МЕНЮ


12 травень 2017 - 08:24
Літописець боротьби за волю України

В останню суботу квітня у межах заходів фестивалю «Холодний Яр» під селом Розумівкою Олександрівського району відбулося відкриття пам’ятника письменнику Юрієві Горлісу-Горському, який першим написав про боротьбу холодноярців під час російсько-української війни 1917 – 1921 років.
На відкриття пам’ятника приїхали шанувальники українських героїв з усієї країни, серед яких було чимало й кропивничан. Пам’ятник Юрію Горліс-Горському було встановлено за ініціативи кіровоградських істориків і краєзнавців, зокрема, Юрія Митрофаненка та Івана Петренка. А створив його кропивницький скульптор Віктор Френчко. Також у цій добрій справі брали участь місцеві підприємці, фермери, викладачі профтехучилища, Олександрівського лісгоспу, обласна влада, сільська районна рада й багато інших.
Перед відкриттям пам’ятника присутні хвилиною мовчання вшанували полеглих у визвольній війні та поклали квіти до могили одного з холодноярських отаманів Чорного Ворона (Миколи Скляра), що знаходиться поруч. Після цього учасники АТО підняли прапор України та прапор Холодного Яру на флагштоках, що поруч з могилою й пам’ятником…
Юрій Горліс-Горський (справжнє ім’я Юрій Городянин-Лісовський) – український військовий і громадський діяч, старшина Армії УНР, письменник. На початку лютого 1920 року, під час Зимового походу, коли українська Запорізька дивізія перебувала в околицях Холодного Яру, він занедужав і був змушений лишитися на лікування в Мотронинському монастирі, де в той час розміщувався штаб полку гайдамаків Холодного Яру. Після лікування він мав наздоганяти свою частину, та холодноярівці, яким бракувало старшин з військовим досвідом, переконали його лишитися. Обравши прізвисько Залізняк, Лісовський прийняв призначення осавулом 1-го куреня полку гайдамаків, ставши одним з найближчих помічників курінного Івана Петренка та Головного отамана Василя Чучупаки.
Пізніше у своєму знаменитому романі «Холодний Яр» Горліс-Горський описав боротьбу холодноярців з більшовиками й розповів, зокрема, і про героїчну загибель підрозділу Чорного Ворона в лісі під Розумівкою у нерівному бою з червоними. Він був учасником боротьби за незалежність Карпатської України, у Фінляндії формував відділ з українців, які потрапили в полон під час радянсько-фінської війни. У червні 1942-го Горліс-Горський повернувся до Холодного Яру, оселився в Олександрівці і збирав свідчення учасників холодноярської боротьби. Брав участь у відновленні могили Василя Чучупаки. Після Другої світової війни в таборі для переміщених осіб у німецькому місті Новому Ульмі став активним учасником політичної діяльності українських вигнанців, зокрема разом з Іваном Багряним, Борисом Левицьким, Романом Паладійчуком та іншими емігрантами заснував Українську Революційно-Демократичну партію (УРДП).
Юрій ЛІСНИЧЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 1.36254 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua