МЕНЮ


13 червень 2018 - 08:51

Дороги життя, зігріті добром


Мудрі люди, наставляючи на життя молодь, завжди казали: «Щоб не було, не впадайте у відчай, йдіть до мети твердим кроком, не зупиняючись, не розчаровуючись.
Життя не стоїть на місці. Все лихе з часом минає, відсіюється, як кукіль, відвіюється, як полова. А залишається чисте, добірне зерно, яке і в землю заробити можна, щоб проросло новим колосом, і змолоти на борошно, щоб спекти пухку і смачну паляницю. А потім пригостити нею добру людину, що стрінеться на життєвому шляху, разом із дрібкою солі привітати дорогого гостя. А чи й просто посмакувати нею в колі власної сім’ї».
Ця народна мудрість пригадується знову і знову, коли думаю про Станіслава Миколайовича Янчукова, давнього друга і побратима, нині редактора Центрально-Українського видавництва, знану і шановану на теренах нашого та й не тільки нашого краю людину, справжнього подвижника і патріота, якому 14 червня виповнилося 80 років.
Ми знайомі ось уже більше шести десятиліть, але кожна зустріч, кожна розмова з ним додають нових сил і енергії, нових вражень, нових зацікавлень та й взагалі нової цікавої, ще не знаної інформації. Зустрічаємось ми вже й не так часто, але завжди, коли буваю в обласному центрі, намагаюсь зустріти, порозмовляти, а то й просто побачитись.
Захожу у видавництво, і він запитує:
– Пригадуєш Валерія Корнійця, ми хоч і не на одному курсі вчилися,
але ж знайомі, бо разом кінчали нашу альма-матір, тодішній педінститут, а нині педагогічний університет імені нашого славного земляка Володимира Винниченка.
І тут же дістає з шухляди ошатну книжечку віршів цього автора.
– Прочитай, цікавий поет, хоч і пише російською мовою, але ж як пише – образно , барвисто, сам переконаєшся, коли прочитаєш його вірші.
А то іншого разу запитує:
– Знаєш, такого мудрого чоловіка, як Федір Плотнір? Старійшина серед наших краєзнавців. Знаєш щось про шаблю Наполеона, яка дивним чином потрапила у наші краї, або про давнє поселення Припутні, де провів свої останні роки Семен Климовський – наш філософ і творець невмирущих пісень, як от «Їхав козак за Дунай»? Візьми прочитай, це ж маловідомі сторінки історії, наша славна козацька минувщина.
І дарує «Петриківські бавальщини» цього автора. Петриківські, бо нинішня Нова Прага – це та ж сама Петриківка, давнє козацьке поселення на річці Бешці, правій притоці Інгульця.
А те, що він упорядкував цю книжечку, як і багато інших, відредагував написане, звірив з історичними та архівними джерелами, промовчав. А це ж його, як редактора, прямий обов’язок, а точніше покликання.
Зустрічаю якось Стаса Янчукова на розі вулиць Великої Перспективної та Віктора Чміленка. Бачу поспішає.
– Куди ж так швидко мандруєш? – запитую.
– Та біжу у педуніверситет, дізнався, що там в архівах відділу кадрів є особова справа Л.Ф. Стеценка, нашого ж викладача з інституту. Хочу переписати його біографію. Чому ж про нього ніхто не згадує з краєзнавців чи місцевих письменників. Хороший же чоловік був, до того ж і сумлінний дослідник історії театру корифеїв, особливо родини Тобілевичів. Треба б його включити до історичного календаря області.
Так, Леонід Федосійович справді був унікальною людиною, він не лише читав лекції студентам в інституті, а й багато працював в архівах Києва, Петербурга. Одеси, інших міст, вивчаючи історію театру корифеїв, опублікував монографії про життя І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого), Панаса Саксаганського, відшукав у петербурзькій театральній бібліотеці рукопис невідомої до того часу п’єси м. Л. Кропивницького «Замулені джерела». Через деякий час ця п’єса була поставлена на сцені Кіровоградського театру. Сценічну редакцію твору здійснив головний режисер Іван Казнадій.
Станіславу Янчукову – 80! За його плечима тривалі роки роботи в школі, в комсомольських та партійних структурах. Секретарювання в раді Федерації профспілок області, керівництво комітетом по пресі в облвиконкомі, і водночас, активна робота в різних громадських організаціях і об’єднаннях, комісіях і редколегіях багатьох видань, а ще ж численні дослідження історії рідного краю, серед яких «Весна» і сорок тисяч посмішок», «На чолі місцевого самоврядування», «З іменем Володимира Ястребова» та ряд інших.
Інтерес до вивчення історії рідного краю проявився у С. Янчукова ще у 60-х роках минулого століття в процесі підготовки унікального за своїм характером і значенням енциклопедичного видання «Кіровоградська область», що вийшло у серії «Історія міст і сіл України» (1972 рік), яке нині стало уже бібліографічною рідкістю.
Саме відтоді й пломеніє у серці Станіслава Миколайовича інтерес до пошуку призабутих уже імен і фактів з історії краю. Систематизація і оприлюднення цих знахідок, детальне вивчення їх у контексті загального історичного розвитку України як держави, формування характеру і національних типів кращих представників українського народу.
До речі буде сказано, що краєзнавча діяльність С.М. Янчукова цілком заслужено відзначена обласною премією імені Володимира Ястребова, та й більше десяти авторів інших краєзнавчих досліджень, книги яких редагував і готував до друку Станіслав Янчуков, теж стали лауреатами цієї престижної обласної премії.
Зовсім недавно вийшла ще одна книга С.М.Янчукова «До спортивних вершин. Нариси з історії фізкультури і спорту на Кіровоградщині», створена у спіавторстві з відомим організатором спортивного руху О.П. Березаном. Цього року і це видання відзначене обласною краєзнавчою премією імені Володимира Ястребова.
80 років – поважний вік для кожної людини. Пора зрілості, пора підбиття підсумків зробленого. Станіславу Янчукову є чим звітувати про минулі роки, є чим похвалитися перед сучасниками і нащадками. Все дріб’язкове, як полова, відсіюється, відсіюється кукіль життєвих негараздів і на ювілейний стіл лягає пишний коровай із добірного зерна, що вирощене, зібране і упорядковане нашим ювіляром за довгі роки життя і творчості.
З роси і води, тобі, славний друже ювіляре, нових творчих досягнень і злетів! І довгих років життя на радість людям!
Владислав ЖУРАВСЬКИЙ,
лауреат обласної краєзнавчої премії імені В. Ястребова
м. СвітловодськДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.32771 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua