МЕНЮ










4 червень 2004 - 14:22
НОВИЙ СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ. У ДОБРИЙ ЧАС НА ВЕСІЛЬНИЙ РУШНИК СТАТИ

Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

— Чи вважається за законом подружжям і сім'єю союз чоловіка і жінки, що здійснили релігійний обряд шлюбу?

— Ні. Окрім випадків, коли цей обряд відбувся до створення або відновлення державного органу реєстрації актів цивільного стану.

— Що нового з'явилося в Сімейному кодексі щодо реєстрації шлюбу?

— На відміну від правил, які існували до 1 січня 2004 року, заява про реєстрацію шлюбу може бути подана до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за вибором майбутнього подружжя не залежно від місця їх проживання і прописки.

— Навіть в іншому місті, іншій державі?

— Так.

— Від чого вам хотілося б застерегти тих, хто збирається невдовзі стати на весільний рушник?

— Часто-густо спочатку родина визначає день весілля, а потім молоді люди приходять до відділу РАЦСу. І виявляється, що їм не вистачає одного-єдиного дня до цієї дати, оскільки шлюб реєструється через один місяць від дня подання заяви і перебіг цього строку розпочинається наступного дня після подачі заяви. Скажімо, наречені хочуть зареєструвати шлюб 26 червня, то заяву вони мусять подати не пізніше 25 травня. Інакше це буде скорочення місячного строку реєстрації, а це можливо лише при наявності дуже поважних причин, які обов'язково мусять бути підтверджені відповідними документами.

І ще одне. При реєстрації шлюбу наречені обирають прізвище. Або прізвище одного з них як спільне, або й надалі можуть іменуватися дошлюбними прізвищами, або приєднати до свого прізвища прізвище нареченої чи нареченого, або, якщо обоє з подружжя бажають мати подвійне прізвище, то за їхньою спільною заявою визначитися, з чийого прізвища буде починатися обране ними. Аби уникнути суперечок і недоречностей, слід вирішити це заздалегідь, а не в день подачі заяви.

— За доброю давньою традицією нашого народу весіллю і шлюбові завжди передував обряд заручин. По суті, він існував у всі часи. Наречений цього дня просив у батьків нареченої згоди і благословення на шлюб, обидві родини домовлялися про весільні витрати, обмінювалися часом цінними дарунками і таке інше. Чи відображений цей обряд у новому Сімейному кодексі і до чого він зобов'язує заручених?

— У статті 31 нового Сімейного кодексу з'явилося нове поняття, якого не було раніше, — заручини. Зарученими вважаються ті особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. Якщо хтось із заручених з якихось причин відмовляється від шлюбу, він зобов'язаний відшкодувати іншій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля. Затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною аморальною поведінкою нареченого або нареченої, приховуванням нею або ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення: наявність дитини, судимість, тяжка хвороба. У разі відмови від шлюбу, особа, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, за вимогою дарувальника зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася, відшкодувати її вартість. Договір дарування може бути розірваний судом.

— Невже, ощедрюючи весільним дарунком, слід підписувати договір дарування?

— На віку, як на довгій ниві, — мовить народна приказка. Щоб пізнати людину, слід з нею пуд солі з'їсти. Нині укладаються і договори дарування між подружжям, і шлюбні договори. І про це теж сказано в новому Сімейному кодексі України. Сьогодні люди, маючи великі статки, хочуть убезпечити себе чи своїх дітей від прикростей, які можуть виникнути від розриву шлюбних стосунків.

— До речі, коли укладається шлюбний договір — до реєстрації шлюбу чи після?

— Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Шлюбним договором, в основному, регулюються майнові стосунки, права та обов'язки. При його укладанні враховуються обопільні інтереси. Шлюбний договір укладається в письмовій формі і нотаріально засвідчується.

Як ви вже зрозуміли, шановні читачі, наостанок ми окреслили тему нашої наступної розмови. Моїм співбесідником буде юрист. До наступної зустрічі на сторінках нашої "Вечірки".

Наталя КАРАСЬОВА



Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 



pgt 0.71349 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua