МЕНЮ


22 березень 2019 - 09:21

Нова генерація Кропивницького


У художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна нещодавно презентовано виставку художніх робіт студентів кафедри образотворчого мистецтва та дизайну мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка «Грані творчості» в рамках музейного молодіжного арт-проекту «Нова генерація», який передбачає влаштування персональних та колективних виставок, а також видання тематичних буклетів з мистецтвознавчими статтями та репродукціями творчих доробків.

Мета започаткованого музеєм проекту «Нова генерація» – заохотити талановитих студентів навчальних закладів мистецького профілю до індивідуальної мистецької праці та виставкової практики, що дає можливість відвідувачам побачити творчий потенціал покоління майбутнього. Учасниками проекту в різний час вже були студенти мистецьких навчальних закладів не лише Кропивницького, а й Львова та Одеси. Живописні пошуки Вадима Канащука, авангардова графіка Єгора Гноєвого, архітектурні ремінісценції Наталії Кухаренко та чаруючі творчою фантазією петриківські розписи молодої майстрині Уляни Шкуренко, а також колективна виставка робіт з архітектурної графіки студентів будівельного коледжу за спеціальністю «Архітектурне проектування і внутрішній інтер’єр» дивували, захоплювали або викликали дискусії у відвідувачів музею, спонукаючи авторів до нових творчих пошуків.

Експозиція сучасної виставки «Грані творчості» – це понад сорок художніх творів студентів ІІ – VІ курсів, створених в різні роки під керівництвом викладачів: кандидата педагогічних наук старшого викладача Юлії Малежик, викладача Любові Гусєвої та кандидата мистецтвознавства доцента Олени Кириченко.

Як зазначає один з кураторів виставки Юлія Малежик, «Назва виставки «Грані творчості» невипадкова, роботи студентів представлені різними видами, жанрами, техніками образотворчого мистецтва – як традиційними, так і пошуковими, що дає можливість розкрити та представити нові грані вже відомих речей. Тематика студентських робіт різноманітна, як і способи вираження, однак спільним є прагнення до пошуку нового, до самовираження та самореалізації з допомогою засобів образотворчого мистецтва». А її колега, також куратор виставки, викладач Любов Гусєва додає: «Ми залучили до участі студентів кафедри образотворчого мистецтва та дизайну, які мають бажання й потребу розкрити грані свого таланту й представити його на розгляд ширшій аудиторії. Вернісаж робіт студентів захоплює своєю амбітністю і водночас вражає безпосередністю та щирістю».

І дійсно, як не захопитися геометрією паперової пластики, композицій, які безмежно розширюють простір залу, перетворюючи стіни на мерехтливу мозаїку космосу. Підтвердженням цих слів є твори студентки Катерини Кухти «Грані всесвіту» з пентаграмою часток невідомої темної матерії, вписаною у срібне планетарне коло, якій неначе вторить кубістична композиція Олега Мостіпана «Будова всесвіту», що занурює нас у глибини позаземного світу, де лише мерехтливий рух зірок вказує шлях заблукалому подорожньому в безмежжі невідомого, що, втрапивши на планету «Крижаних гір» Любові Шахман, обов’язково зустрінеться зі світом дивовижних тварин - «Динозавром» Миколи Хвороста та «Черепахою» Катерини Нижник. Вони неначе тіні минулих тисячоліть повільно рухаються навколо загадкових об’ємів «Пірамід» Надії Кобзар, сяюче, гаряче сонце над якими може розтопити «Крижану бурульку» з твору Катерини Вишняк і та, подолавши мільйони кілометрів космічного всесвіту на спині «Китайського дракона» Любові Шахман, впаде в чисту прозору річкову гладь планети Земля, зливаючись зі сплеском на воді, який так своєрідно відобразив в однойменній композиції Роман Ткаченко, в глибинах якої криється таємниця долі графічних образів Вікторії Запорожець «Приречена», в той час як на березі барвисто розквітає «Нарцис» Тетяни Цепи, на який захоплено споглядає «Тропікана» Юлії Цимбаліст.

Глядача заворожить згусток тисячолітньої історії, таїну якого приховує «Китайська пагода» Дар’ї Костюк, на подвір’ї якої, можливо, колись грали дивовижними шахами, створеними фантазією студентів – авторів композиції «Шахові фігури», і ми почуємо тихий шелест падаючого осіннього листя, ритміку якого відтворила Ліля Данилова, та захопливим поглядом будемо спостерігати за польотом «Голуба миру» Ольги Дорошенко з надією, що він знайде свій дім на нашій землі й Україна постане серед країн світу зоряною, діамантовою квіткою з твору Крістіни Нікінової.

Зникнуть думки про темряву майбутнього та непевність сучасного, які констатує Владислава Олійник графічним роздумом «Морок», а Феміда погляне на світ відкритими очима живого жіночого образу, який, неначе покинувши комфортну територію глянцевого журналу, перейшов в акварель Ірини Грім «Феміда ХХІ століття». Настане спокійне, просте життя, коли, вийшовши на «Зимову прогулянку», як пропонує Сергій Соловей, ми будемо милуватися тихим «Зимовим ранком» з твору Андрія Рошки, яскравим сонячним «Світанком» Любомира Доценка, захоплюватися мотивами старовинної архітектури нашого міста з любов’ю, детально зафіксованої в графічних етюдах Романа Ткаченка «Лікарня св. Анни» та Анни Саражин «Архітектура Єлисаветграда ХІХ ст.», а найдорожчим скарбом для нас стануть не гроші, а життя у злагоді з природою та всесвітом, про що говорить твір Крістіни Ніконової «Скарбничка Марцели». Виявляться близькими настрої натюрмортів Вікторії Василенко «Радісний день», Марини Безуглої «Смачна скибка», Софії Дзядик «Присмак винограду» та Ксенії Ревви «Літній вечір».
Ми будемо радіти простим речам – дзижчанню джмеля, теплому дотику домашньої кішки, вечірньому оклику півня, тоді по-новому зазвучать вічні слова Великого Тараса, відомі кожному з дитинства:

«Садок вишневий коло хати,

Хрущi над вишнями гудуть,

Плугатарi з плугами йдуть.

Спiвають iдучи дiвчата,

А матерi вечерять ждуть…»

Ось на такі роздуми надихнула виставка. Такими я побачив та відчув ідеї й мрії нової генерації. А, можливо, я помиляюся?

Андрій НАДЄЖДІН, заслужений художник України, мистецтвознавець, провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.ОсмьоркінаДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36662 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua