ПОДІЇ У КІРОВОГРАДІ


ЖИТИ НА СВОЇ

27.11.09
Віктор КРУПСЬКИЙ

Уже понад рік українці вимушені жити на реальні доходи. Кредитний бум закінчився, і від банерів на зразок "Паспорт і код – кредитуйся, народ", які до кризи висіли чи не на кожному розі, залишився лише світлий спомин.

Про кризу фінансової системи в Україні заговорили у вересні минулого року, коли виникли проблеми з виплатами у "Промінвестбанку". Запідозривши нечисте, почали знімати кошти із своїх депозитних рахунків вкладники й інших фінустанов. Панічні настрої посилилися тим, що Нацбанк запровадив мораторій на дострокове розірвання депозитних договорів. Хоча, на думку експертів, саме цей захід НБУ і врятував вітчизняну банківську систему від повного краху. Намагаючись запобігти банкрутству фінустанов, Нацбанк з жовтня 2008 року ввів у 12 банках тимчасові адміністрації. А насамперед – в "Промінвестбанку".

Приклад піонера

Щоправда, у "Промінвестбанку" ніколи не вважали біди своєї фінустанови наслідками світової кризи.

– Проблеми, які виникли у діяльності "Промінвестбанку" восени минулого року, ми пояснюємо тим, що банк став об’єктом рейдерської атаки, адже об’єктивних підстав для сумнівів у його фінансовій стабільності не було, – каже заступник керуючого філії "Відділення ПАТ "Промінвестбанк" у м. Кіровограді" Олег Корнєєв. – Після того, як наші клієнти, охоплені панікою, почали масово знімати кошти з депозитних та поточних рахунків, НБУ ввів у "Промінвестбанку" тимчасову адміністрацію та запровадив мораторій на задоволення вимог кредиторів. Надання фінансової підтримки, так зване рефінансування, Національним банком здійснювалося траншами, і не завжди так оперативно, як того потребувала ситуація, адже це був перший такий досвід і для банку, і для регулятора. Водночас власники "Промінвестбанку", щоб дати зрозуміти ринку, що за банком стоїть могутня фінустанова, шукали потужного покупця акцій. Наприкінці 2008 року відбулися купівля та капіталізація "Промінвестбанку", в рамках яких було продано акції додаткової емісії вартістю мільярд сто мільйонів гривень. Стратегічним інвестором "Промінвестбанку" стала російська державна корпорація "Банк развития и внешнеэкономической деятельности", або "Внешэкономбанк". Це державний некомерційний банк, створений урядом РФ як банк розвитку.

Олег Корнєєв запевнив, що наприкінці лютого – на початку березня "Промінвестбанк" розрахувався з усіма своїми клієнтами та вкладниками, в тому числі виконав зобов’язання за депозитними договорами, розірваними достроково.

Віддай хату дяді

На відміну від "Промінвестбанку", не всім проблемним фінустановам вдалося знайти стратегічного інвестора. Наприклад, по ці пори дуже хоче познайомитися з таким "Укрпромбанк", тимчасову адміністрацію до якого строком на рік введено у січні. Ряд фінустанов не спроможний видавати вкладникам депозити, не те що кредитувати нових клієнтів. З іншого боку, через різке падіння курсу гривні, яке відбулося восени минулого року, виявилися неплатоспроможними чимало позичальників, які брали кредити в іноземній валюті. От люди й змушені віддавати кредиторам заставне майно, зокрема нерухомість. Банки намагаються ці квартири продати хоча б у кредит. Приміром, один з найбільших українських банків пропонує народу купувати об’єкти заставної нерухомості у кредит на термін до 20 років. Щоправда, від позичальника вимагається сплатити початковий внесок не менше 30 відсотків суми кредиту, а об’єкт нерухомості залишається в заставі. На сайті цього банку є фото і будинків, вилучених у кіровоградців.

Права позичальників на заставну нерухомість намагався захистити парламент. У травні нинішнього року ВР ухвалила Закон "Про захист майнових прав громадян в період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", яким передбачалося ввести мораторій на відчуження банками заставних об’єктів житлової нерухомості. Президент відмовився підписати цей закон і повернув його до ВР з пропозицією відхилити. 17 листопада відбулося пленарне засідання ВР, під час якого не набралося необхідних голосів ні для підтримання пропозиції Президента, ні для подолання його вето. Закон скасовано. Банкіри, які вбачали у ньому загрозу банківській системі, не приховують задоволення: тепер вони мають право забирати заставні квартири.

Згадали, що долар – чужинська валюта

Щоправда, й боржники не всі ликом шиті. А точніше – юристи, які спеціалізуються на наданні правової допомоги позичальникам, котрі опинилися у скрутному становищі. Директор агентства нерухомості "Ріелті" Віктор Делюрман каже, що є юридичні фірми, котрі досягли великих вершин, переконуючи суди у тому, що чимало претензій, які висувають банки до позичальників, неправомірні.

Віктору Делюрману відомо про судові рішення, за якими позичальникам надано право погашати кредити в іноземній валюті за курсом на момент видачі цих кредитів. Є й судові рішення про те, що банки не мають права вимагати погашати кредит в інвалюті, оскільки єдиним законним засобом платежу, який застосовується при проведенні розрахунків між резидентами на території України, є гривня. Також існують судові рішення, якими встановлено, що взагалі у банків не було законного права масово кредитувати клієнтів в інвалюті, оскільки для здійснення кожної такої операції потрібна індивідуальна ліцензія. Є й судові рішення, котрими визнано недійсними кредитні договори з тих підстав, що кредитування в інвалюті суперечить загальним засадам цивільного законодавства України – справедливості, добросовісності та розумності. Під несправедливістю, недобросовісністю та нерозумністю мається на увазі те, що всі ризики знецінення національної валюти України банками покладалися винятково на позичальників. Розриваючи кредитні договори, суди зобов’язують кожну із сторін повернути іншій те, що вона отримала за договором. Тобто банк має одержати суму, яку видав позичальнику, а позичальник – кошти, що він сплатив банку як відсотки. По суті, між банками і позичальниками триває юридична війна, каже Віктор Делюрман.

Безгрошів’я

Теперішньому стану ринку нерухомості Віктор Делюрман дає визначення "стагнація".

– Якщо раніше в бюро технічної інвентаризації відвідувачів було як у вулику, то зараз там майже нікого немає, – каже ріелтор. – Це показник активності ринку. В Києві закрилося багато агентств нерухомості і нотаріальних контор. У Кіровограді деякі ріелтори також припинили діяльність. На ринку нерухомості залишилися професіонали.

Що стосується цін на нерухомість, то, за словами Віктора Делюрмана, вони впали. Наприклад, до кризи така-то квартира коштувала двадцять тисяч доларів або сто тисяч гривень. Нині сто тисяч гривень – це дванадцять з половиною тисяч доларів. Але все ту ж квартиру за стільки не продати, вона коштує менше приблизно на 18 відсотків.

– Падіння цін обумовлено дефіцитом "живих" грошей, – каже Віктор Делюрман. – До кризи більшість наших клієнтів розраховувалася кредитними коштами. Нині іпотечні програми багатьма банками згорнуто. Депозити у ряді фінустанов забрати також проблемно. Тому покупці нерухомості нині в основному – це люди, які перед цим щось продали із нерухомості. Щоправда, останнім часом намітилася така тенденція. Через зменшення кількості об’єктів нерухомості, виставлених на продаж, відбувається зростання попиту на однокімнатні квартири. У результаті таке житло дорожчає.

– Що стосується ринку оренди житла, він не постраждав, – продовжує Віктор Делюрман. – Житло як здавали у найм, так і здають. Інша річ – ринок оренди комерційної нерухомості. Там існує багато пропозицій, але немає відповідного попиту. Причини відомі: падіння доходів підприємців, що використовують такі об’єкти як торговельні зали тощо.

А як із виставленим на продаж заставними квартирами – чи є на них попит? На це запитання Віктор Делюрман відповів так:

– Банки виставляють на продаж заставне житло, проте охочих придбати його небагато. Фактично заставна квартира продається разом з людьми. Купити таке житло – це значить купити собі проблеми. Змусити людину вибратися із заставного житла не так просто. Існує багато законодавчих норм, які захищають таких громадян.

Дехто з банкірів пояснює небажання кредитувати купівлі нерухомості тим, що в Україні ще не сформувалися реальні ціни на нерухомість. Мовляв, є ризик залишитися зі збитками при продажу заставних квартир. Набагато перспективнішим банкірам бачиться кредитування купівель автомобілів. Хоча позичають на ці потреби далеко не всі.

По-великому

– До настання кризи ми були універсальною фінустановою, кредитували і юридичних, і фізичних осіб, – каже Олег Корнєєв з "Промінвестбанку". – Та довелося відмовитися від надання дрібних кредитів. Адже, якщо говорити відверто, у банківській системі не так і багато вільних ресурсів. Видавати споживчі кредити – це проїдати кошти. "Промінвестбанк" же бачить нині своє завдання у відродженні економіки, у створенні умов, за яких запрацювали б підприємства, повернулися б на робочі місця люди, яких було скорочено. Тому кошти, що вносяться у "Промінвестбанк" материнською компанією, використовуються лише для підтримки реального сектора економіки. Головним чином ми надаємо великі кредити. Наприклад, вуглевидобувним підприємствам.

– Дрібні кредити для банку ризиковані і трудомісткі, пов’язані з великими витратами. Банк менше витрачається на один кредитний проект у розмірі вісімдесят мільйонів гривень, ніж на кредити вісімдесяти компаніям по мільйону гривень. Не кажу вже про вісімдесят тисяч споживчих кредитів по тисячі гривень, – завершив свою думку Олег Корнєєв.

І дати, і взяти

Та все ж за бажання у Кіровограді можна придбати в кредит і автомобіль, і квартиру. Щоправда, на тридцять років, як до кризи, вам на квартиру не позичать. А вимоги, що висувають банки до позичальників, стали більш суворими. (Не секрет, що до кризи багато довідок про доходи, з допомогою яких позичальники переконували банкірів у своїй фінансовій спроможності, були неправдивими. Тепер "липа" не проходить.)

Зокрема, кредит можна отримати у "БМ Банку", який відкрив своє відділення в Кіровограді на початку лютого нинішнього року.

– Наш банк – універсальний, – каже директор Кіровоградського відділення “БМ Банку” Ольга Ковальова. – Пропонуємо різноманітні фінансові послуги як для юридичних, так і для фізичних осіб, у тому числі кредитування. Якщо говорити про населення, то в "БМ Банку" можна оформити кредит на купівлю нового авто строком до 5 років та іпотеку – до 10 років. Також працюємо з корпоративними клієнтами, які можуть отримувати від банку фінансування у формі кредитів, кредитних ліній або овердрафтів тощо. Зауважу, що наші служби ретельно перевіряють фінансове становище потенційних позичальників, адже ми відчуваємо відповідальність за кошти, довірені акціонером та вкладниками. Довіра кіровоградців до "БМ Банку" зростає, що підтверджується збільшенням обсягу депозитів. У вересні було залучено перший депозит у гривнях на термін понад рік. З того часу кількість довгострокових депозитних вкладень у відділенні зростає.

Ольга Ковальова каже, що довіра клієнтів до "БМ Банку" базується на двох китах – репутації акціонера, одного з провідних російських банків – "Банку Москвы" та професіоналізмі співробітників відділення. Серед вкладників "БМ Банку" користується популярністю така послуга: оформлення кредитної картки під заставу депозиту. Ця послуга передбачає отримання вкладником кредитної картки, за допомогою якої він за першим бажанням зможе отримати через банкомат або касу банку кредит – до 98 відсотків від розміру розміщеного депозиту. Різниця кредитної та депозитної ставки становить 2 – 3 відсотки залежно від валюти депозиту. Таким чином, вкладник має можливість скористатись грошима (або їх частиною) при настанні непередбачуваних обставин, при цьому не втративши накопичених відсотків за депозитом. У разі введення державою будь-яких обмежень на дострокове розірвання депозитних договорів клієнти "БМ Банку", що оформили кредитну картку до депозиту, не відчують незручностей – вони зможуть отримувати готівку. За словами Ольги Ковальової, давно підмічено, що стабільні банки не залучають кошти будь-якою ціною, тому людям, які мають вільні гроші, не варто спокушатися найвищими відсотками. Ще однією ознакою стабільності банку можна вважати факт кредитування, каже Ольга Ковальова.

– Ми кредитуємо, і наші клієнти це розцінюють як ознаку стабільності банку, – зауважила наприкінці нашої розмови Ольга Ковальова.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!