МЕНЮ


23 серпень 2019 - 12:43

На злеті української духовності


До Дня незалежності України у Кропивницькому в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна презентовано виставку графічних творів українських художників 1960-х – 1970-х років «На злеті української духовності», яка організована в рамках заходів з відзначення сторіччя подій Української революції 1917-1921 років та 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.

В експозиції виставки – тринадцять графічних творів шевченківської тематики відомих майстрів української станкової графіки з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво». Народний художник СРСР Михайло Дерегус, заслужений діяч мистецтв УРСР та народний художник УРСР Олександр Данченко, заслужений діяч мистецтв України та народний художник України Володимир Куткін, народний художник України Микола Попов, член Спілки художників СРСР та член Асоціації мистецтв Лос-Анджелеса (США) Самуїл Каплан, член Спілки художників СРСР Василь Авраменко, члени Спілки художників СРСР та Національної Спілки художників України Геннадій Польовий, Юрій Логвин, Анатолій Навроцький – всі вони працювали над ювілейним виданням «Кобзаря» до 150-річчя від дня його народження у 1964 році і створили неповторні художні образи, які стали класикою Шевченкіани.

Ці твори, виконані в класичних графічних техніках – офорт, гравюра, дереворит, літографія, акватинта, а також ліногравюра, надійшли до фондів музею 2005 року з унікальної приватної колекції лікаря, ветерана війни Анатолія Чумаченка (1923-2013), який багато років мешкав у нашому місті, працював у обласній санітарно-епідеміологічній станції, був відмінником охорони здоров’я СРСР. Досить цікавою є історія створення цієї колекції. Ще під час навчання у Київському медичному інституті ім. О.О.Богомольця Анатолій Чумаченко заприятелював з племінником дружини – художником-графіком Анатолієм Навроцьким (1934-2003), випускником Київського державного художнього інституту художнім редактором видавництва «Веселка», який збирав у своїй майстерні художників і журналістів, поетів і артистів, усіх, кому властиве відчуття прекрасного і любов до мистецтва. Частим гостем у цій майстерні був і Анатолій Чумаченко, його обізнаність у мистецтві, шанобливе ставлення до творчих пошуків молодих художників, зацікавленість історією української образотворчості, та й просто теплі стосунки з багатьма митцями спонукали художників із задоволенням дарувати йому свої графічні доробки, які згодом і склали колекцію, особливістю якої є те, що твори не лише демонструють технічні зразки графічної майстерності, а й виявляють майже весь спектр тематичних напрямків української графіки 1960-х– початку 1970-х років.

Художники, твори яких експонуються на виставці, мають не менш знакові біографії. Майже всі вони – випускники Київського державного художнього інституту (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури), майстерні відомих художників-графіків – народного художника СРСР Василя Касіяна та народного художника УРСР Олександра Пащенка. Багато з них пройшли сталінські табори за свої патріотичні погляди. Так, Геннадій Польовий (1927-2017), твір якого представлений на афіші виставки, у 1950 році разом з братом, композитором Валерієм Польовим, був репресований за звинуваченням у створенні молодіжної антирадянської організації «Народно-Визвольна Партія» і чотири роки відбував покарання в «Усольлагу» в Солікамську, в 1954-му був реабілітований за відсутністю складу злочину, згодом написав численні статті-спогади про художників-шестидесятників. Народний художник України Володимир Куткін (1926-2003) також був заарештований та засуджений до 8 років ув’язнення за український націоналізм під час навчання в інституті в 1950 році, через п’ять років був достроково звільнений, реабілітований за відсутністю складу злочину, а в 1959-му на “відмінно” закінчив факультет графіки художнього інституту. А ось український художник-графік та письменник Юрій Логвин (1939-2019) взагалі має безпосереднє відношення до нашого степового краю, адже його батько – відомий мистецтвознавець й архітектор Григорій Логвин є уродженцем села Косівки Олександрійського району Кіровоградської області. Юрій Логвин є автором 20 книжок та одних з перших серій загальновживаних українських марок – «Етнографічні сюжети „Давня Україна“», «Гетьмани України» та «Історія війська в Україні», багато років був автором та ведучим художніх і культурно-просвітницьких програм на Українському радіо.

Кожен з художників, графічні твори яких експонуються на виставці, є неповторною творчою особистістю, а їхнє мистецтво відображало соціально-політичні процеси «хрущовської відлиги» і згодом класифіковане як «рух шестидесятників», а пізніше «романтичний» або «тихий» реалізм. Час, названий «епохою шестидесятників», ввібравши в собі надії на оновлення і гіркоту розчарувань, став одним зі знакових етапів українського образотворчого мистецтва, означивши магістральні шляхи його сучасного розвитку.

Андрій НАДЄЖДІН, заслужений художник України, провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.О.ОсмьоркінаДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37822 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua