ПОДІЇ У КІРОВОГРАДІ


ЗИСК НЕ ЛИШЕ ДЕРЖАВІ, А Й КІРОВОГРАДУ

Оксана ВЕРСТЮК

03.07.2009, 08:18

Темою громадських слухань, які відбулися минулого тижня у приміщенні Кіровоградської міської ради, стала ситуація в обласному центрі щодо іонізуючого випромінювання, а також вплив видобування уранової руди на території міста на здоров’я людей та шляхи мінімізації негативних наслідків, що спричинює розробка корисних копалин шахтою "Інгульська".

Слухання відбулися на підставі розпорядження кіровоградського міського голови Володимира Пузакова, виданого за клопотанням громадської організації „Громадська варта”.

На громадські слухання були запрошені представники депутатського корпусу, керівники видобувного державного підприємства "СхідГЗК", до складу якого і входить шахта "Інгульська", управління охорони здоров’я міської ради та інші. Вів громадські слухання начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко.

На думку голови громадської організації "Громадська варта", Сергія Злакомана, для привернення максимальної уваги до “радонової” проблеми в обласному центрі, а також проблем, пов’язаних із видобуванням уранової руди в Кіровограді треба, щоб до її розв’язання підключилися вся територіальна громада, міська рада, правоохоронні органи, екологічні та інші організації. Саме тому один із членів „Громадської варти” депутат міської ради Євген Дементов і вніс на розгляд міськради проект рішення ради щодо іонізуючого випромінювання в Кіровограді.

Сергій Злакоман особливо підкреслив, що метою діяльності „Громадської варти” не є закриття шахти „Інгульська”. Головне – знайти відповіді на питання, пов’язані з її діяльністю. Зокрема, на таке: наскільки безпечним буде видобування урану під містом? Поки що абсолютної впевненості, на думку голови громадської організації, в тому, що воно буде безпечним, немає. Тим часом, уранову руду видобувають уже під вулицею Полтавською, і це викликає певне занепокоєння у пересічних кіровоградців. Адже відсутня інформація щодо виробничих впливів на навколишнє середовище, а також можливих негативних наслідків для інженерної інфраструктури та житлового фонду міста, рівня забрудненості навколишнього середовища у зв’язку із розширенням площі видобування й освоєння нових горизонтів розробки, збільшення радіоактивних відвалів гірничих порід. Досить великий інтерес присутніх викликав виступ депутата міської ради лікаря Віктора Мягкого, який аргументовано довів зв’язок між високим рівнем захворюваності населення на онкологічні недуги та проживанням в агресивному екологічному середовищі.

– Щороку нас стає на три тисячі чоловік менше, – зазначив Віктор Михайлович. – Народжуваність відстає на тисячу чоловік від смертності. Місто вимирає швидкими темпами. Найвища смертність населення від онкологічних захворювань по Україні саме у Кіровограді. І це при тому, що ні в місті, ні в регіоні немає досить потужних металургійних, хімічних, переробних підприємств. Але досить активними темпами триває видобуток уранової руди.

Науково доведено, що іонізоване випромінювання впливає на стан здоров’я людини через радіоактивний інертний газ радон – природний супутник урану. А концентрація радону в деяких мікрорайонах міста – Лелеківці, Масляниківці, Олексіївці – надзвичайно висока.

Мешканці Великої Балки вже кілька років поспіль намагаються довести, що руйнація приватних осель у цьому мікрорайоні відбувається через вибухи при видобуванні руди. Натомість керівництво шахти не пов’язує одне з іншим, наголошуючи, що руйнування споруд відбувається і в інших мікрорайонах, під якими видобуток не ведеться.

Головний інженер шахти Віктор Пухальський застерігає, що шахта – не єдине підприємство у місті пов’язане з іонізуючим випроміненням. А шість тисяч працівників шахти є такими ж мешканцями Кіровограда, як і решта. Тому керівництву шахти не байдуже, в яких умовах працюють та проживають шахтарі. Тож на підприємстві досить потужна система контролю за шкідливими викидами, роками відпрацьовувався досвід утилізації відходів, розроблено паспорти вибухових робіт, що виключає можливість руйнації будинків. Так, за твердженням виробничників, вони у двічі менші, ніж регламентовані будівельними нормативами, а радіоактивний фон у місті завжди на рівні норми, тобто 14 мікрорентген на годину (і то безпосередньо на шахті), в той час, як по Кіровограду – від 12 до 20 мікрорентген, що не перевищує норми. Також шахтарі не відкидають можливість подальшої співпраці з органами влади та громадськими організаціями у плані мінімізації впливу іонізуючого випромінення. Задля цього родовища урану розробляються виключно підземним способом, пустоти, що утворюються внаслідок видобутку, стовідсотково заповнюються твердими сумішами, унеможливлюють руйнацію і гранітні масиви, що залишаються після видобутку руди, яка згодом транспортується у повному обсязі в Жовті Води на переробне підприємство, вся шахтна вода стовідсотково підлягає очищенню. Це доволі не повний перелік заходів, що унеможливлюють зараження навколишнього середовища. Але прикро, що вся ця інформація до відома мешканців міста доводиться вряди-годи, коли настійливо порушується питання про шкідливість подібного сусідства.

Що вдієш: природа подарувала Кіровограду, та й області в цілому, величезні поклади урану – палива, яке нині в усьому світі визнається найбільш перспективним щодо розвитку паливно-енергетичного комплексу економік усіх без винятку країн. Сидячи, образно кажучи, на мішку із грошами, наша територія завжди пасе задніх у соціально-економічному розвитку, а до всього ще й додаються проблеми із негативним впливом покладів та видобутку урану на здоров’я населення. Тому учасники громадських слухань наполягали на тому, що настав час провести комплексну екологічну експертизу, в якій мають бути задіяні провідні наукові установи, а місто повинно отримати статус території із шкідливим для проживання умовами. До речі, подібний статус надано місту Жовті Води, жителі якого через це мають певні матеріальні вигоди. А ті п’ять відсотків, які шахта зобов’язалась виплачувати місцевій громаді від отриманого прибутку, – досить мізерні кошти для нормального розвитку території та охорони здоров’я її мешканців. Варто зараз враховувати і фінансово-економічну кризу, через яку, за твердженням того ж таки керівництва шахти, підприємство зазнає збитків.

330 тисяч гривень, виділені шахтою Ленінському району міста Кіровограда для ліквідації негативних наслідків іонізуючого випромінювання, дехто з присутніх на слуханнях розцінив мало не як хабар, за який Ленінська райрада дала дозвіл шахті на ведення видобувних робіт. Звичайно, подібне припущення не витримує жодної критики, адже ці кошти були витрачені на протирадонові заходи у приміщеннях соціально-культурної сфери: дитячих, садках, школах – знезараження підвальних приміщень, встановлення вентиляції на перших поверхах споруд тощо.

Після тривалого обговорення присутні дійшли висновку, що треба діяти за принципом: "Стукай – і тобі відчинять". Учасники громадських слухань обговорили і прийняли проект рішення.

У ньому, зокрема, є такі пункти:

1. Зобов’язати виконавчий комітет Кіровоградської міської ради за участі постійних комісій ради, залучивши відповідні виконавчі органи ради та інші зацікавлені установи й організації, у місячний термін розробити і затвердити невідкладні першочергові заходи щодо захисту населення міста Кіровограда від впливу іонізуючого випромінювання.

2. Уповноважити міського голову підготувати та направити від імені міської ради звернення Президенту України та Прем’єр-міністру України щодо створення урядової комісії, до складу якої включити представників Мінпаливенерго, Мінприроди, МНС, МОЗ, Мінбуду, МінЖКГ та Кіровоградської міськради, для вивчення та надання комплексного висновку щодо:

- впливу існуючого рівня іонізуючого випромінювання (перш за все, від радонової складової) на здоров’я мешканців міста Кіровограда, особливо щодо онкологічних захворювань та його зміни у зв’язку із початком видобування урану безпосередньо під центральною частиною міста Кіровограда;

- можливих негативних наслідків для інженерної інфраструктури (дороги, комунікації, мости) та житлового фонду міста Кіровограда, у зв’язку з видобуванням урану вибуховим методом безпосередньо під містом;

- рівня забруднення навколишнього природного середовища у зв’язку із розширенням площі видобування та освоєння нових вищих горизонтів розробки, а також збільшенням існуючих радіоактивних відвалів гірничих порід;

- визначення джерел фінансування для подолання можливого настання вищезазначених негативних наслідків, враховуючи обмежені можливості міського бюджету;

- виконання відповідними місцевими органами виконавчої влади заходів щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання на території міста Кіровограда.

3. Уповноважити міського голову звернутись від імені міської ради до правоохоронних органів для проведення ними перевірки додержання вимог чинного законодавства при наданні погоджень гірничого відводу ДП „СхідГЗК”, а також при проведенні державної екологічної експертизи проекту розширення площі видобування уранової руди структурним підрозділом ДП „СхідГЗК” шахтою „Інгульська” (зокрема додержання ст.ст. 10 і 11 ЗУ „Про екологічну експертизу”).

4. Уповноважити міського голову підготувати і направити звернення від міської ради народним депутатам України від Кіровоградщини та на адресу Верховної Ради України щодо вирішення проблем соціально-економічного характеру, що пов’язані з проведенням урановидобування на території міста Кіровограда.

5. Доручити юридичному підрозділу виконавчих органів ради вивчити питання щодо можливості застосування судових процедур оскарження у відношенні надання погодження гірничого відводу без відповідного рішення Кіровоградської міської ради.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!