МЕНЮ


6 вересень 2019 - 09:05

Не цураючись допомоги, усе більше покладаються на власні сили


Минулого місяця журналісти з Кіровоградської, Харківської та Дніпропетровської областей побували у двох об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) Тернопільської області (Золотопотіцькій та Золотниківській), якими опікується Програма Агентства США з міжнародного розвитку «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) (поїздка відбулася за підтримки громадської організації «Український кризовий медіа-центр»). Для всіх підопічних Програми DOBRE ОТГ в Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській областях її спеціалісти вже розробили або ж розробляють ґрунтовні стратегії їхнього розвитку. Окрім цього, кожна громада вже отримала або ж невдовзі отримає від програми кошти на реалізацію того чи іншого проєкту.

Природа й історія створили потужний потенціал для розвитку громади

Ознайомлення із Золотопотіцькою ОТГ для гостей-журналістів розпочалося з відвідування гастрономічного фестивалю «Смак Золотого Потоку», який уже вдруге зібрав у центрі громади – селищі Золотий Потік – представників усіх одинадцяти населених пунктів ОТГ (у громаді мешкає близько 11 000 осіб), які виставили на показ і на смакування безліч страв та напоїв, що здавна готують у цьому краї.

Та перед розповіддю про фестиваль варто зазначити, що після об’єднання новій громаді дісталася доволі погана спадщина: малий бюджет, навчальні заклади в незадовільному стані, розбиті дороги, масовий виїзд молоді за кордон, велика кількість боргів та багато інших проблем, зокрема недофінансування державою освітньої та медичної галузей. Однак від часу утворення Золотопотіцької ОТГ там уже відремонтовано більшість дитячих садків, більше уваги приділяють культурному дозвіллю жителів громади, триває відновлення деяких місцевих пам’яток архітектури. Більшість здобутків досягнуто завдяки фінансовій підтримці державного бюджету на розвиток інфраструктури громади, тож завдання номер один для місцевих керівників – створення сприятливих умов для виникнення на території ОТГ нових підприємств, заснування зелених садиб, заохочення до відвідування природних і архітектурних перлин цієї місцевості туристів з України та з-за кордону, адже місцевим мешканцям є що їм показати…

В організації названого фестивалю та створенні короткої кінострічки-презентації громади, яку продемонстрували під час фестивалю в Будинку культури Золотого Потоку, взяли участь також Програма DOBRE та ЗУРЦ (Західноукраїнський ресурсний центр).

– Щоб віднайти оригінальні рецепти Золотопотіцької громади, було організоване опитування, ми залучили експертку та дослідницю української кухні Олену Брайченко та «відкопували» етно-страви, притаманні цим територіям. Дуже важливо було, щоб вони були виготовлені з якісних продуктів з дотриманням усіх санітарний норм. Деякі представники громади вчаться продавати свої страви, бо треба вміти складати ціну, аби приймати туристів. У громаді поки що діють лише десять зелених садиб, але вона має великий туристичний потенціал (поряд – Дністер, залишки замку Стефана Потоцького, реконструйований палац Гнєвуша та інші туристичні принади). Фестиваль, сподіваємося, допоможе місцевим жителям переоцінити те, що вони насправді мають, і використовувати це для впізнаваності та маркетингу, – розповів програмний спеціаліст програми DOBRE Андрій Мартишко.

Мешканці громади разом з її гостями не лише їли-пили й нахваляли зварене-спечене-вигнане, бо було за що, а й слухали авторських пісень господинь, якими ті «пригощали» всіх відвідувачів фестивалю, що підходили до їхніх столів. Окрім власне представлення страв і напоїв, під час гастрономічного фестивалю «Смак Золотого Потоку» відбулися також виступи юних і дорослих артистів на сцені біля Будинку культури, мистецькі майстер-класи, запалення ватри.

– Дякую Програмі DOBRE за підтримку нашого фестивалю «Смак Золотого Потоку». Спеціалісти названої програми консультували нас, за її кошти було придбано необхідні намети, мобільні лавки тощо, щоб фестиваль пройшов на високому рівні, – сказав голова громади Ростислав Кушик (до речі, Програма DOBRE надали громаді кошти для придбання сміттєвоза – автомобіля МАЗ 4381, а також спільно з мешканцями ОТГ втілюватиме в життя ще такі проєкти: спорудження двох літніх спортивних майданчиків – у Золотому Потоці та Костільниках, упорядкування центру в смт Золотий Потік, облаштування громадського простору біля будинку-читальні в смт Золотий Потік, – Ю. Л.).

Провівши всю післяобідню пору в Золотому Потоці на гастрономічному фестивалі, ми повернулися наступного дня в це селище вже щоб побачити й інші принади й надбання Золотопотіцької громади, а також почути і про можливі її проблеми.

Золотий Потік – селище хоча й невелике, але з кількома цікавинками, які здатні заманити сюди туристів. Щойно відійшовши від селищної ради в супроводі голови ОТГ, ми побачили великий старовинний римо-католицький костел, до якого, на жаль, зайти не вдалося, бо відчиняють його лише на час церковної служби. Однак це представникам мас-медіа настрою не зіпсувало, бо за якихось десяток хвилин очільник громади завів нас на територію хоча й зруйнованого, але все ж придатного до реставрації замку початку XVII сторіччя, а згодом – у палац, збудований 1840 року. Зараз у ньому знаходиться центр позашкільної роботи з учнівською молоддю, частину якого вже капітально відремонтовано, а в іншій частині ще триває ремонт.

Територія громади багата й на інші культурні й природні скарби. Зокрема, для нас, гостей із Центральної і Східної України, господарі провели екскурсію в національному природному парку «Дністровський каньйон», провели вздовж найбільшого водоспадного струмка України, гідрологічної пам’ятки природи – каскаду «Русилівські водоспади» (на своєму шляху струмок утворює 14 водоспадів висотою від півтора до дев’яти метрів) й насамкінець показали базу відпочинку «Над Стрипою». І це – лише невеличка частка того, чим багата Золотопотіцька ОТГ.

Тут дбають і про душі, і про буденні потреби людей

Інша об’єднана територіальна громада, Золотниківська, до якої ми завітали, утворена з 21 населеного пункту, які раніше входили до Золотниківського району. Як одна із 75 громад, якою опікується Програма DOBRE, Золотниківська ОТГ отримала від неї мобільну сцену з необхідним обладнанням для проведення різноманітних заходів. А зараз триває підготовка до створення в центральному селі громади, Золотниках, з допомогою Програми DOBRE стаціонарного павільйону для торгівлі м’ясом, молоком та молокопродуктами. За допомогою міжнародної Програми «U-LEAD з Європою» у приміщенні Золотниківської сільської ради створено місцевий центр надання адміністративних послуг, який забезпечений усім необхідним для роботи. У цій ОТГ діють понад 20 фермерських господарств, більше двох десятків суб’єктів підприємницької діяльності.

– До об’єднання в громаду всі сільські ради на нашій території мали загальний бюджет 4,7 млн грн. А зараз – близько 50 млн грн. Маємо 11 шкіл, 7 дитячих садків, 16 бібліотек, 14 ФАПів, ЦНАП, школу мистецтв, пожежну частину, територіальний центр соціального обслуговування, на утримання яких іде чимало грошей, – розповів голова Золотниківської ОТГ Данило Бугай. – Ми створили комунальне підприємство «Господар» з 11 одиницями техніки, яку використовуємо не лише для загальних потреб громади, а й здаємо в оренду місцевим підприємцям і загалом усім тим, хто потребує виконання певних робіт, які цією технікою можна виконати...

Особливістю громади є те, що на її території знаходиться Марійський (тобто присвячений Діві Марії) духовний центр, який є не лише меккою для прочан, а й створює підприємства, розвиває туризм та фінансує місцеві інфраструктурні проєкти. Знаходиться він у селі Зарваниці, до нього входять великий собор, монастирські келії, кілька церков, дзвіниця, адміністративна будівля, у якій також мешкають прочани, послушники, священники тощо), а також відтворені в дещо меншому масштабі культові споруди й об’єкти Святої Землі, будівництво яких розпочали влітку 2014 року (хресна дорога Ісуса Христа, Гроб Господній, Голгофа, Оливний сад, де Ісус молився перед арештом, Сходи Покаяння (Святі сходи), якими Ісус Христос підіймався на суд до Пилата, купіль Ветезда, де оздоровлювалися хворі, Левові (Ліонські) ворота та Вежа Давида). Відвідини цього українського Єрусалима залишають у серцях людей надзвичайно піднесені й добрі спогади, перебування в ньому наповнює радістю від долучення до християнських реліквій. У цьому переконалися й ми, учасники прес-туру двома тернопільськими ОТГ – Золотопотіцькою й Золотницькою.

Марійський духовний центр не лише піклується про душі людей, а й допомагає їм у щоденному житті – за прикладом діяльності видатного діяча Української греко-католицької церкви митрополита Андрея Шептицького, який на початку минулого століття дбав також і про матеріальне забезпечення українців. Він фінансував та відшуковував кредити для розвитку промисловості, засновував школи й ліцеї для дітей-сиріт та школи садівництва і городництва, створив соціальний фонд стипендій для талановитих дітей. Організовував санаторії та лікарні для бідних селян, заснував фонд допомоги безробітним. Його дії вирішив наслідувати й ректор Марійського духовного центру отець Володимир (Фірман), який народився і виріс у Зарваниці. Крім духовної семінарії, отець Володимир закінчив Львівську бізнес-школу при Українському католицькому університеті за спеціальністю «Ефективне управління малим бізнесом». За його і його помічників участі створено підприємство «Зарваниця Агро», яке обробляє 1 136 га землі в селах Зарваниця, Вишнівчик та Гвардійське, має свою пасіку, виробляє олію методом холодного віджиму й орендує пісочний кар’єр, має власну гідроелектростанцію і планує будувати сонячну. Організовано молочний сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Андрей» (виробництво та переробка молока), у селі Зарваниці діє ТОВ «Агроком», яке займається розливом мінеральної води «Джерело Зарваниці», а в селі Гвардійському цех з виробництва вареників, пельменів та інших напівфабрикатів під торговельною маркою «Станіславські». Духовний центр створив у селах Золотниківської громади понад 70 робочих місць, ще декілька десятків місцевих жителів мають постійну роботу на різноманітних будівництвах центру. Важливим його соціальним проєктом у Зарваниці є стоматологічний кабінет «Усмішка» з якісним німецьким обладнанням, послугами якого користуються не лише мешканці села, громади, а й усього Теребовлянського району, в якому знаходиться Золотниківська ОТГ.

Кошти, отримані від діяльності заснованих центром підприємств, надходять як на розбудову Марійського духовного центру, так і на утримання Тернопільської вищої духовної семінарії, колегіуму для дівчат «Знамення», Вишнівчицької школи та дитячого садочка, проведення літніх дитячих таборів «Веселі канікули з Богом», вирішення соціальних проблем Зарваниці та навколишніх сіл. Із духовним центром тісно співпрацює керівництво громади, що дає змогу використовувати його економічний потенціал для розвитку населених пунктів Золотниківської ОТГ.

Підготував до друку Юрій ЛІСНИЧЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.42373 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua