МЕНЮ


31 серпень 2012 - 10:31

Назавжди залишаться в людській пам’яті


Мужньо і хоробро боролися з фашистськими окупантами юні герої. Розповсюджували листівки, переховували полонених, висаджували в повітря ворожі склади, пускали під укіс поїзди.

У серпні 1941-го молодь Красногірки і Манжурки прийняла бойове хрещення. Відгримів запеклий бій. У полі лежали вбиті й поранені бійці. Спочатку про це дізналися дівчата з Манжурки. Разом із жінками вони перевели й перенесли поранених у приміщення, надали їм першу допомогу, забрали по домівках.

Організаційно молодіжне підпілля сформувалося напередодні 25-х роковин Великого Жовтня – восени сорок другого – під керівництвом Марії Малої і Петра Граматчикова. Організація встановила зв’язки з молоддю сіл Свірневого та Капітанки, які також стали активними учасниками підпілля. Комсомольці Борис Шаталюк, Іван Перепелиця, Борис Форостяний, Микола Титов, Михайло Войтенко та інші збирали для партизанів зброю, писали й розповсюджували листівки, допомагали мститися зрадникам і запроданцям. За час своєї діяльності учасники підпілля зібрали і передали партизанам півсотні гвинтівок, два кулемети, понад 200 гранат, чимало вибухівки. Комсомольці Красногірки завчасно попереджували молодь про облави, організовані жандармерією. Вони врятували від вигнання до Німеччини сто тридцять військовополонених червоноармійців та місцевих юнаків і дівчат, забезпечували партизанський загін "Південний" хлібом, одягом, прали білизну, підтримували зв’язок партизанів з підпіллям.

"Спартак" взяв участь в одинадцяти бойових операціях зі знищення гітлерівців і запроданців. Юні месники стратили шістнадцятьох карателів.

Окупанти і поліцаї жорстоко розправилися з молодіжним підпіллям сіл Красногірки, Свірневого і Капітанки.

Батьківщина високо оцінила мужність і відвагу спартаківців. Тридцять одного з них нагороджено бойовими орденами і медалями СРСР, з них двадцять шість – посмертно. Назавжди в серцях красногірців залишаться імена Люби Римар, Сави Самченка, сестер Самчишиних – Ганни і Катерини – та багатьох інших, які проявили стійкість і виняткову мужність у боротьбі з фашистськими окупантами, віддали свої юні життя за свободу і незалежність Батьківщини. Спартаківці назавжди залишаться в людській пам’яті…

Р.БОРИСЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37987 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua