МЕНЮ


1 лютий 2019 - 14:41

Правда про Крути


29 січня українці вшановують учасників події 1918 року – бою під Крутами, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. Цього дня у Кропивницькому біля пaм’ятної дошки брaтaм Шульгиним містяни вшaнувaли пaм’ять зaгиблих Героїв у бою під Крутaми: до меморіалу поклали живі квіти та пов’язали жовто-блакитні стрічки. В урочистому мітингу взяли участь керівники області й міста, духовенство, військовослужбовці, активна громадськість та патріотична молодь обласного центру.

На вшанування подвигу Героїв Крут у Кропивницький завітала і мама Романа Мокряка – сучасного українського героя, військового моряка, який вже 64 дні перебуває у російському полоні, пані Наталія Мокряк. Разом із нею приїхав її учень, батько якого також перебуває у полоні. Користуючись нагодою, хлопчик передав волонтерам листи, адресовані українським військовополоненим з теплими словами підтримки від дітей.

– На прикладі крутянців ми бачимо, що коли постає загроза українській державі, цілісності країни, наш народ, зокрема молодь, одразу стає на захист Батьківщини. Іноді навіть не чекаючи відповідного наказу, молоді люди приймають доросле рішення – боронити свою країну, – зазначив у своєму слові єпископ Кропивницький і Голованівський Марк. – Сьогодні ми переживаємо до болю подібні події, що мали місце сто років тому: знову є агресія з боку сусідньої держави, знову пропаганда, брехня, і знову молодь стає на захист своєї країни. Але є одна відмінність: цього разу за спиною наших воїнів – народ, котрий показав агресору, що ми єдині, що ми своєї України не віддамо, захищатимемо її і зброєю, і ділом, і молитвою.

На знак відродження та зміцнення української армії військовий духовий оркестр 3-го полку спеціального призначення виконав новий Марш української армії. Мітинг завершився панахидою за усіма загиблими українськими героями.

Читайте основні тези виступу кандидата філологічних наук письменниці Ольги Кирилюк на вшануванні подвигу учасників бою під Крутами у Кропивницькому.

Нині Їх називають першими українськими кіборгами – хлопців, які у 1918 році провели один з найважливіших боїв армії УНР проти більшовиків.

Тривалий час, відзначаючи цей день, ми говорили тільки про трагізм ситуації, адже в бою під Крутами справді загинули молоді хлопці.

Але в цій історії набагато більше доблесті й перемоги! Бо те, що зробили юнаки в бою під Крутами, допомогло на той момент врятувати українську державність!

Сьогодні усі школярі знають про героїв Крут завдяки віршу П.Тичини «Пам’яті тридцяти…», який починається словами «На Аскольдовій могилі поховали їх…». Загиблі в бою під Крутами поховані на Аскольдовій могилі в Києві. Але після окупації України Радянським Союзом більшовики знищили поховання, аби назавжди стерти зі свідомості українців згадку про цю історичну подію. Настільки вона їх лякала!

Радянська пропаганда навмисне поширювала чутки, нібито українська влада така погана, що відправила ще зовсім юних студентів на вірну смерть. Усе робилося для того, щоб применшити наші перемоги і викликати негативне ставлення до керівництва України.

Чому ж вони так боялися справедливої пам’яті про Крути?

В.Винниченко писав, що війна з більшовиками була «війною впливу, і наш вплив набагато менший».

Як бачимо, знову перемагала не стільки зброя, скільки ворожа пропаганда. Промиваючи мізки населенню, армія більшовиків швидко окупувала частину територій України і в січні 1918 року вже була за 120 км від Києва у напрямку Крут.

Регулярні війська УНР у цей час билися з ворогом у напрямку Полтави. І не вистачало сил, аби прикрити напрямок Крут. Влада приймає єдино можливе у тих обставинах рішення – набір добровольців.

І першими на цей заклик відгукнулися київські студенти. Вони добровільно організували Студентський курінь Січових стрільців (116 осіб). Одним із організаторів куреня був і наш земляк – Володя Шульгин. Народився в місті Кропивницькому (тоді Єлисаветград), а на той час був студентом у Києві.

Хлопці пройшли короткий вишкіл і 28 січня 1918 р. вирушили до станції Крути. Там уже перебували бійці Юнацької школи Б.Хмельницького. Це були досвідчені воїни, які проявили себе в боях проти більшовиків.

Отже, теза про те, що уряд відправив непідготовлених бійців – є брехливою ворожою маніпуляцією.

Чому цей бій був важливим і яке завдання стояло перед хлопцями?

У цей час відбувалися переговори уряду УНР з європейськими державами про надання військової допомоги. Однак представник Росії більшовик Лев Троцький переконував західні країни, що його армія от-от візьме Київ, а тому вести переговори з Україною не варто.
Уряду УНР потрібен був час! І цей час могли дати хлопці під Крутами, які й дістали завдання – стримати наступ ворога, щоб переговори змогли завершитися і Україна здобула допомогу.

29 січня о 9-й ранку почався бій. Позиції в окопах зайняли тільки ті, хто мав необхідний досвід. Недосвідчені юнаки були в резерві, на безпечних позиціях. Більшовицька армія Муравйова переважала українських хлопців удесятеро. Але наші вояки (за різними даними, від 400 до 600 осіб) дали гідну відсіч. Бій тривав до вечора. Хлопці його витримали. Вони зазнали втрат, але завдали ворогу значно більших.

У сутінках одна із чот студентського куреня потрапила в оточення. Ворог був настільки розгніваний своїми втратами, що дав наказ розстріляти усіх 27 хлопців чоти. Серед них і нашого земляка – Володю Шульгина.

Перед розстрілом юнаки заспівали гімн України. Отже, в них не було жодних сумнівів у правильності свого вибору – піти добровольцем, аби захистити незалежність.
Усього в бою під Крутами загинули до 100 осіб, решта – залишилися живі!

Чи виконали хлопці своє бойове завдання? Звісно, що так!

Вони завдали серйозної шкоди ворогу, який затримав свій наступ майже на тиждень. За цей час уряд УНР уклав угоду з Німеччиною про надання військової допомоги. І це дало можливість армії УНР піти в наступ і вибити більшовицькі війська з України. Визволити Донбас і Крим.

Наш земляк Євген Маланюк так сказав про ці події: «Саме від Крут починається тип новітнього українця», здатного зі зброєю боротися за незалежність.

Бій під Крутами є також символом соборності України, бо в ньому брали участь галичани (які на той момент перебували у складі Австро-Угорської імперії), жителі Центральної України, Півдня та Сходу.

Були там і п’ятеро хлопців з нашої області: згаданий вже Володя Шульгин; а також Левко Прядко, Семен Могила, Михайло Михайлик – із с.Глодоси Новоукраїнського району; Сергій Горячко – із с.Гурівки Долинського району. Саме цей хлопець є автором карти-схеми, за якою науковці мають можливість детально вивчати історію бою під Крутами.

Володя Шульгин загинув. Решта хлопців продовжили воювати в лавах армії УНР і звільнили Україну від більшовиків.

Отже, бій під Крутами – це НЕ історія про трагедію, це НЕ історія про бідних необстріляних хлопчиків, яких кинули вмирати! ЧАС УЖЕ ЗАБУТИ ці більшовицькі страшилки!

Бо насправді – це історія про перемогу над ворогом! Історія про хоробрих чоловіків, які самі прийняли доросле рішення – захищати свою країну. І блискуче впоралися з цим завданням! Це наша історія і наші герої!
Пам’ятаймо їх такими! Хоробрими і непереможними!

Ольга КИРИЛЮКДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.4111 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua