МЕНЮ


28 травень 2016 - 17:54

Ненові проблеми селища Нового


У Кіровоградській міській і Новенській селищній радах нині міркують над тим, як порятувати КП "Теплоенергетик" й одночасно не зняти останніх сорочок з новенців.

Цьогоріч комунальне підприємство "Теплоенергетик" завершило опалювальний сезон у селищі Новому зі збитками у 12 мільйонів гривень. На послугах же водопостачання зі свердловин Обознівського водозабору та водовідведення для селища комунальники не лише не заробили, а й зазнали на даний час збитків на три мільйони гривень. І продовжують їх зазнавати…

Після модернізації котельня здатна буде обігріти всіх

Квартири новенців, бюджетні й комерційні установи найвіддаленішого мікрорайону Кіровограда в опалювальний сезон обігрівають майже півстолітня котельня (знаходиться поруч з руїнами заводу, який і народив селище-супутник), шо раніше опалювала селище Нове, чавуноливарний завод і обласну психіатричну лікарню, а також сучасна невелика котельня 2007 року побудови. Перша з них – надзвичайно енерговитратна, зараз вона в холодну пору року обігріває лише частину селища (тепло для нього продукує один з чотирьох її гігантських казанів, розміщених на різних рівнях височенної споруди). Розпочинати в селищі Новому наступний опалювальний сезон КП "Теплоенергетик", яке забезпечує теплом третину міста, без кардинальних змін у системі теплозабезпечення селища вже не зможе. А зміни ці полягають у незначній модернізації нової котельні та прокладенні нових теплових мереж. Проект модернізації вже розробили спеціалісти ПАТ "Проектно-вишукувальний інститут "Кіровоградагропроект". За словами його генерального директора Петра Довченка, вартість реалізації проекту – 14,8 мільйона гривень. Ціна проектно-кошторисної документації – 240 тисяч гривень.

На нараді в міській раді під головуванням заступника міського голови Олександра Мосіна ішлося про необхідність купівлі проектно-кошторисної документації та реалізації проекту. Однак швидко втілити в життя задумане через високу вартість не вдасться. Олександр Мосін запропонував поділити реалізацію проекту на декілька етапів. Головне зараз – зупинити стару котельню й реконструювати нову, аби КП "Теплоенергетик" не зазнавало в наступному опалювальному сезоні збитків. Нова котельня здатна двома водогрійними казанами із трьох, які в ній установлено, опалювати і житловий фонд, і бюджетні установи, і комерційні заклади селища.

Під час її відвідин численною делегацією міських урядників і спеціалістів КП "Теплоенергетик" на чолі з Олександром Мосіним заступник головного інженера комунального підприємства Петро Коваль розповів, що для модернізації нової котельні потрібно лише додатково встановити декілька насосів. Після цього можна з’єднати деякі гілки наявної тепломережі, яка хоча вже і зносилася, але рік ще послужить новенцям. Таким чином, і вартість початкового етапу модернізації системи теплопостачання селища буде не надто високою, і наступного опалювального сезону КП "Теплоенергетик" нарешті працюватиме в селищі не на збиток собі. А вже після завершення опалювального сезону 2016–2017 року можна буде взятися і за прокладення нової теплової мережі вже від енергоощадної котельні замість старої, труби якої пролягли від надзвичайно енерговитратної. На даний час міська влада вважає найбільш оптимальним шляхом розрубування новенського теплового гордіївого вузла саме такий варіант.

Пристрасті навколо води

КП "Теплоенергетик", яке постачає жителям селища воду зі свердловин (вода – 6,74 грн/м3, водовідведення – 6,21 грн/м3), у зв’язку зі збільшенням заробітної плати своїх працівників, вартості електроенергії, зростанням цін на матеріали та запасні частини не може надавати послуги з водопостачання та водовідведення мешканцям за тарифами, які зараз є однаковими як для селища Нового, так і для решти Кіровограда.

Як розповіла "ВГ" керівник КП "Теплоенергетик" Тетяна Соколенко, протягом 2012 – 2014 років підприємство зверталось до Новенської селищної ради з приводу перегляду тарифів. З ініціативи адміністрації підприємства відбулися зустрічі з депутатами та громадськими організаціями селища, але щоразу комунальникам відповідали, що вони підпорядковуються міській раді і що розглядом тарифів селищна рада не займатиметься. Торік у січні КП "Теплоенергетик" звернулось по допомогу до міської ради, де відбулася нарада з приводу пошуку виходу з глухого “тарифного” кута. Її результатом стало рішення від другого березня 2015 року: тарифи на водопостачання та водовідведення для населення було затверджено на рівні тарифів для всього обласного центру. У цьому ж рішенні було сказано подати розрахунки економічно обґрунтованих тарифів до Новенської селищної ради для встановлення їх згідно з чинним законодавством. Торік п’ятого травня підприємство надіслало до селищної ради розрахунки економічно обґрунтованих тарифів (зокрема, для населення: вода – 12,77 грн/м3, водовідведення – 22,15 грн/м3, без прибуткової складової). Але там їх розпочали розглядати лише після того, як підприємство звернулося до суду. Тарифи ж для бюджетників і комерційників запропоновано ще вищі – уже із закладеною в них прибутковістю. (Слід зазначити, що й раніше вода для новенців була дорожчою, ніж для решти міста, у зв’язку з тим, що доставляти її невеликій кількості населення – у селищі мешкає близько дев’яти тисяч жителів – з-під землі довгим шляхом і готувати до споживання й використання значно дорожче, аніж трубою з Дніпра до Кіровограда для всього обласного центру. Тож різницю між чинним тарифом і реальними витратами раніше покривав міський бюджет).

Не дивно, що виконком селищної ради досі не затвердив запропоновані тарифи, адже в цьому випадку буде їх стрімке зростання – майже утричі! До того ж, Тетяна Соколенко повідомила, що названі тарифи не остаточні: після деяких уточнень загальна їх сума може сягнути сорока гривень! Новенці просто не готові до такого їх різкого злету…

Однак і комунальникам зараз не мед, бо через незатвердження виконкомом селищної ради нових тарифів на воду та водовідведення підприємство на даний час зазнало збитків на три мільйони гривень. Від проблеми не відхрестилися ні міський голова, ні міська рада загалом. Кіровоградський міський голова Андрій Райкович зазначив, що тарифи на воду і водовідведення мають бути соціально обґрунтованими та не перевищувати міські. Але як цього досягти, щоб і підприємство не працювало зі збитками, і новенців не пустити світом з торбами?

Компромісного вирішення цього складного завдання минулого тижня шукали учасники зустрічі в Новенській селищній раді, яку запропонувала провести депутат міської ради від селища Нового Валентина Яремчук. Олександр Мосін, який взяв участь у нараді, зазначив, що фахівці міського фінансового управління після вивчення стану новенського бюджету констатували його спроможність покривати частину запропонованих КП "Теплоенергетик" економічно обґрунтованих тарифів на воду та водовідведення. Працівники ж селищної ради переконували, що зробити цього вони не спроможні.

Одразу після згаданої зустрічі в Новенській селищній раді відбулося засідання її виконавчого комітету, члени якого відклали розгляд і прийняття нових тарифів. Після цього ще одна нарада відбулася в міській раді. Її учасники зійшлися на тому, що селищна рада розроблятиме соціальну програму для покриття частини видатків новенців на воду та водовідведення із селищного бюджету (аби мешканці Нового й надалі платили за воду й водовідведення стільки ж, як і решта жителів міста), а також у випадку нестачі на це коштів у селищному бюджеті звертатиметься по фінансову допомогу до міської ради.

Під час обидвох зустрічей лунала й інша пропозиція щодо забезпечення селища водою. Торік було розроблено проект будівництва водогону ОКВП "Дніпро – Кіровоград" – від 101-го мікрорайону до селища Нового. Однак, по-перше, проти дніпровської води нині категорично налаштовані новенці, а по-друге, вартість реалізації проекту станом на минулий рік – 23,321 мільйона гривень. Зважаючи на це, найімовірніше, новенці й надалі споживатимуть обознівську воду. Однак лише в тому випадку, коли селищні й міські урядники та депутати дійдуть спільного рішення і не дадуть потрапити до боргової ями КП "Теплоенергетик", а новенці не будуть змушені відміряти воду чайними ложечками з куплених у крамницях пляшок з водою та збирати на дощівку.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.42595 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua