МЕНЮ


30 вересень 2017 - 03:29
Не палити, а вивозити

Опале листя не слід спалювати, бо це завдає шкоди людям і довкіллю. До того ж, сухе листя на міському сміттєзвалищі приймають безкоштовно.
На цьому 25 вересня на апаратній нараді в міській раді наголосив міський голова Андрій Райкович.
– Палії розводять багаття просто посеред вулиць, біля вікон власних будинків. Проте мало хто з них задумується над тим, якої шкоди завдає довкіллю та здоров’ю людей спалювання листя, – зазначив очільник Кропивницького. – Міська спецінспекція постійно бореться з порушниками правил благоустрою, накладає на них штрафи, проте сил спецінсекторів не завжди вистачає. А умови приймання листя від фізичних осіб на сміттєзвалищі необхідно розмістити в засобах масової інформації, щоб люди знали про це…
Цій же «листяній» темі було присвячено зустріч із журналістами начальника спецінспекції міської ради Андрій Максюта, що відбулася наступного дня.
– Зібране листя з прилеглих до будівель підприємств, установ та організацій усіх форм власності територій приймають на полігоні твердих побутових відходів у Кропивницькому безкоштовно, – наголосив посадовець. – Із приватного сектору листя безплатно вивозить ТОВ «Екостайл». Єдина умова – не змішувати його з побутовим сміттям…
Спецінспекція контролює територію міста, намагаючись відмовити людей спалювати листя й рештки рослин і складаючи адмінпротоколи на тих, для кого профілактичної розмови виявилося замало. Відтепер двічі на тиждень вулицями обласного центру їздитиме рейдова бригада, яка фіксуватиме кожен факт розведення багаття. У складі цього санітарного патруля мають бути представники спецінспекції, міської дружини, екологічної інспекції та поліції. Однак, зазначив із жалем очільник спецінспекції, екоінспектори і поліція не з’явилися для участі в першому такому рейді.
– Ми працюємо передусім на громаду, – продовжив Андрій Максюта. – У нас немає плану на протоколи. Хоча під час першого рейду за розпалювання вогнищ їх було складено чимало – 14. Для нас важливо, щоб люди не порушували правил благоустрою і не шкодили своєму та інших здоров’ю і природі.
Для того щоб вивезення зібраного листя набуло системного характеру, спецінспекція взялася бути координатором між підприємством «Екостайл» і головами квартальних комітетів. Серед них є такі, що вже визначили на своїх територіях місця для знесення листя, але є й ті, яких треба підштовхувати, підказувати їм, як це зробити. Найближчим часом усі ці місця буде визначено і їх місцезнаходження оприлюднено в засобах масової інформації…
Варто нагадати, що, згідно зі статистичними даними, тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та 9 кілограмів мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати в людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Разом з листям часто горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакета в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони переважно і стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім уже сказаного, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які спричинюють респіраторні захворювання. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнищ часто потрапляють і ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди, і можуть бути пофарбовані олійною фарбою, що містить свинець.
На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються в повітря при згоранні. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.
Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, випалювання залишків сухої рослинності призводить до таких негативних наслідків: у місцях розведення багать руйнується верхній родючий шор ґрунту, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли залишки сухої рослинності перегнивають, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється попіл. Він же – погане добриво. Тож влаштування вогнищ щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння, а знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення промерзання ґрунту удвічі – учетверо.
При спалюванні трави на присадибних ділянках виникає загроза перекидання вогню на житлові будинки, особливо в суху та вітряну погоду, а при спалюванні сухої рослинності вздовж доріг виникає загроза неконтрольованого поширення вогню. Також дим від вогнищ може надовго зависати в повітрі, при цьому погіршується видимість на дорогах.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКАДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.74211 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua