МЕНЮ


18 жовтень 2021 - 08:48

Облік зерна на елеваторі та в господарстві. Принципові відмінності.


Процес обліку зерна один із найбільш трудоємких як для виробників, так і тих хто займається його переробкою та зберіганням.

Для господарств-виробників це навантаження із підрахунку зібраного зерна максимально зростає у період збирання збіжжя. Для елеваторів та переробників цей пік зміщується десь на 2-3 тижні, хоча при практиці відправки зерна на елеватор відразу з поля, навантаження на обліковців та бухгалтерію елеватора починає зростати в рази.

Не дивлячись на те, що облік зерна по суті є схожим і має на мету врахувати все зібране, або доставлене (у випадку елеватора) зерно, методики обліку та його організація суттєво відрізняються

Методи обліку зерна в господарстві

Почнемо з кінця, а саме технічної організації процесу обліку зерна. Він може проводитися або вручну із записом даних у відповідних бланках, журналах або книгах, або автоматизовано, коли організується місце для оператора обліковця, або спеціаліста бухгалтера і він у програмному середовищі вводить і обробляє дані.

За методиками існує 3 найбільш розповсюджені:

  • кількісно-сумовий;
  • сальдовий;
  • безкнижковий.

Кількісно-сумовий це агрегація даних у фактичній ваговій кількості зібраного зерна, яке є на складі, та його загальній вартості, чим займається безпосередньо бухгалтерія.

Сальдовий ведеться тільки бухгалтерією господарства, проте вона повинна отримувати оперативні дані про складські надходження зерна, інакше методика не буде працювати, або будуть значні розходження із реальністю.

Безкнижковий, це при якому не ведеться ніяка паперова документація, а лише візуальний обрахунок із передачею даних в усній формі в бухгалтерію, яка вже потів вносить їх в облікову систему 1с або інші програми.

Методики обліку зерна на елеваторі

На відміну від господарства, на елеваторі застосовують кількісно-якісний облік зерна, тобто воно оцінується не тільки за фактичною вагою, але і за якістю. Щодо ваги, то вона здійснюється на спеціально організованій ваговій. Визначення якісних показників покладено на виробничо-технічну лабораторію, яка визначає їх відповідність нормативним показникам. Якщо господарство цілком покладається на себе у питанні визначення якості і максимум це використовують портативні вологоміри, або аналізатори зерна, то елеватор дає гарантії по правильній методиці та збереженню зерна під час зберігання. Питання гарантії зберігання прописані у договорі зберігання зерна, який підписують сторони.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38681 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua