МЕНЮ


1 серпень 2014 - 11:23

На честь народної артистки


З 23 липня в обласному художньому музеї розгорнуто експозицію "Українська примадонна", присвячену 160-річчю від дня народження першої народної артистки України Марії Заньковецької. Точніше, це міні-експозиція у фойє між поверхами.

Хтось, можливо, здивується: мовляв, і чого це я вирішила писати про виставку, котра налічує обмежену кількість експонатів. Поясню. З театром так чи інакше пов’язане все моє свідоме життя, хоч і ніколи не священнодіяла на сцені. А мрія була. Ох, як я зачитувалася книгами про видатних діячів театру! І Марії Костянтинівні Заньковецькій тут належало одне з перших місць. Доля театральних акторів така, що відомості про їхні велич, геніальність ми повинні сприймати на віру. Ніхто з нас не бачив і нікому не перевертала душу Заньковецька ролями в п’єсах Старицького, Кропивницького, Карпенка-Карого… Зате вона перевернула душу геніальному російському письменнику, котрий ридав над долею її нещасної Харитини в "Наймичці", а потім прийшов вклонитися чаклунці. Цей епізод зі спогадів про Заньковецьку вразив свого часу і художника Володимира Федорова. Результатом стала картина "Лев Толстой у Марії Заньковецької". З юних літ пам’ятаю це полотно у нижньому фойє театру імені Кропивницького (ще до реставрації театру). На той час я не думала про талант художника, головними були Толстой і Заньковецька! Картину ви можете побачити в експозиції "Українська примадонна". Є тут й інша робота Володимира Федорова, котрий був відданим театралом, про що мені багато розповідала вдова художника, вже також покійна Ніна Георгіївна. В експозиції – й відоме полотно Федорова "Корифеї українського театру". Є ще кілька портретів актриси. Але, за словами директора музею Тетяни Ткаченко, акцент упорядники виставки робили на портреті пензля нашого знаменитого земляка Петра Оссовського. Цей портрет Петро Павлович писав на замовлення дому-музею Заньковецької в Києві. Про це мало хто знає, як і про те, що художник – внук українського театрального діяча Дмитра Вертепова (Гайдамаки), з яким велика артистка дружила і працювала.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.42882 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua