МЕНЮ


17 квiтень 2015 - 13:20

Колоніалізму – "ні", патріотизмові – "так"


Минулого тижня в Кіровоградській міській раді пройшли громадські слухання щодо майбутньої концепції топонімічної політики в нашому місті. Ішлося про вибір принципів, згідно з якими називатимуть та перейменовуватимуть його вулиці, провулки, площі, та й саме місто.

Обговорити концепцію прийшли науковці, краєзнавці, громадські активісти та інші зацікавлені в даному питанні містяни. У слуханнях взяли участь і секретар міської ради Іван Марковський та заступник міського голови Сергій Колодяжний. Концепцію представив один з її авторів кандидат історичних наук та член топонімічної комісії при виконкомі міської ради Микола Тупчієнко. Він розповів, що пропонована система ґрунтується передусім на так званому музейному підході, що передбачає, зокрема, і повернення до назв імперської Росії. Із таким підходом переважна більшість учасників слухань не погодилася.

Промовці звертали увагу на те, що через агресію Росії проти України багато кіровоградців нарешті усвідомили небезпеку і від топонімічного "русского мира" в нашому місті. Тож прозвучало чимало пропозицій щодо необхідності при виборі назв вулиць, провулків, площ тощо дотримуватися правопису української мови (наприклад: вулиця Дворцова), спиратися на принципи краєцентризму, українського державотворення, патріотизму, деколонізації, яку також було названо влучним неологізмом – дечужинізація. Ішлося і про те, що у створенні концепції мають взяти участь більш ніж три особи (як у випадку обговорюваної на громадських слуханнях) та що критерії, на яких концепція ґрунтується, мають фахово оцінити (і видати свій вердикт щодо її обґрунтованості) науковці найвищого рівня. Було сказано, що сьогодні саме політичний аспект повинен домінувати в перейменуваннях (адже українські назви мають виховувати громадян-патріотів), що перейменування повинні відображати цінності мешканців Кіровограда, а називати вулиці потрібно лише іменами тих діячів, зокрема військових, які пов’язані з містом і гідні пошанування.

Про це говорили журналістка Світлана Орел; голова обласної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка кандидат педагогічних наук та член топонімічної комісії Олександр Ратушняк; депутат міської ради Андрій Фомуляєв; кандидат історичних наук та член топонімічної комісії Юрій Митрофаненко; учасник АТО на Сході України Костянтин Поляков; доктор філологічних наук професор Григорій Клочек; краєзнавець заслужений журналіст України Юрій Матівос та ще низка промовців. Долучився до обговорення й секретар міської ради Іван Марковський, який зазначив:

– Я проводжу зараз багато зустрічей з мешканцями Кіровограда в мікрорайонах, тож можу сказати, що люди міняють свою позицію. Раніше вони не сприймали будь-яку пропозицію стосовно змін назв вулиць, провулків. А тепер, з огляду на нинішню ситуацію у країні, із розумінням ставляться до перейменувань, а інколи й самі звертаються із такими ініціативами.

Наприкінці громадських слухань знову виступив Микола Тупчієнко, який зазначив, що запропонована концепція підпала під критику через те, що вона єдина була виставлена на обговорення. Тож він разом зі співавторами готовий до її редагування. Після цього член топонімічної комісії Сергій Запорожан, який вів громадські слухання, оголосив, що робоча група узагальнить усі висловлені ініціативи, здійснить редагування концепції і запропонує її остаточний варіант на розгляд міської топонімічної комісії.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА

А тим часом...

Перший заступник голови українського Інституту національної пам’яті Аліна Шпак повідомила в ефірі "Еспресо.TV", що, відповідно до “декомунізаційного” закону, міста Дніпропетровськ та Кіровоград мають бути перейменовані.

“Відповідно до цього закону, вони мали б бути перейменовані, і, звичайно, це питання місцевої громади - як вони будуть перейменовані”, – наголосила Аліна Шпак.

На уточнення ведучої, що буде якщо громада вирішить не перейменовувати місто, співробітник Інституту національної пам’яті зазначила: “В даному випадку – це питання порушення закону”.

Нагадаємо, 9 квітня український парламент прийняв Закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні й заборону пропаганди їхньої символіки”.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37416 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua