МЕНЮ


17 грудень 2021 - 17:11

«Омікрон». Рух по колу
Попри таємничість нового штаму, порада медиків та експертів лишається незмінною – вакцинація

Із середини листопада світ стоїть на вухах через новий штам SARS-CoV-2 – „омікрон”. Ніхто точно не знає, наскільки він безпечний чи навпаки для людства, не маємо ще чітких даних та досліджень про легкість чи тяжкість перебігу захворювання. Є ймовірність, що боротьбу з епідемією можемо почати спочатку, якщо виявиться, що вакцинація не захистить усіх, а через велику кількість нещепленого населення в світі вірус продовжить мутувати.

Сьогодні можна говорити лише про ефективність вакцини Pfizer проти „омікрону”. Відповідні дослідження провели в Південно-Африканській Республіці, звідки новий штам і шириться світом, та в Ізраїлі. Виробники вакцини Pfizer-BioNTech стверджують, що двох доз недостатньо, щоби захистися від „омікрону”, треба третя – бустерна. Тож ідеться про ревакцинацію населення. До речі, до цього вже закликають деякі урядовці, приміром, прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон. Ізраїль ще до появи „омікрону” почав третій етап щеплень проти ковіду.

А що в нас? Таке враження, що чекаємо до останнього, перш ніж будемо щось робити на випередження. На „омікрон” в Україні очікують уже наступного тижня. Це прогноз Ради національної безпеки й оборони, про який було оголошено 13 грудня на нараді в Офісі Президента. «За прогнозами РНБО, епідемічна ситуація в Україні на свята має бути стабільною. Результати перших досліджень у країнах, де „омікрон” уже виявлений, свідчать про легший перебіг хвороби», - зауважив секретар РНБО Олексій Данілов.

НОВІ СПАЛАХИ – ЦІЛКОМ ІМОВІРНІ

Аналітик Євген Істребін такі заяви іронічно коментує, що після цього, мабуть, можна спати спокійно. Хоча світова статистика свідчить про зовсім інше. Так, станом на понеділок у ПАР кількість пацієнтів у лікарнях сягала понад шість тисяч. Як додає Істребін, ріст за тиждень становить +76%. І це якось не дуже відповідає заявам РНБО про легкий перебіг хвороби. 

У Центрі економіки охорони здоров’я Київської школи економіки проаналізували ситуацію в Європі та зробили певні висновки і для України. За словами керівника згаданого центру Юрія Ганиченка, маємо найбільші показники захворюваності в Європі, при цьому ці цифри починають стабілізуватися. «Тобто це початок форми стабілізації, але рівень захворюваности дуже високий, - пояснює він. – І ризик подальших зростань – теж високий. Захворюваність перекидається на менш уражені країни. Нині це Швеція, Італія, Португалія та Франція. Бачимо хороший спад, але цифри ще великі, зважаючи на зовнішні загрози, зокрема, невизначену ситуацію з „омікроном”, можемо говорити про продовження мутацій вірусу та виникнення нових спалахів».

Нові спалахи можуть бути й в Україні. В так званій зоні ризику експерти бачать Волинь та Закарпаття. В західних регіонах узагалі найнижчі показники вакцинації, щеплення проти ковіду зробила третина дорослого населення. Згадані регіони – не виняток. Крім цього, на Закарпатті зростає кількість госпіталізацій, а Волинська область має вдвічі більшу за середню по країні захворюваність та в два рази більший коєфіцієнт виявлення нових випадків. І це на загальному тлі, коли захворюваність в Україні вдвічі менша за поточну європейську. За останній тиждень нові виявлені випадки зменшилися на 17%.

«Госпіталізації рухаються до рівня плато на початку 2021 року, переважно дві тисячі госпіталізацій на добу. Виписки переважають число госпіталізацій, відповідно – медична система розвантажується. Зайнятість ліжок з киснем зменшилась із 70% до 35%. Смертність в Україні вже менша за пікові значення весняної хвилі – сьогодні 385 осіб у середньому за добу», - описує нинішню ситуацію в Україні Юрій Ганиченко.

КОЛИ ДОЗВОЛЯТЬ БУСТЕРНУ ДОЗУ В УКРАЇНІ?

Ще один негативний чинник, який зафіксували аналітики, це зниження рівня вакцинації на третину. Разом з тим ВООЗ рекомендує людям з імунодефіцитом отримати вже третю дозу вакцини проти COVID-19. Ідеться про тих осіб, які є пацієнтами з ВІЛ/СНІДом, мають онкозахворювання, є пацієнтами з пересадженими органами, приймають імуносупресивні препарати, мають спадкові захворювання, які впливають на імунну систему (наприклад, вроджена недостатність імуноглобуліну A).

13 грудня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко підписав наказ, який схвалив позицію Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики та дозволив вводити додаткову дозу вакцини від COVID-19 для категорій осіб, які згадувалися вище. Зауважмо, йдеться про додаткову дозу, яка вводиться для того, щоби певні громадяни отримали кращий захист, бо за станом свого здоров’я мають нижчу ефективність вакцин у порівнянні з іншими.

Бустерна доза, тобто ревакцинація для всіх бажаючих, поки що нам не світить. У багатьох країнах приймають рішення про ревакцинацію після того, як мине пів року від першого курсу вакцинації проти ковіду. Бажано робити це різними препаратами. Якщо перші дві дози були, до прикладу, інактивованими (тим же коронаваком), то третя має бути м-РНК-вакцинами. За попередніми заявами Віктора Ляшка та голови медичного комітету Михайла Радуцького, бустерну дозу українці зможуть отримати в січні-лютому. Однак вона буде доступна для людей, що входять до груп ризику.

При цьому міністр охорони здоров’я закликає українців не думати лише про власний захист, а дбати про захист усього населення. Також просить чекати, доки більшість громадян таки зважиться на вакцинацію бодай першими двома дозами. Про це він розповідав у інтерв’ю Бі-Бі-Сі. Зацитуємо відповідь міністра на питання редакції щодо бустерної дози, чи можна буде її зробити хоча б через приватний сектор, щоб захистити батьків чи людей старшого віку:

«У мене прохання: якщо ми так хочемо захистити українців, то давайте робити з вами одну річ – просити й переконувати тих, хто ще не прийшов на щеплення. А таких у нас понад 10 млн. Бо це захист наш із вами, це захист наших рідних. Бо тоді ми зменшимо циркуляцію, захистимо наших батьків від того, що їм у певний період можуть не надати допомогу. Оце слід зрозуміти, а не займатися егоїзмом – мені по цимбалах, що відбуватиметься в країні, мені треба бустерну дозу… Якщо українці масово підуть і зроблять перше щеплення, в нас будуть першим щепленням вакциновані принаймні 60% або двома дозами 50%, я, як міністр охорони здоров'я, відразу ухвалю рішення, і запустимо бустерне вакцинування».

Тож ті, хто хоче зараз подбати про власне здоров’я та безпеку своїх рідних, мусить чекати, коли противники вакцинації змінять свою думку. А тим часом медики роблять прогнози, коли очікувати нового напливу ковідних пацієнтів саме через „омікрон” – одразу після свят чи ближче до весни?Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.24967 сек. / запитів: 5 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua