МЕНЮ


5 грудень 2014 - 11:22

Правова допомога для незаможних


Через декілька днів, 10 грудня, в Україні, як і по всьому світу, відзначатиметься День прав людини. "Вечірка" скористалася цим приводом, аби розповісти про роботу громадських приймалень Кіровоградського міського управління юстиції – мабуть, найпопулярніших серед малозабезпеченого тутешнього люду закладів, які надають юридичну допомогу.

Слово – начальнику управління Людмилі Гуріній.

– Перш за все нагадаю, – так почала посадовець, – що першу правову приймальню Кіровоградського міського управління юстиції створено у 2000 році у приміщенні обласної наукової бібліотеки імені Чижевського. А наказ Міністерства юстиції про створення таких приймалень по всій Україні було видано 2005 року. У наказі зазначається, що робиться це з метою підвищення рівня юридичної освіченості малозабезпечених людей, для надання їм безоплатних консультацій тощо. Відповідно до цієї мети й організовуємо діяльність наших двох правових приймалень (друга діє у приміщенні міськуправління юстиції). Протягом лише нинішнього року до них звернулося майже 350 осіб. З якими проблемами? Наприклад, останнім часом до нас масово йдуть учасники АТО та їхні рідні. Деякі просять допомоги в отриманні документів, що підтверджували б їхню участь в антитерористичній операції. Ми роз’яснюємо їм, куди й за якими документами слід звертатися. Є серед цієї категорії відвідувачів і такі, що хочуть зареєструвати шлюб протягом короткого часу. У тому числі – чоловіки і жінки, які давно фактично живуть сім’ями і навіть мають спільних дітей, проте не оформляли своїх шлюбних стосунків. Звісно, ми допомагаємо їм. Зверталися до нас і переселенці зі Сходу України, це теж – явище новітнього часу, вони просили сприяння у відновленні втрачених документів. Завдяки органам державної міграційної служби та відділам реєстрації актів цивільного стану міськуправління юстиції ці проблеми – розв’язано.

Як йшли до нас, так і йдуть з претензіями до так званих аліментників. Зауважу, що теперішні аліментники – це не тільки чоловіки, а й жінки. Розбираючись у таких скаргах, буває, з’ясовуємо таке: аліменти не стягуються через те, що боржник змінив місце роботи, а виконавчий лист до його нового роботодавця не надійшов. У таких випадках ми радимо звернутися у відділ державної виконавчої служби, щоб той направив виконавчого листа за потрібною адресою, а у випадку втрати цього документа, що частенько трапляється, – до суду із заявою про його видачу.

Чимало звернень до наших правових приймалень стосуються виконавчих проваджень. Пригадується, якось прийшла до нас жінка і розповіла про ось яку проблему: мовляв, не може продати власне житло, бо його арештовано державною виконавчою службою. При цьому жінка клялася, що уявлення не мала, на підставі чого той арешт накладено. А причина, як з’ясувалося, була така: декілька років тому цю громадянку оштрафували за порушення правил благоустрою, і вона не сплатила цей штраф, що й стало підставою для арешту її нерухомого майна. З’ясувати це було непросто, оскільки матеріали виконавчого провадження органами ДВС зберігають- ся лише протягом трьох років, після чого знищуються, а такі санкції, як арешт майна, діють і після того. У правовій приймальні тій жінці роз’яснили, як їй діяти далі – узяти у відділі ДВС документальне підтвердження накладення на неї штрафу та арешту на її майно і звернутися до суду із заявою про скасування арешту. Доводилося нашим спеціалістам розбиратися і в такій ситуації: після смерті власника квартири його спадкоємці з’ясували, що це житло – під арештом у зв’язку із якимось правопорушенням, вчиненим тим за життя. З огляду на це раджу усім, на кого накладено адміністративні стягнення (наприклад, за порушення Правил дорожнього руху), не затягувати зі сплатою штрафів, а якщо ви вважаєте себе невинуватими – оскаржувати ці постанови.

Чимало з тих, хто звертається в наші правові приймальні, занепокоєні питаннями спадкування. Наприклад, запам’ятався такий випадок. За заповітом, спадкоємець отримує у власність квартиру заповідача, якщо сплачує певні кошти іншим спадкоємцям. І цей претендент на квартиру помер, не встигнувши розрахуватися з іншими спадкоємцями. А його вдова прийшла до нас із запитанням: "Що робити?" Ми роз’яснили їй, як діяти. Потім цей випадок був предметом судового розгляду.

Розбираючись у питаннях, пов’язаних зі спадкуванням, ми нерідко з’ясовуємо, що об’єкти нерухомого майна – не зареєстровані на його фактичних володільців. Зокрема, таке явище поширене в приватному житловому секторі. Приміром, власником такого-то будинку, згідно з реєстром БТІ, є такий-то громадянин. Фактично ж він помер кілька десятиліть тому, не залишивши ніякого розпорядження стосовно свого майна. Померла і його дочка, яка з народження протягом тривалого часу мешкала там. Тепер у цьому будинку живе її син. І він вирішив продати житло, але не може зробити цього, бо офіційно не є його власником. Але і з такої ситуації є вихід. Закон передбачає перехід права на прийняття спадщини від померлого спадкоємця до його спадкоємців. Це – спадкова трансмісія. Такі питання можна вирішити у нотаріуса, навіть без суду.

Частенько з’ясовується, що проблем, в які нас посвячують відвідувачі, не було б, якби ці люди трохи краще знали свої права та обов’язки або хоча б відповідальніше ставилися до підписання різних документів. Наприклад, звернулася до нас якось жінка, щоб поскаржитися на колишнього зятя, який не хотів, вдамся до народної термінології, виписуватися з її приватної квартири. Ми ту жінку, звісно, проконсультували, розказавши їй, що питання щодо скасування реєстрації місця проживання вирішуються в суді. Але попередили: єдиної судової практики при вирішенні таких спорів немає. Бо, з одного боку, є право власності, яке дає тій жінці підстави вимагати позбавити реєстрації в її житлі чужої людини, а з іншого – законодавство про попередження безпритульності, яке захищає її колишнього зятя. Особливо важко позбавити такої реєстрації людину, яка перебуває у в’язниці. Так що, перш ніж когось зареєструвати у своєму житлі, добре подумайте: чи це вам треба?

А зовсім недавно до нас звернулося кілька кіровоградців із скаргами на кредитну спілку. Спокусившись рекламою, люди виявили бажання отримати в цій організації кредити. В офісі спілки вони підписали документи, не дуже вникаючи в їх зміст, і одразу ж сплатили організації по три тисячі гривень. Як їм пояснили, то були страхові платежі. Та коли ці люди, не дочекавшись кредитів, почали вимагати від спілки повернення їм тих грошей, з’ясувалося, що в документах вони значаться як платежі за консультаційні послуги, а не за страхування. Словом, людей ввели в оману з метою відібрання у них коштів. Ми допомогли потерпілим скласти позовні заяви до суду. Про результати розгляду цих справ ми обов’язково повідомимо вашу газету.

Записав Віктор КРУПСЬКИЙ
Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.39614 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua