МЕНЮ


11 квiтень 2014 - 11:09

"Катайтеся верхи – і будете здорові, як коні!"


Це слова Гіппократа. Пораненим він приписував верхову їзду, щоб допомогти їм відновити роботу м’язів. Меланхолікам – щоб вони, катаючись, розвіювали темні думки і навіювали світлі. А здоровим – для профілактики.

Про один із видів анімалотерапії – каністерапію (лікування через спілкування дитини із собакою) та як він успішно застосовується в Кіровограді, ми вже розповідали кілька номерів тому. Іпотерапія, при якій головним "лікарем" виступає кінь, – теж доволі популярна та дієва методика. Про її особливості нам розповіла тренер КСК "Княжий двір" (кіровоградський іподром) Наталія Шевченко.

– Іпотерапію як метод лікування почали активно застосовувати ще у XVIII столітті. Спілкування з кіньми допомагає досягти фізичної та психологічної гармонії, а верхова їзда розвиває координацію, покращує фізичну форму, не кажучи вже про її дивну здатність виліковувати безліч захворювань. У США. ще всередині минулого сторіччя був проведений експеримент: у будинках для старих, в яких дозволили тримати домашніх тварин, літні люди, хворі на депресію, вже через півроку радикально змінили свою поведінку. Доглядаючи за улюбленцями, вони поступово почали виходити зі своїх кімнат і спілкуватися один з одним. Англія визнала іпотерапію офіційним методом лікування, і він захищається самою королевою.

– У чому полягає суть цього виду анімалотерапії?

– "Кінна" терапія працює за двома основними напрямками – психологія і фізіологія. З точки зору психології, контакт з конем дарує людині безліч позитивних емоцій, допомагає розслабитися. Для хворих дітей, наприклад, цей фактор є дуже важливим, оскільки така дружба виключає властиві людському соціуму конкуренцію і недоброзичливість, а передбачає щиру любов і прихильність. Окрім цього, дитина вчиться спілкуватись з конем, чистить його, гладить, підгодовує.

Суть фізичних вправ полягає в тому, що хворий сідає верхи і з допомогою інструктора та під контролем лікаря спочатку просто сидить, потім вже виконує певні вправи та грає в ігри. Вправи виконуються дуже легко – нахили вперед та назад, лягання на круп коня, розтягнення м’язів.

На думку лікарів, ефективність застосування іпотерапії при лікуванні захворювань досягається за рахунок багатьох факторів. Так, температура тіла коня перевищує людську на 1,5 – 2 градуси. Тому при безпосередньому контакті з конем відбувається прогрівання м’язів і суглобів ніг, тазу. Фактично під час руху потужна мускулатура тварини масажує і розслабляє м’язи вершника. Крім того, для рівноваги вершникові волею-неволею доводиться включати в роботу всі свої м’язи, як при занятті на тренажері. Тільки тренажер холодний і залізний, а кінь теплий і живий. Його ритмічні плавні рухи заспокоюють, знімають нервову напругу і стреси. Також розвиваються координація і природна концентрація.Спостерігаючи за людьми, що проходять курс іпотерапії, фахівці зробили ще кілька висновків. При оптимальному навантаженні вершника навколо його хребта створюється сильний м’язовий корсет, який поліпшує кровообіг. Також нормалізується обмін речовин, поліпшується стан міжхребцевих дисків. А оскільки поліпшується стан хребта, катання на коні нормалізує серцево-судинну, нервову і травну системи, знімає м’язову напругу. Тонізуються не тільки опорно-рухова система, а органи зору, слуху, вестибулярний апарат.

– Чи всі коні підходять для іпотерапії?

– Ні, не всі. Скажімо, спортивні коні не підійдуть. Потрібні спокійні, на яких зручно сидіти, слухняні, а не норовисті.

– При яких захворюваннях корисна іпотерапія?

– Перелік захворювань, які вона лікує, дуже широкий. Це хвороби і травми опорно-рухового апарату (наприклад, ДЦП), суглобів та кісток (у тому числі сколіоз), деякі психічні захворювання, недуги нервової системи, затримка в розвитку. Це і комплекс вправ для реабілітації при серцево-судинних захворюваннях. Однак оскільки є і деякі протипоказання (хоча цей перелік незначний), слід обов’язково спочатку проконсультуватися з лікарем і займатися іпотерапією під його контролем. Крім того, до кожного хворого має бути індивідуальний підхід – і щодо групи вправ, і щодо сили та тривалості навантажень.

Але, безумовно, не тільки хворим, а й здоровим корисно кататися на конях, спілкуватися з ними. Недарма кажуть, що кінь лікує не тільки тіло, а й душу. Сильні, красиві, розумні, ласкаві, довірливі – вони дарують справжню ніжність людині, яка їх любить. Додайте до цього задоволення від верхової прогулянки, від запаху трав, вітру в обличчя, захоплення від швидкого пересування – і про стреси можна забути. Ті, хто займається у нас верховою їздою, прийшовши один раз, уже назавжди залишаються палкими її прихильниками.

Розпитувала Марія КОБЕЦЬ
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37324 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua