ПОДІЇ У КІРОВОГРАДІ


КОЛИ ЧИСТОТА – ВОРОГ ЗДОРОВ’Ю

Олена КОБЕЦЬ

11.09.2009, 09:08

Хто з нас не пам‘ятає з дитинства сакраментальну фразу: чистота – запорука здоров‘я. Начебто все правильно, однак виникає парадокс: чим більше ми боремося за чистоту, тим більше слабшає наш імунітет і погіршується стан здоров‘я. Сьогодні ринок побутової хімії пропонує нам найрізноманітніші засоби для досягнення стерильної чистоти. Проте, купуючи пральний порошок чи засіб для миття посуду, чи замислюємося ми про зворотний бік цієї медалі?

Так, при опитуванні щодо вибору прального порошку, яке проводилося у столиці, більшість жінок акцентувала свою увагу, окрім ціни, саме на відбілюючих та очищуючих якостях продукту, проте жодна з опитуваних не згадала про екологічну безпеку миючого засобу. Для багатьох домогосподарок склад, зазначений на упаковці, мало про що говорить, а знак "Екологічно чистий продукт" зустрічається вкрай рідко. Усі ми свято переконані, якщо товар потрапив на прилавок, якщо йде його масована реклама, то він повинен бути безпечним. Та факти свідчать про протилежне.

Коли синові Лариси виповнилося три місяці, у нього з’явилося незначне почервоніння шкіри. Дільнична лікарка була упевнена, що це діатез на якісь харчі. Виконуючи вказівки фахівців, жінка дотримувалася суворої дієти. Але червоні плями не зникали. Потім додалися нежить, кашель. Медики запідозрили, що малюк застудився. І тільки згодом з’ясувалося, що це – алергія на синтетичні засоби, що містяться у пральному порошкові…

– Дитячий алерголог, подивившись, чим ми перемо одяг, відразу заявила, що причина в ньому, – каже Лариса. – І сказала, що подібний випадок в її практиці не перший. Лікували ми дитину дуже довго, а я тепер користуюся для прання лише господарським милом…

Фахівці стверджують, що поширення останнім часом та все більше використання побутової хімії в повсякденні сприяють виникненню і розвитку алергічних захворювань – бронхіальної астми, алергічних хвороб шкіри, шлунково-кишкового тракту тощо. Тому лікарі радять застосовувати очищувальні засоби обережно, контрольовано. Так, побутує думка, що чим більше кинути порошку, тим краще відпереться білизна. Однак подібне прагнення до чистоти може стати небезпечним для здоров‘я. Переважна більшість пральних порошків, котрі пропонує нам ринок, мають у своїй основі фосфатні сполуки, котрі при пранні пом‘якшують воду і покращують миючу дію засобу, поверхнево-активні речовини, оптичні відбілювачі, синтетичні ароматизатори. А тим часом, під час прання усі вони осідають на тканині і нерідко залишаються там. Експерименти, проведені одним з київських науково-дослідних інститутів показали, що для нормального виполіскування з білизни поверхнево-активних речовин і фосфатів, котрі містяться у порошках у кількості 15-40 відсотків, потрібно не менш як 7-9 полоскань. А ми в домашніх умовах обмежуємося в кращому випадку двома-трьома. Внаслідок цього речовини при контакті зі шкірою можуть викликати алергічні реакції, а то і значно серйозніші хвороби. Перш за все, вони знежирюють шкіру, пересушують її, шкіра втрачає свій природний імунітет. Наше тіло ніби вкрите кислою "оболонкою", і як тільки ми змиваємо її хімічними засобами, шкіра залишається незахищеною і реагує на подразнення алергічною реакцією. Так, за даними МОЗ, Україна входить у першу десятку країн за частотою алергічних захворювань. І ця динаміка неухильно зростає. А скільки людей не звертається до лікаря зі скаргами на сухість шкіри рук чи почервоніння після прання! Чи замислюємося ми над тим, що синтетичні сполуки, потрапляючи до нашого організму, надалі можуть зашкодити і нашим дітям?

Для малюків ця проблема стоїть особливо гостро. Як свідчить невтішна статистика, сьогодні кожне десяте немовля народжується зі схильністю до алергії. Якщо до цього додати загальну ослабленість імунітету і несприятливу екологічну ситуацію в Україні, є від чого бити на сполох. Це не перебільшення. Так , в одному з пологових будинків Києва було зафіксовано десять смертей новонароджених від пересушування шкіри і подальшого розвитку дерматиту із зараженням стафілококом. Причина – пелюшки, випрані порошком, який містив до 60 відсотків фосфатів. Тому, якщо ваш малюк вередує і не може заснути, зверніть увагу на білизну, яка так ароматно пахне після прання.

Також небезпечними можуть виявитися і засоби для миття посуду. Чим густіші вони, тим більше синтетичних сполук залишається на посуді, а потім з їжею потрапляє до організму. В Америці та Європі останнім часом набувають популярності ополіскувачі на натуральній кислотній основі, що нейтралізують лужні компоненти миючих засобів. Для нас ідеальним ополіскувачем може стати розчин лимонної кислоти. Та чи багато господинь знають про цей рецепт, продовжуючи годувати дітей їжею із синтетичним запахом?

Пральні порошки на фосфатній основі не тільки загрожують здоров‘ю людей, а й небезпечні для навколишнього середовища. Триполіфосфат натрію, що становить основу більшості миючих засобів, має здатність проникати через найсучасніші очисні споруди і потрапляти до водойм. Осідаючи на дні, він стає добривом для синьо-зелених водоростей, котрі починають активно розмножуватися, і вода "зацвітає". За підрахунками фахівців, щороку до водойм України потрапляє не менш як 27 тонн триполіфосфату натрію, лише один грам якого здатен стимулювати утворення до 5-10 кг синьо-зелених водоростей. Учені Дніпропетровська дійшли висновку, що ці водорості викликали зростання на 10 відсотків кількості онкозахворювань в цій області. Мало хто знає, що ситуація, яка склалася влітку 2001 року на річках України, прирівнюється до екологічної катастрофи. Саме у цей час спостерігалася масова загибель риби більш як у дванадцяти областях України. Причина – знову ж таки синьо-зелені водорості. Вони різко знижують рівень кисню у воді, накопичують отруйні речовини, а згодом, коли розкладаються, віддають свої накопичення навколишньому середовищу. Доведено, що рибу з Дніпра, Чорного моря та інших річок і водоймищ країни їсти не можна. І сам вилов у внутрішніх водоймищах зменшився у десятки – сотні разів. Варто зауважити, що у 60-і роки в науково-дослідних інститутах СРСР проводилися досліди з вивчення шкідливості впливу синтетичних речовин, які є основою миючих засобів, на здоров‘я людини. Висновки вчених збіглися з результатами досліджень їхніх закордонних колег. Проте в Європі на це відреагували відповідним чином, а у нас ці факти були приховані.

Ще років 20 тому в США і багатьох країнах Європи виробники почали переходити на випуск безфосфатних пральних порошків, оскільки там діє законодавство, що забороняє використання фосфатів у порошках. В Україні ж досі можна придбати порошок, в якому міститься більше 20, а то й 50 відсотків небезпечних домішок, у тому числі – і фосфатних.

За таких умов, якщо не можете відмовитися від шкідливих миючих засобів узагалі, замінивши їх, за прикладом Лариси, наприклад, господарським милом, аби вберегти своє здоров’я, дотримуйтеся таких правил:

– не проводьте багато часу під час прання у ванній кімнаті;

– після прання добре полощіть білизну. Перша вода тепла, друга та третя – холодна. Пам’ятайте, що погано виполоскана білизна може викликати алергію на тілі (кропивницю) або алергічний риніт;

– дитячу білизну потрібно прати спеціальними порошками для дитячої білизни, щоб уникнути алергії у дітей;

– зберігати пральні порошки слід окремо від харчових продуктів, у целофанових пакетах, не допускати до них дітей;

– якщо вік вашої дитини менший трьох років, обмежте використання побутової хімії до мінімуму;

– якщо інтенсивний запах чути через упаковку, тоді не варто товар купувати;

– не слід насипати порошкоподібні синтетичні миючі засоби у воду, тримаючи коробку високо над її поверхнею, щоб уникнути їх розпилення. Для того, щоб запобігти надходженню засобу в зону подиху, варто набирати його з коробки ложкою, обережно, не розпорошуючи вносити у воду.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!