МЕНЮ


17 травень 2019 - 10:11

Народжений робити добро


Сумна звістка надійшла з міста Кропивницького. На 81-у році життя пішов у вічність Станіслав Миколайович Янчуков, людина різнобічних інтересів, один з організаторів і супроводжувачів краєзнавчого руху в нашій області, талановитий публіцист і редактор.

Познайомився я зі Станіславом більш як шість десятиріч тому, коли в Олександрії разом відвідували підготовчі курси для вступу до Кіровоградського педагогічного інституту. Потім вчилися п’ять років на філологічному факультеті, захоплювалися літературою і театром, співами і музикою, історією рідного краю.

Шляхи наші розійшлися, але час від часу перетиналися і навіть певною мірою зросталися. Я, врешті-решт, зайнявся журналістикою, а Станіслав зосередився на громадській і державній роботі – працював в обкомі комсомолу, обкомі партії, секретарем Кіровського райкому партії. Більше десяти років секретарював в облпрофраді, очолював управління облвиконкому у справах видавництв, поліграфії та книжкової торгівлі.

Вийшовши на пенсію, займався громадською діяльністю, більше 20 років працював головним редактором Центрально-Українського книжкового видавництва. Він благословив у світ сотні книг місцевих поетів і прозаїків, краєзнавців і науковців. І сам видав ряд досліджень з історії рідного міста й області. Йому двічі присуджувалася обласна краєзнавча премія імені Володимира Ястребова, його ім’я увійшло в енциклопедичний довідник діячів профспілкового руху в Україні.

На рубежі 60–70-х років минулого століття ми зі Станіславом брали участь у підготовці унікального видання історії Кіровоградщини, що вийшло в серії «Історія міст і сіл України» у 1972 році. Редагував Станіслав і кілька моїх досліджень з історії рідного краю, писав на них рецензії і відгуки, що публікувались у «Народному слові».

С. Янчукова по праву можна назвати співорганізатором і у деякій мірі співавтором історичних календарів, що виходять у нашій області більше десяти років підряд. Готує їх до друку відомий знавець історії рідного краю і його знаменитих людей Володимир Босько, а Станіслав щоразу доповнював цей список відомих земляків новими і новими іменами, щоб не забулися, не стерлися з людської пам’яті.

І ще одна цікава сторінка в біографії Станіслава Янчукова. У 1991 році, на зламі епох, він очолював окружну виборчу комісію, яка організовувала і проводила Всеукраїнський референдум, коли його учасники, а це було більше 80 відсотків від загальної кількості виборців нашої області, виключною більшістю у 93,9 відсотка сказали «Так» незалежності України.

– Це здорово! – говорив тоді в інтерв’ю «Кіровоградській правді» Станіслав Янчуков. – Значить, недаром усі ми попрацювали, розповідаючи людям про те, як воно складається наше життя… Можна без сумніву стверджувати: першого грудня громадяни України сказали «Так» своїй незалежній державі. З цим я щиро усіх нас і вітаю!

Людинолюб, добра і щира людина, народжена для того, щоб робити добро. Він мав багато друзів і товаришів, цінував і дорожив ними. Ось таким був Станіслав Янчуков. Таким він залишиться у пам’яті усіх, хто його знав.

Хай же буде пухом тобі, Станіславе, рідна земля!

Спи спокійно, а ми, твої друзі і товариші, продовжимо твою справу, твої добрі діла і помисли!

Владислав ЖУРАВСЬКИЙ, журналіст, поет, краєзнавець, почесний громадянин міста СвітловодськаДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38442 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua