МЕНЮ


30 вересень 2016 - 13:00

Прийшов час навести лад


Віднедавна, із 18 серпня, міське комунальне підприємство "Ритуальна служба – спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" очолює новий керівник Юрій Вісяников (на знімку).
До цього він більше двадцяти років обіймав керівні посади переважно на виробничих підприємствах. І завжди приходив або створювати, або піднімати з руїн виробництво. Тож досвід відродження, наведення порядку він має. Саме тому, певно, Юрієві Івановичу доручено очолити підприємство, на роботу якого останнім часом було чимало нарікань від містян.
Про особливості роботи на новому місці, проблеми, з якими зіштовхнувся на новій посаді, та можливі варіанти їх подолання керівник КП "Ритуальна служба" розповів кореспондентові "ВГ".
– Ви, Юрію Івановичу, очолили комунальне підприємство, із яким людям найменше хочеться стикатися. Але таким вже є життя, що час від часу доводиться звертатися до послуг підприємств ритуальних послуг. Кероване вами – одне з них…
– КП "Ритуальна служба" не лише організовує і проводить поховання, а й утримує відкриті й закриті міські цвинтарі, займається їх благоустроєм. Відкриті – це Далекосхідне, Новолелеківське, Масляниківське, Завадівське, Рівненське, а також у провулку Громадянському, на вулиці Казанській і на території військово-меморіального кладовища на вулиці Ушакова (є ще і в селищі Новому, але ним опікується тамтешня селищна рада). Закриті – Кущівське, на вулиці Салтикова-Щедріна (два цвинтарі) та в районі вулиць Євгена Сверстюка (Баумана) та Віктора Домонтовича (Будьонного), Чугуївської і Олімпійської, Луганської, Айвазовського та на вулиці Холодноярській (Московській) – у районі колишнього радгоспу "Тюльпан".
Колектив нашого комунального підприємства складається із сімдесяти осіб. Безпосередньо на відкритих цвинтарях працюють прибиральники, що збирають різноманітне сміття, зокрема й будівельне, та копачі. На Далекосхідному і Новолелеківському є також доглядачі, які протягом дня наглядають за порядком на них.
Торік підприємство сплатило 2 мільйони 50 тисяч гривень податків, обслуговуючи тридцять відсотків міського ринку ритуальних послуг. Один же підприємець сфери ритуальних послуг сплатив за той же рік близько трьох тисяч гривень єдиного податку. А всі 15, які працюють у Кропивницькому, – близько 45 тисяч, обслуговуючи при цьому 70 відсотків ринку. До того ж КП "Ритуальні послуги" і дороги від снігу розчищає на цвинтарях узимку, і безкоштовно ховає бездомних та полеглих військових, і має багато інших обов’язків.
– З огляду на Вашу репутацію людини, яка приходять рятувати підприємство, що саме Вам доручили порятувати чи змінити?
– Ситуація на цвинтарях міста зараз є доволі складною. За багато років їх існування території поховань документально не були оформлені, тобто немає паперів, які їх узаконюють. Не затверджено і їхніх меж, тому на них немає парканів. А немає парканів – то там шастають мародери, які крадуть з могил метал, нівечачи їх. На території кладовищ відсутні хороші дороги і освітлення, частину санітарних зон, яка мають складати триста метрів від кладовищ, давно позахоплювали й позабудовували жителі прилеглих до кладовищ вулиць. Що робити в такій ситуації? Зносити житлові будинки? Переносити могили?..
Найбільший міський цвинтар – Далекосхідний, його площа – майже сто гектарів. З нього ми й почали розгрібати авгієві стайні підприємства: за завданням міського голови перекриваємо нелегальні в’їзди на цвинтар (а їх – аж тринадцять), якими вандали вивозять вкрадений з могил метал. На цьому і Масляниківському цвинтарях необхідно посипати їхні довгі дороги щебенем, аби восени і взимку там могли їздити автомобілі. Щоб людям було зручніше добиратися до місць поховань, пропоную створити кінцеву зупинку громадського транспорту біля Далекосхідного кладовища ближче до нових могил, до яких люди йдуть по півгодини, а то й довше. Думаємо розпочати освітлювати, встановлювати огорожу на цьому та інших кладовищах, наводити порядок у документах на територію, де їх розміщено. Керівництво міста розуміє необхідність такої роботи і підтримує нас у прагненні навести лад у цьому господарстві.
– Невже і з наданням ритуальних послуг – такий же безлад?
– Обійнявши посаду директора КП "Ритуальні послуги", я одразу розпочав придивлятися, як працюють інші учасники ринку надання ритуальних послуг. Наше підприємство і надає їх, і є організацією, з якою підприємці укладають угоди на провадження своєї діяльності. Багатьом з них не сподобалося, що новий керівник працює згідно із законодавством, підштовхує їх до того, аби вони вели свій бізнес згідно із договором з нашим підприємством і нашим положенням, затвердженим міською радою.
Рідня померлої людини, прийшовши до бюро ритуальних послуг, платить стільки, скільки там зажадають, адже часто не в змозі через втрату з’ясовувати те, скільки що коштує. А в такій ситуації рішення потрібно приймати швидко. Дев’яносто відсотків учасників ринку ритуальних послуг ціни на окремі з них не повідомляють, а одразу відвідувачеві називають загальну суму, виходячи з того, який він має вигляд. Чим презентабельніший – тим більшу суму правлять. І лише десять відсотків підприємців вказують ціни на окремі послуги, тож відвідувачі можуть вибрати послуги на глибину свого гаманця.
Переважно середня вартість поховальних послуг у підприємців, які працюють прозоро, коштує від 5 до 7 тисяч гривень (без поминального обіду). А в тіньовиків людині одразу називають загальну суму в 10–12 тисяч і беруть гроші, не видаючи чека. І вона із цим погоджується, бо їй не до з’ясування того, скільки коштує та чи інша послуга. Це – цинічний обман людей, які опинилися в трагічній ситуації.
На даний час намагаюсь змусити недобросовісних підприємців працювати чесно, за затвердженими тарифами, щоб вони мали документи про оплату праці своїх працівників та сплату податків.
– Приватні підприємці, які надають ритуальні послуги, обов’язково повинні укладати з КП "Ритуальні послуги" договір?
– Так, вони мають укласти такий договір згідно з нашим положенням, затвердженим міською радою. На даний час частина таких договорів діє, у іншої – термін дії сплив, тож договори потрібно переукладати. А до цього підприємство тепер ставиться вимогливіше, бо до 2011 року у нас були грубі теки документів від учасників ринку з дозволами на їхню роботу, а за останніх п’ять років ті подавали вже лише заяву і три папірці. Тож пояснюємо підприємцям, що вони мають оформити всі необхідні документи, щоб займатися похованнями.
Трапляються порушення не лише паперові. Наприклад, до моргів привозять померлих не нашим транспортом, а цього не можна робити. Туди небіжчика можна доправляти лише катафалком КП "Ритуальні послуги", який після цього дезінфікують. Підприємці своїм транспортом мають право лише забрати померлого з моргу, і то лише за наявності дозволу на це, за умови наявності спецтранспорту: це має буди саме катафалк, а не знятий з маршруту мікроавтобус, який згодом без знезараження виїде на маршрут. У багатьох інших містах із цвинтарів узагалі не випускають транспорт без його дезінфекції.
Раніше будь-хто міг написати заяву на надання ритуальних послуг, взяти з маршруту автобус – і легко заробляти гроші, не дбаючи ні про законність своєї діяльності, ні про здоров’я людей. Тепер же і КП "Ритуальні послуги", і міська влада наводять лад у цій справі, аби її робили згідно із законом.
– Багато з відкритих нині цвинтарів невдовзі через брак місця для поховань доведеться, певно, закривати…
– На Далекосхідному ще є вільні площі. А от Новолелеківське дійсно невдовзі доведеться закривати, бо там уже ховають у проходах. На Масляниківському вільними лишаються соток тридцять – сорок. Тож і його потрібно буде або закрити, або продовжувати в бік Бобринця. У зв’язку із цим міський голова Андрій Райкович розпорядився шукати місце для нового цвинтаря й облаштовувати його згодом уже за всіма правилами: із зручними дорогами, виїздами, освітленням, парканом, озелененням, стоянкою для автомобілів, охороною.
Актуальною для Кропивницького є й побудова крематорію, на чому наголошує міський голова, адже вільної землі з часом ставатиме дедалі менше. Тож крематорій – це вихід. І хоча для нас він – щось зовсім нове, однак крематорії вже існують в українських містах. З ним ми могли б також вийти з глухого кута, коли потрібно задля уникнення розповсюдження різноманітних хвороб утилізувати померлих тварин... Але це – усе ж віддалена перспектива, бо побудова крематорію коштує чималих грошей. Наразі головні завдання – перетворити міські кладовища на впорядковані за правилами цивілізованого світу місця, а ринок ритуальних послуг – зі сфери незаконного заробляння легких грошей на царину відповідального і якісного сервісу.
– Зважаючи на змальовану Вами картину, нелегко буде здійснювати ці перетворення.
– Уже нелегко, і не тому, що міська влада не підтримує чи працівники підприємства не хочуть працювати. Заважають передусім підприємці, які не хочуть прозорості у сфері ритуальних послуг. Щоб зв’язати мені руки, аби я замість робити справу відписувався від їхніх анонімок та ходив на виклики у владні кабінети, вони пишуть скарги на що завгодно. От, наприклад, написали, що я заливаю бензин, придбаний для КП "Ритуальні послуги", у бак свого легковика. І тепер мені доводиться доводити, що цього бути не може, адже я не маю і ніколи не мав власного автомобіля, а востаннє сидів за кермом автомобіля – ще у школі, коли навчався водінню! Заважають подібні скарги до різних інстанцій – аж до столичних – і тим підприємцям, які звикли працювати чесно, згідно із законодавством. От зараз оббріхують підприємця, який завжди працював і зараз працює прозоро, із чітко визначеними цінами на різні послуги. У нього і ціни нижчі, і послуги якісніші.
Отак замість того, щоб займатися кожен своєю роботою, ми змушені доводити в різних інстанціях, що всі ті скарги – наклеп і бажання лишити сферу надання ритуальних послуг у Кропивницькому в такому стані, коли махінаторам легко заробляти, а точніше – обдирати як липку людей, які часто не мають змоги домогтися дотримання законності, бо не готові добиватися своїх прав у ситуації, коли треба швидко організувати поховання рідної чи близької людини.
Однак гадаю, що за підтримки міської влади мені, моїм колегам з нашого підприємства та підприємцям, які прагнуть цивілізовано працювати, вдасться вивести сферу надання ритуальних послуг на той рівень, на якому вона перебуває в провідних країнах світу, а міські кладовища поступово перетворити на доглянуті, ошатні місцини.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА6 жовтень 2016 - 21:03
Анжела (вст)

Прокуратура разбирается кто на кого пишет.И кто кому не дает работать

Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.45517 сек. / запитів: 8 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua