МЕНЮ


18 вересень 2021 - 16:59

Небезпека кліщів


Не тільки на квітень – травень, а також на вересень – жовтень припадає пік активності таких небезпечних для людей і тварин комах, як кліщі. Улюбленими місцями полювання кліщів є глицеві ліси, а також вологі місця: канави, узбіччя доріг.

Побутує думка, що кліщі стрибають на людей з гілок дерев, але це не так. Кліщі, що перезимували в опалому листі чи хвої, а також у щілинах ґрунту, виходячи на полювання, піднімаються на рослини, невисокі гілки дерев та кущів, чіпляються за тварин і людей, які проходять повз них.

Принести комаху в оселю може собака або кішка, яка гуляє на вулиці; кліщ може бути і в букетику польових та лісових квітів. Потрапивши на відкриту ділянку тіла людини, кліщ присмоктується, що відбувається абсолютно безболісно через вприснуту під шкіру анестезуючу речовину, і може стати причиною серйозних захворювань. Кліщі переносять такі хвороби, як кліщовий енцефаліт, кліщовий висипний тиф, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), геморагічну лихоманку та ін.

За останні роки в Україні збільшилась кількість випадків зараження хворобою Лайма. Торік через укуси кліщів захворіли майже три тисячі українців. Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі й млявість. Якщо не лікувати на ранній стадії, хвороба може вразити шкіру, суглоби, м'язи, нервову та серцево-судинну системи і навіть призвести до інвалідності.

Чим довше кліщ на вашій шкірі, тим вищий ризик заразитись. Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. Недуга переважно вражає центральну нервову систему, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.

Заразитись можна не лише якщо кліщ присмоктався до тіла, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу. Тож якщо ви збираєтеся на природу, то подбайте про свою безпеку заздалегідь, а саме правильно одягніться:

  • оберіть такий одяг, який максимально прикриє ваше тіло, найкраще надіньте комбінезон [якщо немає комбінезону, то заправте штани в шкарпетки, верхній одяг (сорочка, футболка з довгим рукавом тощо) повинен щільно облягати руки та бути наглухо застібнутим і заправленим у штани], із взуття оберіть краще чоботи або високі черевики, які щільно зав'язуються;
  • вуха та волосся захистіть головним убором (хустка, берет).

Для відлякування комах можна скористатися спеціальними косметичними засобами. Перебуваючи у лісі, не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла, адже після присмоктування кліщі не одразу починають живитися кров'ю, тому при своєчасному їх виявленні та правильному видаленні зменшується ризик зараження кліщовим енцефалітом.

Якщо разом з вами відпочивають і ваші домашні улюбленці – свійські тварини, то не забувайте оглядати і їх. Пам’ятайте, прийшовши з лісу, обов’язково уважно обстежте свій одяг та тіло, особливо ділянки, які були відкриті, голову, шию, а також домашніх улюбленців, які прогулювалися з вами. При виявленні кліща, що присмоктався, потрібно негайно звернутися до лікаря. Якщо цього неможливо зробити, то треба самотужки його видалити, але так, щоб не розчавити його й не відірвати хоботок.

У жодному разі не відривайте кліща від себе різким рухом, адже якщо смикнути сильно, то голівка комахи може відірватися й залишитися в шкірі, а це небезпечно. Для успішного видалення кліща необхідно:
- уражене місце змастити олією або жирним кремом;
- видаляючи кліща пінцетом, петлею з міцної нитки, розгойдуйте його з боку в бік і поступово витягуйте короткими, легенькими посмикуваннями;
- дістаючи кліща пальцями, обережно його викручуйте з місця укусу;
- після видалення уражене місце змажте настоянкою йоду або спиртом;
- після видалення комахи обов’язково вимийте руки з милом, протріть їх спиртом.

Якщо вам не вдається витягти кліща або його щелепи застрягли в шкірі, то обов’язково зверніться до лікаря. Навіть у разі успішної «операції» постраждалому слід звернутись до лікаря. Протягом місяця знадобиться нагляд за його станом, особливо коли це дитина.

При першій же можливості потрібно звернутись до лікаря, оскільки у разі часткового видалення паразита з тіла залишені лапи чи голова продовжуватимуть процес зараження. Комаху бажано дослідити в лабораторії на наявність інфекції.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської областіДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.40421 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua