. З огляду на це колегія апеляційного суду зменшила термін призначеного Лозінському покарання – з 15 до 14 років позбавлення волі.

І от недавно з’явився новий привід для уваги ЗМІ і громадськості до постаті Віктора Лозінського. Ним стала ухвала, винесена 1 березня 2013 року касаційною інстанцією – колегією Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ. Відповідно до цього документа, судді районного й апеляційного судів глибоко помилилися, коли побачили в діях Лозінського намір убити Олійника. За логікою колегії Вищого спецсуду, якби Віктор Олександрович мав таке бажання, то реалізував би його – стріляв би Олійнику в спину, а не по ногах, і влучив би, оскільки є досвідченим мисливцем. Також касаційна інстанція виявила, що районним та апеляційним судами "недостатньо враховано поведінку самого потерпілого та наявність у нього пістолетів і ножа". Проаналізувавши ці та інші докази, колегія дійшла висновку про те, що Лозінський, стріляючи в Олійника, "не передбачав настання смерті потерпілого, хоч свідомо її допускав". З огляду на це касаційна інстанція перекваліфікувала дії Лозінського із частини 2 статті 115 Кримінального кодексу (хуліганство з хуліганських спонукань) на частину 1 статті 296 (хуліганство, що супроводжується особливою зухвалістю) та частину 2 статті 121 (умисне тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого) цього ж кодексу. А головне, касаційна інстанція пом’якшила покарання Лозінському, зменшивши термін перебування його в неволі до 10 років. При цьому колегія Вищого спецсуду, як вказується в її ухвалі, врахувала "ступінь тяжкості вчинених злочинів, дані про особу засудженого, який характеризується позитивно, має двох неповнолітніх дітей, до кримінальної відповідальності притягується вперше, страждає рядом хронічних захворювань, зокрема, серцевих, лікування деяких з них потребує оперативного втручання".

Полегшив Вищий спецсуд і долі Горбенка та Ковальського. Першому термін ув’язнення зменшено з 9 до 6 років, а другого взагалі звільнено від покарання – з трирічним випробуванням на волі.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36546 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua