МЕНЮ


10 листопад 2017 - 08:53

Олександр Мосін: Яякщо належного тепла не буде, ніхто за нього не платитиме


Тільки лінивий не лаяв у жовтні ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА». Якщо КП «Тепленергетик» в опалювальний сезон цього року ввійшло значно швидше, ніж торік, причому проблем з подачею тепла майже не виникало, то орендоване підприємство спрацювало набагато гірше.
Мешканці деяких мікрoрайoнів Крoпивницькoгo потерпають від нестачі тепла в їхніх домівках. Із такою ж проблемою зіштовхнулася й частина шкіл, дитсадків, інших установ із централізованим опаленням. Скаржаться і працівники ЖЕО з приводу надто повільного реагування на пoвідoмлення прo пoриви на теплoмережах.
Про те, що міська влада Кропивницького оплачуватиме рахунки виключно за реально надане тепло до об’єктів соціально-культурної сфери обласного центру, на апаратній нараді в міській раді сказав міський голова Андрій Райкович. Він порадив керівництву ДП «Кіровоградтепло» реагувати на претензії комунальників, бюджетників вчасно та якісно надавати кропивничанам тепло.
– Виконком пішов вам назустріч і погодив нові тарифи. Ви думаєте, що нам легко погоджуватись на такі кроки? А мені приємно слухати докори від людей, чи терпіння моє безмежне? – зазначив очільник міста. – Ви взяли зобов’язання, то виконуйте їх! Інакше місто робитиме все можливе, щоб послідовно позбуватись цього ярма. У вас неякісне тепло, це – халтура за великі гроші!
Міський голова розпорядився всім керівникам виконавчих органів і комунальних служб складати акти, викликати спеціалістів теплогенеруючих підприємств, якщо в помешканнях немає нормативного тепла. Містянам же слід за відсутності належної температури в домівках звертатися в ЖЕО, теплову організацію, підписати відповідний акт і не сплачувати за холодне повітря. Бо платити слід лише за тепло, а не його подобу.
Відповідальною в міській раді особою за те, що відбувається в тепловому господарстві Кропивницького, є заступник міського голови Олександр Мосін. Саме до нього і звернувся кореспондент «Вечірньої газети» із запитаннями щодо наших теплових реалій і перспектив
– Олександре Володимировичу, то що ж спричинило таке пробуксовування з подачею «централізованого» тепла?
– Скарги надходять переважно на ДП «Кіровоградтепло». Отже, воно належним чином не підготувалося до опалювального сезону. Але є ще один нюанс: це підприємство подає тепло за тими параметрами, які йому приписали науковці. Але ці параметри не забезпечують у багатьох домівках і установах навіть 18 градусів тепла у зв’язку з розбалансуванням мереж у будинках. Тому міський голова постійно говорить про те, що підприємство в такому випадку має працювати не за складеними для нього графіками, а додавати тепло. Зрозуміло, що газу буде витрачено більше. Шлях же до економії коштів – у теплозберігальних заходах, які сьогодні вже подекуди в бюджетних установах тривають.
Сьогодні ми є заручниками двох великих підприємств, які мають штрафи й пені перед НАК «Нафтогаз» через борги населення (на даний час триває підписання договорів про їх реструктуризацію і списання у випадку часткової їх оплати) і застарілу нереконструйовану техніку 60–70-х років минулого сторіччя. А також мережу труб, на заміну яких потрібні надзвичайно великі кошти. У ДП «Кіровоградтепло» це приблизно 130 кілометрів у двотрубному виконанні, а в КП «Теплоенергетик» – до 60 кілометрів.
Велика проблема – починати опалювальний сезон із застарілими технікою й мережами, з боргами, з неотриманням лімітів на газ. Міська влада контролює ситуацію й пропонує свої варіанти поліпшення теплопостачання. Але за один рік всього не зробиш, потрібен великий капітал, щоб побудувати щось нове. Якщо будувати теплопункти в окремих мікрорайонах, ближче до об’єктів постачання тепла, то й мережа потрібна буде набагато менша.
Щоранку міський голова і я отримуємо інформацію про перебіг опалювального сезону в Кропивницькому. Як щодо стану справ у житлових будинках, так і в закладах освіти, охорони здоров’я, культури. І міський голова заявив, що якщо нормального тепла не буде, то ніхто за нього не платитиме.
– То централізоване теплопостачання з часом може стати ближчим до домівок містян?
– Думка міського голови така, що ми повинні поступово відходити від цих двох гігантів – «Кіровоградтепла» й «Теплоенергетика» – у тому вигляді, в якому вони існують сьогодні. Але потрібно точно знати, які котельні й де потрібно побудувати з мінімальною довжиною тепломереж для забезпечення теплом від централізованого опалення населення й бюджетних установ. Однак просто так цих двох монстрів ми не реконструюємо. Для цього необхідно розробляти стратегію, схему, алгоритм і відповідно діяти.
Маємо з’ясувати, що можемо, окрім газу, іще використовувати для опалення – відходи, біомасу, тверде паливо, які котли нам слід установлювати, яку мережу будувати. І щодо цього консультуємося з науковцями. Коли вивчимо все, то зрозуміємо, скільки можемо витрачати газу, на чому можемо зекономити. І чи можна в місті, де не надто хороший стан з онкозахворюваннями, ще й набудувати 30 труб і спалювати там пелети. Чи буде це екологічно доцільно? Усе потрібно вивчати і дати людям можливість користуватися передовими технологіями.
– Іншими словами, на даний час на централізованому опаленні не поставлено хрест? У зв’язку із цим багатьох цікавить, яким чином нині відбувається надання дозволів на встановлення індивідуального опалення.
– Централізоване опалення на даний час потрібно зберегти. У місті близько 57 тисяч квартир, 23 тисячі з яких із ним залишились. Хаотичне відключення квартир від централізованого опалення призвело до розбалансування гідравлічного режиму внутрішньобудинкових систем опалення, перерозподілу теплоносія, унаслідок чого зменшується обсяг його надходження й на інші стояки. Зараз міська система теплопостачання розбалансована на 63 відсотки. І цим розбалансуванням тривалий час займалося місцеве самоврядування. Коли чиновники надавали дозволи на встановлення автономного опалення, то не зважали на схему теплозабезпечення, не думали про те, що таке гідравліка, теплотехніка, які розрахунки потрібно застосувати.
А ще ж централізоване опалення забезпечує теплом місця загального користування. Виходить якась комунальна дискримінація, адже платять за це ті, хто користується централізованим опаленням, не індивідуальним.
Для того щоб хоча б певним чином збалансувати систему централізованого опалення в Кропивницькому, було прийнято рішення про відключення від нього тих однієї, двох чи трьох квартир, які лишилися у всуціль «автономізованому» будинку і які їхні власники самотужки не можуть перевести на індивідуальне опалення. Нині вже розроблено таку программу, яку незабаром буде винесено на розгляд депутатів міської ради. Міський голова Андрій Райкович підписав і відповідний меморандум з НАК «Нафтогаз» й інвестором щодо її реалізації. Це дасть можливість уже невдовзі зекономити на газі.
– Відключення від централізованого теплопостачання на даний час можливе лише у випадку, про який ви розповіли?
– Відповідно до правил надання послуг із централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року, надання дозволів на відключення від централізованого опалення може відбутися лише з ініціативи мешканців усього будинку. Аналогічною за змістом є і позиція Верховного суду України. Тому й комісія з відключення централізованого опалення в Кропивницькому бере до уваги звернення кропивничан щодо відключення від централізованого опалення, однак не приймає рішення про відключення. Разом з тим, на міжвідомчій комісії прийнято рішення балансувати стояками. Наприклад, коли залишається на стояку одна – дві квартири із централізованим опаленням, то стояк слід відключити.
Загалом, необхідно із залученням науковців розробити для Кропивницького не лише схему теплопостачання, а й стратегію, програму модернізації всієї системи теплозабезпечення. Це дасть можливість побачити, у якому напрямку нам слід іти: до централізації теплопостачання, його децентралізації чи до часткової децентралізації. Схему теплопостачання будемо розробляти з початку 2018 року.
Зараз ми звертаємося з пропозиціями про співпрацю до інвестиційної компанії «Нефко», працюємо з Європейським банком реконструкції і розвитку. Дивимося, чи спроможний буде бюджет міста обслуговувати наданий йому кредит. Потрібно все прорахувати, аби потім не жалкувати про зроблене. А ще слід втілювати в життя енергоефективні заходи: утеплювати фасади, вставляти металопластикові вікна, перед початком опалювального сезону власникам квартир із централізованим опаленням промивати за потреби батареї, подбати про утеплення підвальних, цокольних поверхів, щоб там була відповідна температура й нормально функціонували комунікації.
Розпитував Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКАДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 1.08522 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua