МЕНЮ


29 серпень 2014 - 11:23

Посвята Україні


Відразу дві виставки, приурочені Дню незалежності України, відкрилися в обласному художньому музеї.

Одна із них – експозиція творів заслуженого майстра народної творчості Героя України Віри Роїк "Вишиване диво "кримської полтавки".

…Скільки ж це Вірі Сергіївні було років, коли вона до нас приїздила? На десятий десяток повернуло було точно. Ага, 95, якщо конкретно. Чому про це згадую? Нас, шанувальників декоративно-ужиткового мистецтва, тоді вразило, що в свої "без п’яти сто" вона вишивала без окулярів. Звісно, дрібниці, але людям властиво звертати увагу на щось нетипове. Принаймні, у нашого комп’ютерного покоління заздрість викликає! Про себе Віра Сергіївна розповідала, що вишиває, скільки себе пам’ятає! Титулована майстриня народної творчості, кавалер різних урядових нагород, вона зробила дуже багато для збереження народних традицій, організувала в Криму свою школу, і нинішня пересувна виставка, що мандрує Україною, знайомить публіку не лише з творчістю знаменитої вишивальниці, а й роботами її учениць.

Відверто кажучи, я не дуже розбираюсь в різноманітті вишивальних технік і можу відрізнити хіба що хрестики від гладі, а всі ці "затяганки" "троянки", "гречки" – те для мене як біном Ньютона. Та зовсім по-іншому, гадаю, сприймають "секрети" народного майстра наші кіровоградські вишивальниці члени з клубу "Ниточка" і творчого об’єднання "Єлисаветградський узвіз". На геометричних орнаментах Віри Роїк є чому повчитися всім, хто плекає українське народне мистецтво.

За своє життя Віра Сергіївна влаштувала понад 150 персональних виставок не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Ініціатором теперішньої став її син Вадим Роїк. Експозиція мала відкриватися урочисто, але щось там не склеїлося і презентації як такої не було. Але музейна публіка сюди йде охоче – помилуватися візерунками рушників, їх святковими, веселими мотивами, невгаваючим оптимізмом авторської вишивальної техніки, вклонитися пам’яті людини, котра залишила по собі красивий слід і чорним, і червоним, й іншими кольорами своїх вишиваних фантазій.

Також до Дня незалежності України в обласному художньому музеї урочисто відкрито виставку художників Кіровоградщини – і нинішніх, і "минулих". Значну частину живописних робіт склали картини із музейних запасників, у тому числі – "Ранковий Дніпро" патріарха українського живопису Миколи Глущенка, "Гурзуф" одного з найвідоміших кіровоградських художників-шістдесятників Володимира Федорова, "Дніпро біля Канева" Степана Письменного. Побачила там я і "Землю мого батька" Юрія Вінтенка (сина Бориса Вінтенка, відомого кіровоградського живописця, автора лірико-поетичних пейзажів), і полотно Андрія Хвороста "Полонина".

Навряд чи яка виставка місцевих художників обійдеться без плодовитого автора Сергія Шаповалова. У цій експозиції його легко впізнати по роботі "Маки на рушничку" і не зовсім легко – по роботі "Час збирати каміння", виконаній у техніці абстрактного живопису. Зізнаюсь, я навіть не втрималася і поцікавилася у художника, котрий саме опинився біля цього свого полотна: "Це ти?!" Сергій Гаврилович зиркнув на мене гордовито. Мовляв: "Питаннячко! Хто ж, як не я!". Тут же – триптих його брата Анатолія Шаповалова "Українська Голгофа".

Привертають увагу кілька портретів в експозиції. Це, зокрема, портрет Володимира Винниченка пензля відомого кіровоградського художника Фелікса Полянського. Народний художник Михайло Надєждін у деяких представників журналістської публіки викликав жваву реакцію своїм "Портретом на пам’ять". У чоловікові, який позував портретисту, легко впізнається журналіст Валерій М’ятович. Крім того, в композиції – ще й фотографія нашого колеги Броніслава Куманського. Його не переплутаєш ні з ким.

Ну, а загалом, якщо маєте бажання скласти враження про експозиції "З Україною в серці" і "Вишиване диво "кримської полтавки", – музей завжди вам радий.
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.41198 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua