МЕНЮ


6 липень 2021 - 15:39

План Райковича для медицини: велике оновлення
Цьогоріч кропивницька лікарня швидкої медичної допомоги отримає новий операційний блок, щоб проводити, зокрема, й ургентні, невідкладні хірургічні втручання найменш травматично та найбільш ефективно. Частково проєкт покриває дотація з обласного бюджету, але це не «подарунок» – по суті, міській громаді повертають борг.

Про гроші, кадри та великі плани з удосконалення медичного простору говорили з міським головою Андрієм Райковичем.

– Перед нещодавньою сесією обласної ради ми отримали інформацію, що з минулого року в обласному бюджеті залишилися невикористані кошти, – пояснює очільник Кропивницького. – Я хочу нагадати, що в першому кварталі 2020-го міський бюджет підстрахував державу, ми з власних коштів виплатили медикам на 18 мільйонів гривень зарплат з 300-відсотковими «ковідними» надбавками. Це мала бути державна субвенція, Президент України тоді публічно сказав, що гроші перераховано в регіони і кожен голова обласної адміністрації персонально відповість за неефективне використання цих грошей. Місто ж отримало обман від тодішнього голови ОДА, тобто гроші нам так і не компенсували. Тому я як міський голова та фракція партії «Пропозиція» поставили питання перед депутатами обласної ради, щоб громаді повернули їх із бюджетних залишків. Це справедливо.


Резонансне питання

Проте це не найбільша бюджетна проблема Кропивницького у фінансових стосунках з державою, адже другий рік поспіль у міста забирають у державний бюджет по 90 мільйонів гривень так званої реверсної дотації.

– Це значно звужує наші можливості для реалізації стратегічних планів. Навіть не говорю про двори, покрівлі, поточні ремонти. Є глобальні речі – такі, як оновлення медичних закладів. Тому що ковід, тому що загроза для життя, та й у цілому неможливість для людей отримати весь спектр високоякісних медичних послуг за місцем проживання. До того ж, у нас великий дефіцит медичних працівників, особливо висококваліфікованих лікарів, які здатні лікувати з використанням сучасних технологій та обладнання. Якщо я не створю відповідних умов у лікарнях, поїдуть і ті, що є, – у Дніпро, Київ, за кордон. А саме фахівці є основою медичного простору, їх треба берегти, наповнювати цей простір усіма можливостями, технологічними перш за все. Адже всі професіонали хочуть вдосконалюватись, а в нас тривалий час навіть комп’ютерного томографа в комунальній медицині не було.

У результаті аргументованої роз’яснювальної роботи, стійкої позиції міського голови та депутатів від міста в обласній раді Кропивницький нарешті отримав назад хай не всі 18 мільйонів гривень, якими торік закрили державні гарантії, але принаймні значну частину цих коштів.

– Я не проти встановлення державного прапора за 5 мільйонів гривень з обласного бюджету – це головний символ держави, – каже міський голова.– Я не проти бейсбольного стадіону, не проти спорту. Але сьогодні є нагальніші потреби. Тому я просив, щоб відтермінували будівництво бейсбольного стадіону, на яке було заплановано понад 5 мільйонів гривень із тих залишків. Раціональніше спрямувати такі кошти на розвиток медицини. Отже, 15 мільйонів гривень підуть на операційний блок хірургічного відділення лікарні швидкої допомоги. Це – базова, ургентна лікарня. Можна було б нічого не робити, чекати, поки міністерство, Національна служба здоров’я колись профінансують, щось нам зроблять. Проте як довго цього довелося б чекати – не скаже ніхто…

Потрібно було позавчора

Серце лікарні – операційний блок – не ремонтувалося більше 40 років, наголошує Райкович. Новий хірургічний корпус колись почали будувати, але згодом державне фінансування припинилося, і недобудова досі стоїть за обласним госпіталем ветеранів.

– Чи потрібно продовжувати це будівництво? Ні, не потрібно, бо це вже морально застаріла будівля, спроєктована під використання застарілих технологій, – переконаний Андрій Райкович. – Щоб вона відповідала сучасним вимогам, потрібні захмарні кошти. Тому розроблено новий, сучасний проєкт оновлення діючого операційного блоку лікарні. Він складається з двох частин: будівельно-монтажних робіт – реконструкції приміщень та, власне, нового медичного обладнання. Провідні українські експерти, хірурги долучилися до цієї справи, консультують наших фахівців, взяли на експертизу технологічний блок проєкту. Сумарна вартість – в межах 47 мільйонів гривень.

Решту необхідних коштів планують залучати як з міського бюджету, так і з інших можливих джерел фінансування, зокрема державного, якщо вдасться переконати їх розпорядників надати місту підтримку. Якщо ні – обласний центр впорається власним коштом.

– Це проєкт на нинішній рік. А на наступний – дитячий медичний центр на базі поліклініки на вулиці Шевченка, де обслуговується більше 20 тисяч діток. Там матеріально-технічну базу треба суттєво поліпшити. Зараз над цим також працюють фпхівці. Ми залучили до планування розвитку нашого медичного середовища провідних українських експертів. Ми не готуємо проєкти самотужки, спираючись на думку лише місцевих фахівців, адже їхнє бачення обмежене певним багажем знань та досвідом роботи лише з тими технологіями та обладнанням, які до сьогодні були їм доступні. Я дуже сподіваюся, що нам вдасться відстояти інтереси обласного центру, що люди, від яких залежить розподіл фінансових ресурсів, розуміють, що має бути в пріоритеті, – зауважує очільник Кропивницького.

ЦМЛ 2.0

Продовження великої реконструкції чекає й на лікарню на Валах – основну ковідну та в цілому інфекційну базу міста. Ускладнення коронавірусу вражають легеневу, серцево-судинну та неврологічну системи, нагадує очільник Кропивницького. Нову легеневу терапію відкрили взимку, на черзі – два інших профілі.

– У нас є план, який поєтапно, послідовно реалізується. Зараз ми на стадії збору дозвільних документів, – пояснює Андрій Райкович. – Вже з 1 липня подамо заявку на проєктування. Проєкт буде тотожний попередньому: це буде реставрація першого й другого корпусів терапевтичного відділення. Цих два відділення якраз і спеціалізуватимуться на серцево-судинних та неврологічних патологіях. Реконструкція підведе символічну риску, дасть можливість перейти до наведення ладу на прилеглій території, адже це пам’ятка архітектури, і «застабілізувати» можливості медичної бази в лікуванні містян від інфекційних захворювань та їх ускладнень. Я хочу, щоб громада, депутати добре усвідомили, які виклики на нас чекають після чергової хвилі CОVID. Це – не жарти, це – людські життя.

Уже восени 2021-го має початися і переведення у колишню «рудівську» лікарню на Салганних Пісках кількох відділень центральної міської лікарні, які зараз розташовані в приміщеннях колишньої третьої лікарні на вулиці Паученка.

– Це буде повноцінна багатопрофільна міська лікарня. Ми її поетапно розвиватимемо. Зараз там проводяться підготовчі роботи, лікарня тепломодернізується, там впроваджується договір енергосервісу. Зараз вирішуємо питання обладнання рентген-кабінету, операційний блок там працюючий, в ньому й сьогодні проводяться оперативні втручання за травматологічним профілем… Також проєктуємо нову під’їзну дорогу від Бобринецького шляху – це не робиться за один день, тому паралельно будуються дві дороги на Кущівці, якими курсуватиме громадський транспорт. А потім збудуємо нову магістраль, – каже міський голова.

Андрій ТРУБАЧЕВДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37751 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua