МЕНЮ


31 сiчень 2020 - 10:09

Ми пам’ятаємо…


У день пам’яті жертв Голокосту у державному архіві області відбулася презентація інформаційно-просвітницького проєкту «Архівна юдаїка та Голокост у Центральноукраїнському регіоні».

У пресрелізі з цього приводу сказано: «У роки Другої світової війни в Україні нацистами знищено понад півтора мільйона громадян єврейської національності, проте і до сьогодні дослідники не можуть встановити справжньої кількості цих жертв. Державний архів Кіровоградської області веде планомірну і систематичну роботу з вивчення документальної історії іудейської громади й Голокосту, що чорним смерчем прокотився теренами нашого краю. Так історично склалося, що євреї разом з українцями та представниками інших етносів заселяли, освоювали і примножували багатство і славу нашого краю. Тож юдаїка, як і тема Голокосту в краї, є предметом постійної уваги науковців архіву.

У відповідній рубриці на веб-сайті архіву, зокрема, представлено: перелік пам’яток монументального мистецтва Кіровоградської області, які встановлено на місцях масового розстрілу жертв Голокосту; архівні документи про Голокост в нашому краї; інформація про заходи архіву з вшанування пам‘яті жертв Голокосту, а також цифрові копії метричних книг про народження, шлюб та смерть осіб іудейського віросповідання, що свого часу велися у місцевих синагогах тощо.

Особливої уваги заслуговує видання, яке побачило світ у різних варіантах (трьома мовами: українською, англійською та російською), примірник якого надійшов до довідково-інформаційного фонду архіву. Йдеться про унікальний альбом дитячих малюнків на вірші радянської та ізраїльської поетеси Алли Наумівни Айзеншарф (1936-2018) «А нас полюють німці і собаки». На основі малюнків цього альбому створено його анімаційну версію. Уродженці українського містечка Немирів Аллі Айзеншарф було шість років, коли до міста прийшли гітлерівці. Батька вбили. Мати потрапила до концтабору. А шестирічній Аллі і її десятирічній сестрі Мері вдалося втекти. Після поневірянь по околицях Немирова вони переховувалися в сараї у знайомих, а потім в будинку у зовсім незнайомих людей. Спогади про це Алла Айзеншарф, відома поетеса, автор 17 збірок поезії, що доживала віку в Ізраїлі, пронесла через все життя. Над створенням альбому працювали двадцять юних художників. Вони проілюстрували вірші Алли Айзеншарф, створивши унікальний альбом, а потім і його анімаційну версію. Життя цього альбому українською та англійською мовами продовжив провідний науковий співробітник відділу археографії та використання документів державного архіву Кіровоградської області кандидат філологічних наук Віктор Білоус, що стало одним із творчих підсумків його участі у VI Міжнародній конференції «Музеї Голокосту ХХІ ст.: завдання і перспективи» (м. Рига, Латвія, 21-22 травня 2019 року)».
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.40577 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua