МЕНЮ


11 серпень 2017 - 11:06
Можемо жити спокійно

До Кропивницького незначне радіаційне забруднення з минулого не дісталося.
За глиняним кар’єром «Веселівське родовище» на околиці Кропивницького, де мисливці за металом розкопували захоронені радіоактивно забруднені матеріали, постійно наглядають правоохоронці, аби там не з’являлися колеги «чорних металістів».
Про це під час прес-конференції в міській раді 8 серпня розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Сергій Коваленко.
Посадовець зазначив, що місце, де було сховано радіаційно забруднені матеріали, позначено попереджувальними табличками про радіоактивну небезпеку, патрульна поліція Кропивницького здійснює постійний нагляд за територією кар’єру. Він також повідомив, що задля отримання необхідної інформації про стан радіаційного фону як на місці нелегальних розкопок, так і загалом у Кропивницькому, міська влада спрямувала до Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) запит щодо проведення дослідження на території з радіоактивно забрудненими матеріалами та в деяких районах обласного центру.
Спеціалісти ДНТЦ ЯРБ не забарилися й уже 3 серпня працювали в кар’єрі, де зафіксували незначне підвищення радіаційного фону, і класифікували подію 13 липня як таку, що має всі ознаки радіаційної аварії. Ось що повідомив експерт центру Едуард Суховерхий:
– Ми виїхали на об’єкт для більш детального радіаційного обстеження, адже маємо для цього необхідне обладнання, якого немає на місцях. Результати досліджень засвідчили незначне перевищення потужності дози на території захоронення забруднених відходів, що складає від 0,1 до 0,3 мкЗв/год. У двох точках спостерігалось зростання потужності дози до 0,5–0,7 мкЗв/год… Спочатку об’єкт необхідно огородити та забезпечити цілісність шару ґрунту, що покриває забруднені матеріали, для уникнення потрапляння вологи всередину. Потім провести більш ґрунтовні дослідження, у тому числі взяти глибинні проби ґрунту, й уже після цього – вводити адміністративний контроль, перезахоронювати або утилізувати матеріали… Що стосується радіаційного фону в самому місті, то жодних аномальних підвищень ми не зафіксували. Потужність дози в Кропивницькому – у межах 0,03–0,15 мкЗв/год, що є природним фоном для цієї місцевості.
Для повного вирішення радіоактивної проблеми під нашим містом необхідним є проведення комплексу робіт з вилучення контейнерів із радіоактивними матеріалами та їхнього подальшого сортування і дезактивації. У акті огляду місця несанкціонованого розкриття ґрунту сказано, що цілісність захоронення порушена і було здійснено спробу викрадення забруднених матеріалів, тож стверджувати, що дане захоронення є безпечним, неможливо.
Наприкінці прес-конференції Сергій Коваленко повідомив, що спеціалісти ДНТЦ ЯРБ невдовзі нададуть міській владі свої висновки щодо того, яких саме заходів необхідно буде вжити для локалізації радіаційної проблеми в глиняному кар’єрі «Веселівське родовище» та її повної ліквідації.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Сергія ЯКУНІНАДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.54876 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua