МЕНЮ


1 листопад 2019 - 13:19

Мандрівний гуртожиток: на велику дорогу


Минулого понеділка виконком міської ради Кропивницького подав до господарського суду черговий позов щодо скандального гуртожитку по проспекту Університетському, 21. А в четвер його мешканці знову перекрили дорогу. Цього разу – державного значення в районі Великої Северинки.

Заявили, що акція безстрокова і що вони чекають там, дослівно, на «начальника ГУВД області, мера та прокурора». Заступник міського голови Олександр Мосін, який виїжджав до протестувальників, каже, що не зовсім розуміє логіку їхніх дій.

– Вони були тут у п’ятницю (у міськраді, 18 жовтня. – Авт.). Прийшло так само людей двадцятеро. Обговорили, яку роботу провели з моменту останньої зустрічі в серпні. Я повідомив про виконане, що в понеділок знову позиваємось до суду, сплачуємо судовий збір, що й було зроблено, – констатує він.

Нагадаємо

Проблемний об’єкт побудований у 1979 році, перебував у державній власності на балансі будівельно-монтажного тресту «Кіровоградбуд». Під час приватизації в 1994-му наказом Фонду державного майна трест реорганізовано у відкрите акціонерне товариство, наступного року ним створене дочірнє підприємство «Житлово-експлуатаційна контора», до статутного фонду якого внесли гуртожиток. В 1997-му будівлю продано ТОВ «Славія», а останнім в 2002-му відчужено приватному підприємству «Вагран», яке пов’язують з колишнім головою Кіровського районного суду Володимиром Ярошенком.

З часом більшу частину кімнат викупили мешканці. Ті, хто не схотів або не мав можливості, вважають своє право на безкоштовне отримання власного житла порушеним, а приватизацію будівлі приватним підприємством – незаконною. Роками тривають численні суди. Відомо також про розпочаті кримінальні провадження, зокрема, за фактом нотаріального оформлення продажу третій особі квартири в гуртожитку, де проживає родина з дітьми.

Що робили?

У міськраді тим часом працюють над пошуком рішень у рамках наявних повноважень, стверджує Олександр Мосін.

– Чотири роки тому ми вперше з ними зустрілися, – каже він. – Зібрали всі силові структури, які є в місті… Міська рада своє завдання виконала, скасувавши рішення виконавчого комітету від 2004 року про передачу будівлі у власність, пішла цим шляхом у судовому провадженні. Дійшли до вищої інстанції, яка підтвердила, що рішення скасоване.

Позов, поданий минулого тижня, стосується скасування свідоцтва про право власності «Ваграна» на гуртожиток. Це вже друга спроба – з тими ж вимогами раніше пішов до суду один з мешканців, виграв у першій та апеляційній інстанціях.

– Вищий суд скасував ці рішення, посилаючись на те, що право позивача не порушено, оскільки він не мав права власності на всю будівлю, яке оспорював, – пояснює начальниця юридичного управління міськради Кропивницького Марина Смаглюк.

Фахівці міськради розпочали системний супровід мешканців гуртожитку в 2015-му, хоча гуртожиток ніколи не перебував у комунальній власності. Консультували, готували та надсилали звернення до прокуратури, поліції. Після прийняття змін до закону «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» два роки тому з’явився новий механізм приватизації житла.

– Сесією міськради Кропивницького прийнято рішення подати до обласної державної адміністрації перелік міських об’єктів, які підпадають під дію закону включно з тим, що знаходиться на проспекті Університетському, 21, – зазначає Смаглюк. – Адміністрація направляє уряду, той узгоджує та передає для голосування Верховній Раді. 6 вересня Кабмін схвалив проєкт програми приватизації гуртожитків на 2019-2021 роки, але переліку поки що немає – тільки їх число та кількість людей, чиї інтереси мають бути задоволені.

Чекають на оприлюднення списку з адресами

– Ми хочемо, щоб люди приватизували цей гуртожиток, закон дає таке право, але зобов’язує всіх суб’єктів, на яких поширюється його дія, виконати певну процедуру. Тільки після затвердження програми Верховною Радою, якщо «Вагран» відмовиться передати майно добровільно або з виплатою компенсації, з’являться нові підстави через суд забирати будівлю, – каже начальниця юридичного управління.

Проблемний об’єкт, який потрапляє під дію закону 2017 року та включений до переданого в ОДА переліку, в Кропивницькому не один. Там ще сім будівель державної, колективної та приватної власності – гуртожитки «Кіровоградського комбінату хлібопродуктів №2» на вулиці Дарвіна, автомобільних доріг України на Олександрійському шосе, пересувної механізованої колони №37 та Кіровоградського заводу будівельних матеріалів на вулиці Родимцева, «Радія» на вулиці Академіка Тамма.

Дайте нам…

Колишній суддя Володимир Ярошенко, де-юре представник підприємства-власника будівлі, в судах, прокоментував новий сплеск протестної активності її мешканців для «Суспільного».

– Укладайте договори оренди і живіть хоч сто років, двісті, нехай живуть ваші онуки, діти. Ціна всього 400 гривень на місяць. Це що, великі кошти? Але якщо цього не буде, рано чи пізно будинок завалиться, – каже він, запевняючи, що готовий передати майно у комунальну власність. – Якщо міська влада дуже хоче цим людям допомогти, нехай поміняє на інше майно міста або землю, щось запропонує.

Питання правомірності набуття власності «Ваграном» на гуртожиток з людьми мало б стати предметом розслідування правоохоронців, вважає Олександр Мосін. Та констатує, що, окрім питання приватизації кімнат, перед «проблемною» частиною його мешканців стоять інші, не менш гострі.

– Міська рада на їхньому боці, – запевняє Олександр Мосін. – Чим можемо допомагаємо. З пропискою, отриманням витягів, підключенням електроенергії, все було. Провели конкурс на обслуговування будинку ЖЕО. Для цього теж треба пройти процедуру – прийти всім, укласти договори з ЖЕО, це могло б дати нам право допомагати в ремонтах, щось ще. Єдине, що зазнати витрат міського бюджету ми не можемо – розробити проєкт, крівлю зробити. Бо це приватна власність. Але наголошую: жодна владна команда до нас цим гуртожитком не займалась. Пікетувати треба не міську раду, а тих, хто спричинив цю ситуацію.

Проте укладати договори з ЖЕО ніхто з мешканців не поквапився, констатує заступник міського голови. Як і створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, щоб стати учасниками програм житлово-комунального господарства з ремонту тих же покрівель тощо. Пропонували йти до суду, визнавати права власності на квартири за набувальною давністю – юристи міськради розробили проєкт позовної заяви…

– Ви все можете вирішити, вам треба тільки сісти, зібрати мешканців, свою коаліцію і вирішуйте наше питання. Ви його не вирішуєте… Дайте нам, пожалуста, – звертається до Мосіна одна з жінок, які перекривали трасу минулого четверга .

Головну ініціаторку протестів Світлану Бондаренко просто з-під автобуса доправили до райвідділу поліції. За нашою інформацією, склали два адміністративних протоколи – про злісну непокору співробітникам та порушення правил дорожнього руху. Вона, в свою чергу, анонсувала нові акції протесту з перекриттям вулиць Кропивницького вже цього тижня, а також пікетування міської ради…

Андрій ТРУБАЧЕВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38164 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua