МЕНЮ


16 липень 2021 - 12:42

«Локшина» водоканалу на вуха споживача?
На апаратній нараді, яку провів міський голова Андрій Райкович п’ятого липня поточного року, директорка Кропивницького водопровідно-каналізаційного господарства ОКВП «Дніпро – Кіровоград» Валентина Давидчук розповіла про ситуацію на підприємстві та перспективи розвитку.

Вона доповіла про стан модернізації каналізаційних насосних станцій (КНС) міста, що мене дуже зацікавило. Валентина Миколаївна, зокрема, проінформувала, що, згідно з контрактом зі Світовим банком «Реконструкція та розвиток каналізаційних насосних станцій», у Кропивницькому вперше за 30 років оновили 7 з 19 міських КНС. На цих станціях замінили насосні агрегати на нові. Раніше це озвучував і технічний директор ОКВП «Дніпро – Кіровоград» М. Романюк. І це правда. Але не вся, тобто напівправда. Вона явно орієнтована на необізнаного споживача, бо, як кажуть, пестить слух.

Тож давайте розберемося, як насправді відбувається реконструкція системи водопостачання обласного центру. Залишимо поза увагою низку негативних висновків аудиторського звіту Управління Східного офісу Держ-
аудитслужби за результатами державного фінансового аудиту діяльності ОКВП «Дніпро – Кіровоград» за період з 01.01.2017 по 01.03.2020 від 11.06.2020. Наприклад, той (стор. 27 звіту), згідно з яким дане підприємство під час прокладання відсутніх труб на водоводі «Холодні ключі» до ВНС «Масляниківка» витратило на заміну викраденого трубопроводу на 593 м більше, ніж передбачено первинними проєктними рішеннями на суму 576 840,75 грн. Даний факт свідчить про витрачання кредитних коштів на цілі, що не відповідають призначенням, передбаченим проєктними рішеннями.

Зосередимося лише на питанні реконструкції каналізаційних насосних станцій Кропивницького за кредитні кошти Світового банку (стор. 33–35 звіту). Згідно з контрактом від 26.05.2017 № KRD-ICB-07, щодо проєктування, постачання та монтажу установок на об’єкті «Реконструкція каналізаційних насосних станцій», сума якого складає 5 017 274 доларів, реконструкція всіх 19 каналізаційних насосних станцій міста Кропивницького повинна була бути повністю завершена ще… 27 липня 2019 року! Згідно з висновками Держаудитслужби, продовження термінів завершення зазначених робіт призводить до додаткового витрачання коштів Світового банку (у зв’язку з нестабільним коливанням доларової валюти) та суттєво вплинуло на фінансові зобов’язання підприємства за умовами даного контракту. Окрім того, ОКВП «Дніпро – Кіровоград» не скористалося можливістю застосування штрафних санкцій (неустойки) до підрядника в сумі понад 12,5 млн грн і зменшити свої фінансові витрати, заподіяні внаслідок несвоєчасного виконання підрядником робіт згідно з контрактом.

До цього слід додати дуже важливий висновок. Основний економічний ефект виконання згаданого контракту полягає в значній економії використаної електроенергії сучасними електродвигунами насосів. На практиці – у зниженні розміру тарифу для споживачів на централізоване водовідведення. Достатньо зазначити, що зараз частка вартості електроенергії в 1 м куб. водовідведення доволі висока – понад 4 грн/м3 (майже 20 % тарифу).

А тепер увага! Витрати на електроенергію за централізоване водовідведення на 2022 рік ОКВП «Дніпро – Кіровоград» визначило майже на 17 % меншими, ніж поточного року. Причому це, напевно, вже з огляду на подорожчання електроенергії. Тобто з економією, у тому числі від експлуатації 19 сучасних насосів. Це, зрештою, свідчить про якусь відчутну віддачу від багатоміль-
йонних доларових запозичень у Світового банку. Але все це повинно було відбутися ще два роки тому, шановні керманичі ОКВП «Дніпро – Кіровоград» та споживачі послуг підприємства.

Таким чином, тарифи централізованого водопостачання та водовідведення на 2020–2021 роки було фактично завищено з вини цього підприємства, і це тільки через названу причину, не згадуючи вже про деякі інші.

То чи можна вважати реконструкцію семи каналізаційних насосних станцій у Кропивницькому станом на липень 2021 року замість реконструкції всіх 19 ще в липні 2019 року досягненням нашого монополіста у сфері водозабезпечення? Бо якщо в першому наведеному вище прикладі перевитрачання підприємством понад 576 тис. грн фінансова інспекція визначила його розмір, то хто підрахує чималеньку суму бездарно втрачених підприємством (наших з вами) коштів тільки на несвоєчасній реконструкції КНС міста Кропивницького?

Леонід БОБРОВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.35206 сек. / запитів: 10 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua