МЕНЮ


25 травень 2018 - 06:48

Секонд хенди та стоки: чи поширюється на них закон про захист прав споживачів?


Магазини секонд хенду та стокового одягу стали досить популярними серед українців. Такі торговельні заклади дедалі частіше відкриваються і в нашому місті. Чимало людей поспішає туди, щоб обрати дешеві товари – одяг, взуття тощо.
Але інколи виникають непорозуміння між продавцями та покупцями, якщо товар виявився низької якості або не підійшов з тієї чи іншої причини. Люди намагаються вирішити подібні конфліктні ситуації, застосовуючи законодавство про захист прав споживачів. Але чи праві вони? Чи поширюється закон на торгівлю імпортними речами, які вже були у використанні (асортимент магазинів секонд хенду) або зовсім нові, фірмові, але не продані вчасно, коли виробник вимушений реалізувати їх за досить низькою ціною (сток)?
Якщо з товарами, які реалізуються у магазинах секонд хенду, все більш-менш зрозуміло, то що таке сток, не всі знають. Дехто думає, що це секонд хенд або митний конфіскат дешевого ширвжитку з Туреччини чи Китаю, що потрапляє на територію нашої держави незаконно. Насправді стоковий одяг (від англійського stock – «запас», «той, що зберігається на складі» – це залишки минулих колекцій фірмових магазинів). Це повинні бути абсолютно нові, якісні, брендові речі.
За роз’ясненнями ми звернулись до начальника відділу торгівлі та захисту прав споживачів управління торгівлі та побутового обслуговування населення департаменту з питань економічного розвитку, торгівлі та інвестицій міської ради Кропивницького Ганни Скорик.
– З початку року до нас за усними консультаціями звернулись 10 мешканців нашого міста стосовно придбання товарів, які реалізуються у магазинах секонд хенду чи стокового одягу, – повідомила Ганна Михайлівна. – Люди запитують, які вони мають права відносно даних товарів. Хочу також зазначити, що є ще таке поняття, як комісійний товар – він також був у використанні, але реалізується через мережу комісійних магазинів. Отже, на всі товари, що вже були у використанні, в разі виявлення певного дефекту також поширюється Закон України «Про захист прав споживачів», зокрема, стаття восьма, яка говорить про те, що ситуація вирішується за погодженням обох сторін або на розсуд продавця – повертати гроші або замінити даний товар. У даному випадку споживач обмежений у своїх правах. Дія даної статті закону не стосується стокових товарів. Про стоки в законі мова взагалі не йде. Але варто розуміти, що речі, які продаються у таких магазинах, мають бути новими. Тобто людина, придбавши товар у такому магазині, захищена законом і має всі права, прописані стосовно купівлі нових речей у традиційних закладах торгівлі.
Трапляється, що деякі продавці видають сток за повноцінний актуальний фірмовий одяг чи взуття, збільшуючи реальну ціну порівняно із закупівельною іноді вдесятеро. Але сток не може коштувати так само дешево, як секонд хенд і водночас не може бути таким дорогим, як одяг нової колекції. Також буває, що деякі недобросовісні продавці «підмішують» до стоку речі, які на перший погляд абсолютно такі ж самі, але насправді виготовлені на спепецзамовлення в Китаї чи Туреччині. Трапляється, що до стоку підкидають і якісний секонд хенд категорії «екстра».
Буває, що людина купує на базарі нібито брендову річ (а в ній ходить півміста), то вона повинна розуміти, що це дешева підробка. Нехай навіть дизайн чи шви подібні до оригіналу, завжди знайдеться чинник, «завдяки» якому ви проносите дану річ сезон – максимум два (низька якість матеріалу, клею, ниток тощо).
Товар зі стокових магазинів відрізняється високою якістю і тим, що кожна річ має власне ім’я – світовий бренд. Це не той одяг, яким наповнені наші базари. До стокових магазинів одяг надходить запакований, з етикетками, на ньому стоїть закупівельна ціна й та, яку ставить магазин.
Були випадки, коли покупці скаржились, що, придбавши речі в стокових магазинах, згодом виявляли дефекти або вони не підійшли за розміром, кольором тощо, а їм відмовляли в поверненні коштів чи обміні товару. Тобто продавці стоку вважали, що восьма стаття Закону «Про захист прав споживачів», де йдеться про торгівлю речами, що були у використанні, стосується і стокової торгівлі, тому діяти вони можуть на власний розсуд. Доводилося роз’яснювати суть статті, й підприємці погоджувалися, що права споживача порушили.
З тих десяти звернень, які надійшли до нас, нам вдалося позитивно вирішити лише п’ять. Тому наша служба закликає покупців при купівлі товарів, які були у використанні, більш відповідально ставитись до подібної покупки.
Підготувала
Оксана ВЕРСТЮК21 сiчень 2019 - 14:31
Оксана (вст)

Добрий день. 18 січня купила в магазині секонд хенд синові кросівки, запевняли в якості товару, бо коштували 380 грн. Після того, як він одну годину пробув в спорзалі, вони повністю розпалися. Прийшла 21 січня в магазин, мене не захотіли і слухати. Чи маю я право вимогати повернути мені кошти.

Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38166 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua