МЕНЮ


7 грудень 2018 - 08:17

Подорож до Прикарпаття від програми DOBRE


12 – 13 листопада журналісти з областей, в яких діє програма DOBRE (проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність»), за сприяння громадської організації «Український кризовий медіа-центр» та DOBRE відвідали в Коломийському районі, що на Івано-Францівщині, дві об’єднані територіальні громади (ОТГ) – Печеніжинську та Нижньовербізьку.

DOBRE діє в семи областях країни (Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській і Тернопільській), сприяючи децентралізації в Україні (передачі вагомих повноважень і коштів від державних органів органам місцевого самоврядування) й надаючи підопічним ОТГ, обраним за результатами конкурсів, фінансову й консультативну допомогу. На Кіровоградщині це – Бобринецька, Маловисківська, Новоукраїнська й Помічнянська міські громади, Компаніївська, Смолінська й Новопразька селищні та Дмитрівська сільська.

DOBRE допомагає громадам із стратегічним плануванням їх розвитку, надає допомогу при визначенні пріоритетів місцевого економічного розвитку, оцінює потреби ОТГ в послугах, їх пріоритетність, разом з громадами віднаходить активних громадян, надає фінансову підтримку на реалізацію проектів громад, а також робить ще багато чого корисного для них.

Печеніжинська громада

Журналісти з Кропивницького та інших населених пунктів Кіровоградщини після 12 годин нічної їзди в мікроавтобусі з нашого обласного центру до Коломиї зустрілися там зі своїми колегами з інших областей, в яких є ОТГ, котрими опікується програма DOBRE. Метою приїзду в Прикарпаття було ознайомлення з досвідом господарювання у двох громадах Коломийщини, аби згодом розповісти читачам про набутки їхніх жителів.

Усі разом ми відправилися спочатку до Печеніжинської ОТГ (до неї входять села Княждвір, Малий Ключів, Марківка, Молодятин, Рунгури, Слобода, Сопів, Кайданці та адміністративний центр селище Печеніжин; у громаді мешкають 18 500 осіб), а саме в село Сопів, що за два кілометри від Коломиї. Дана громада за умови співфінансування разом із DOBRE налагодила систематичне вивезення сміття із домогосподарств та його сортування на 15 майданчиках, де стоять окремі контейнери на папір і картон, скло та пластик. За кошти програми придбано 1 360 контейнерів для домогосподарств та 45 для майданчиків, а громада купила для місцевого комунального підприємства трактор.

– Збором відходів займається наше комунальне підприємство, сміття сортуємо на скло, пластикові пляшки й папір з картоном. Люди вчаться сортувати й активно підтримують комунальників у цій справі, – розповів гостям директор Печеніжинського комбінату комунальних підприємств Микола Кузик.

Ідея зробити довкілля чистим так припала до душі мешканцям ОТГ, що на цю тему проводять бесіди і зі школярами та дошкільнятами, а на території громади повсюдно видно контейнери на сміття, самого ж сміття в інших місцях – немає.

– У громаді стало чистіше біля річок та придорожніх смуг, бо люди почали відповідально ставитися до прибирання та сортування непотребу. У наших школах також є контейнери на сміття. Там дітям розповідають про користь сортування відходів задля поліпшення стану довкілля, – поділилася набутком громади староста села Сопів Любов Шовгенюк.

Та не лише на допомогу ззовні сподіваються в Сопові й інших населених пунктах громади. Наприклад, там триває реалізація десяти проектів, які з набагато більшої їх кількості вибрали жителі громади. На кожен з них Печеніжинська ОТГ виділила по десять тисяч гривень. У Сопові це – дитячий майданчик, який уже стоїть біля будівлі місцевих музею й книгозбірні. До них варто зайти кожному, хто буде в селі, бо в музеї зібрано багато експонатів з минулого тамтешнього краю, а в бібліотеці є чимало цікавих книг. Поруч – амбулаторія із сімома медпрацівниками (двоє з них – сімейні лікарі), які мають необхідне для роботи обладнання й автомобіль УАЗ для транспортування хворих у стаціонарне відділення, що в Коломиї. Біля місцевого ліцею, що розмістився у трьох корпусах, впала в око велика кількість велосипедів, за якими наглядає працівник навчального закладу. Цими веломашинами школярі добираються на навчання та додому після нього.

Із Сопова ми переїхали до селища Печеніжина, де ознайомилися із роботою місцевого Центру надання адміністративних послуг, а згодом зустрілися із секретарем селищної ради Олександрою Дудінчук. Жінка розповіла про діяльність ради, а згодом до неї долучилися староста села Марківки, ініціатор створення ягідного кооперативу, Іван Копильців та голова кооперативу Василь Лапчинський. Кооператив спеціалізується на вирощуванні й заморожуванні малини, кошти на три імпортних морозильних камери для «шокового» заморожування загальною вартістю один мільйон гривень Печеніжинська громада здобула в чесній боротьбі, ставши переможцем у шоу на телеканалі «1+1» «Громада на мільйон» (виробництвом даного проекту займається «1+1 Продакшн» за підтримки програми DOBRE та її партнера – громадської організації «Український кризовий медіа-центр»).

Обидвоє розповіли, що на місцевих ґрунтах малина дуже добре приживається, але потрібно вирощувати елітні її сорти, щоб мати хороші врожай і прибуток. І якщо знайдуться інвестори, то можна буде налагодити не лише заморожування, а й переробку малини на джеми та іншу смакоту.

А місцевий фермер Василь Стефурак, до якого на овечу ферму ми завітали вже аж надвечір, показав свою отару з понад трьомастами вівцями й розповів, що виводить нову породу, яка добре почуватиметься на Прикарпатті й узимку.

– Щоб відродити вівчарство в Карпатах, достатньо придбати на село, район чи навіть територіальну громаду по барану. І хто захоче займатися вівчарством, той зможе надалі розвинути цю справу, – зазначив він, коли частував гостей вечерею та співав місцевих пісень, підіграючи собі на дримбі.

Є в Печеніжині й місцевий історико-краєзнавчому музей, або ж музей Олекси Довбуша, якому присвячено один з його залів. Хто потрапить до цього селища, той має неодмінно завітати до музею й послухати екскурсовода, вбраного в гуцульський одяг, який розповість про історію краю, а також уродженця Печеніжина – славного ватажка опришків Олексу Довбуша. Гості-журналісти музей відвідали й сповнені позитивних вражень поїхали на околицю села Рунгури, де 1951 року в одній з криївок свій останній бій з енкаведистами прийняли п’ятеро бійців Української повстанської армії. Нещодавно криївку відновили мешканці Рунгур, до неї тепер приїздять чимало делегацій школярів, студентів і дорослих. Про це розповів доглядач криївки Микола Волощук, який разом із в. о. старости села Василем Григорівим провів для нас екскурсію.

На території громади знаходиться й ботанічний заказник загальнодержавного значення, розташований на 208 гектарах, третину з яких займає червонокнижний ягідний тис. Цей заказник є найбільшим ареалом ягідного тису в Європі. Окрім нього, там ростуть багато інших кущів і дерев, зокрема два буки, одному з яких 140, а іншому – 180 років. Журналісти не лише оглянули старожилів, а й сфотографувалися біля них, як і біля мальовничого музею природи, що знаходиться в заказнику. У ньому представлено різноманітні зразки місцевих каменів та опудала диких тварин, а також птахів. Ми вдячні охоронцеві музею Ігореві Копильціву, який показав окремі ділянки заказника. Він запрошує всіх охочих приїздити милуватися тамтешньою красою.

Нижньовербізька громада

На жаль, на ознайомлення з Нижньовербізькою ОТГ лишалося зовсім мало часу. Однак дещо почути й побачити все ж вдалося. До цієї об’єднаної територіальної громади увійшли села Нижній Вербіж, де розташований адміністративний центр громади, Великий Ключів, Верхній Вербіж та Мишин.

– Наша громада існує вже майже два роки, – розповіла заступник сільського голови села Нижній Вербіж з питань діяльності виконавчих органів ради Ольга Олексюк. – Маємо три школи, в яких навчаються 960 учнів, школу мистецтв, по чотири будинки культури та сільських бібліотеки, а також мережу медичних закладів.

Завдяки мікрогранту від програми DOBRE нам вдалося оновити залу засідань у сільській раді. Там зроблено капітальний ремонт, для цього приміщення придбано нові меблі та мультимедійну техніку, завдяки чому сесії тепер можна переглядати в Інтернеті...

Нижньовербізька ОТГ, яка має десять з половиною тисяч мешканців, невелика і за кількістю жителів, і за кількістю населених пунктів. Однак активних людей в ній вистачає. Громада написала декілька проектів для Державного фонду регіонального розвитку, ПРООН, а також Міжнародної організації з міграції. Чимало коштів Нижньовербізька ОТГ отримала у вигляді інфраструктурної субвенції від Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Зокрема, для села Мишина за ці за гроші придбали трактор з усім необхідним обладнанням до нього та причеп. А ще – відремонтували ділянку центральної дороги в селі Великий Ключів.
Більша частина коштів громади сьогодні – це дотації і субвенції. Розуміючи, що держава не завжди утримуватиме ОТГ, у Нижньовербізькій громаді планують збільшити власні прибутки, залучаючи інвесторів, а також хочуть побудувати підприємство з переробки садово-городньої сировини, проект якого вже розроблено.

– Ми розуміємо, що субвенцій ставатиме все менше, тож потрібно вчитися заробляти самим, – зазначив голова Нижньовербізької ОТГ Ярослав М’якущак. – Інвестор же прийде лише туди, де існує необхідна інфраструктура…

Сільська рада спільно з програмою DOBRE та Молодіжною радою Нижньовербізької ОТГ облаштовує спортивні та дитячі майданчики в усіх навчальних закладах громади. Під час нашого перебування там відкрили два спортивні майданчики з вуличними тренажерами – у Мишинській та Великиключівській школах. На відкритті разом із сільським головою були присутні програмний офіцер DOBRE Марина Дудяк та регіональний менеджер DOBRE Дмитро Коваль. У селі Мишині на відкритті побували й гості-журналісти. Місцеві школярі одразу ж «осідлали» тренажери й охоче позували перед об’єктивами та розповідали, як відтепер вони набуватимуть здоров’я й сили.

Ці вуличні тренажери придбала програма DOBRE, а встановили їх місцеві жителі, адже однією з умов надання фінансової допомоги від програми є співіфінансування або активна участь в проекті мешканців громади. На черзі – майданчик із тренажерами для Нижньовербізької школи. Сільська рада тренажери вже замовила, частину отримала, а частину виробник зобов’язався передати найближчим часом.

Невдовзі на території Нижньовербізької школи та дитсадка й Великоключівської школи встановлять ігрові майданчики. Частину цих ігрових майданчиків оплачує програма DOBRE, а частину фінансує сільська рада.

Є чим похизуватися мешканцям громади й перед туристами, адже на її території чудова природа, зовсім близько – гори. У селі Нижній Вербіж знаходиться дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, споруджена 1808 року, яка входить у список світової спадщини ЮНЕСКО. Місцевий охоронний статус має дерев’яний храм Святої Параскеви 1865 року спорудження у Великому Ключеві.

Підготував Юрій ЛІСНИЧЕНКОДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37774 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua