МЕНЮ


2 лютий 2018 - 11:34

Профілактика й лікування грипу: рекомендації лікаря


Грип – це гостре інфекційне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. На даний час домінують віруси А (Н3N2), а в окремих тяжких випадках виявляються віруси А (НІNІ), також віруси грипу В.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ потребують особливої уваги.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
«Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі двох метрів навколо хворого. Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом всього періоду прояву симптомів – це в середньому сім днів», – наголошує міський позаштатний терапевт управління охорони здоров’я міської ради Кропивницького Олена Баранова.
Симптоми,
що вимагають
лікування вдома
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не заражати інших людей.
Основними симптомами грипу є:
* підвищена температура тіла;
* сльозотеча;
* біль у горлі;
* кашель;
* нежить;
* біль у м’язах.
«З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання», – переконує Олена Баранова.
Симптоми,
що вимагають
термінової госпіталізації
Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні за таких симптомів:
* сильна блідість або посиніння обличчя;
* висока температура тіла, що довго не знижується;
* багаторазові блювання та випорожнення;
* порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
* болі у грудній клітці;
* домішки крові у мокроті;
* падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Інфекційний контроль: прості речі
рятують життя
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
Навіть якщо ознак хвороби немає, потрібно дотримуватись таких правил:
– уникати скупчень людей, аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів.
– користуватися одноразовими масками, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку – якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей.
«Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться, але не рідше, ніж через дві години. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними, – роз’яснює лікар. – Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу – волога маска не має захисної дії. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник»;
– регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси і бактерії, що можуть бути активними впродовж годин після перебування хворої людини;
– повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням;
– мати чисто руки: інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Такими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, на яких декілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
– користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.
Якщо з’явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:
* Залишатися вдома за перших ознак хвороби.
* Не йти до лікаря з найменшого приводу.
* Ізолювати хвору людину – виділити їй окрему кімнату і посуд, по можливості триматися на відстані двох метрів від хворої людини оточуючим.
* Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання – аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя вам і людям, що знаходяться поруч з вами.
Вакцинація –
найефективніший засіб захисту
«Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною, – роз’яснює Олена Баранова. – Найкращий час для вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). У всіх випадках питання стосовно вакцинації треба вирішувати індивідуально, враховуючи загальний стан здоров’я, показання та протипоказання і тільки – після огляду лікаря та за його порадою».
Лікувати грип можна з допомогою:
– Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу. Лише вони здатні вплинути на вірус грипу, припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.
– Препаратів, що пом’якшують симптоми. Вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах.
Споконвіку використовуються народні засоби, що пом’якшують симптоми грипу та сприяють загальній підтримці організму, наприклад, пиття теплої рідину у вигляді слабозавареного чаю з лимоном або листя, гілочок, ягід малини, смородини; вживання води мінеральної (Свалява, Поляна Квасова,Боржомі – теплої, без газу) кожні півгодини чи чаю з квітів липи (щіпку квітів заварити в стакані окропу) на ніч за високої температури.
Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.
Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар можна з допомогою парацетамолу.
Важливо під час грипу пити багато рідини. їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.
Що не лікує грип
Важливо знати, що грип не лікують:
– антибіотики – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія і бронхіт тощо.
– гомеопатичні препарати – немає жодних науково обґрунтованих доказів їх ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі і грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих;
– імуностимулятори, імуномодулятори – немає жодних науково обґрунтованих доказів їх ефективності проти вірусу грипу. Їх рекомендується використовувати в передепідемічний період для підвищення загальної опорності організму інфекціям;
– народні засоби – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.37671 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua