МЕНЮ


6 лютий 2021 - 11:28

Сесія 2.0: політ нормальний
Другого лютого відбулася друга сесія Кропивницької міської ради, на якій головним питанням порядку денного стало затвердження галузевих програм соціально-економічного розвитку, скоригованих, виходячи зі складної економічної ситуації в країні.

Протягом першої години виступали представники громадськості, які порушили болючі й добре відомі проблеми життєдіяльності громади міста. Це – і ресоціалізація та реабілітація воїнів АТО/ООС (Н. Салімова), і реакція на стрімке підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та очікуване підвищення ціни за проїзд у комунальному й приватному транспорті (О, Головко), і виконання у навчальних закладах міста прийнятого урядом нового санітарного регламенту (І. Козуб) тощо. Міський голова Андрій Райкович доручив відповідним виконавчим органам вивчити пропозиції громадськості, хоча й зауважив, що проблеми міській владі добре відомі, а знайти фінансовий ресурс на їх вирішення стає все важче через стагнацію економіки і недоотриманих податкових надходжень вже й у січні цього року зокрема.

Далі до роботи приступили депутати.

Створено ще дві депутатські фракції

Перед початком сесійного засідання міський голова оголосив про створення ще двох депутатських фракцій у міській раді.

Об’єдналися у фракції депутати політичних партій «Європейська солідарність» і «Наш край». До складу «ЄС» увійшли Олександр Артюх, Олександр Чибітько, Валентина Яремчук, Надія Павленко та Василь Рубан. Очолив фракцію Костянтин Яриніч. Фракцію «Наш край» утворили троє депутатів: Андрій Табалов, Вадим Дрига та Валерій Шутка. На чолі фракції – Андрій Табалов.

Бюджет розвитку чи виживання?

Тарифна політика держави може мати негативні наслідки для місцевих бюджетів, наголосив Андрій Райкович. Нещодавно міські голови кількох обласних центрів і правління Асоціації міст України мали важливу зустріч з Прем'єр-міністром України. Представники органів місцевого самоврядування відкрили главі уряду реальну картину загроз і ризиків, якщо підвищені ціни на газ для комунальної теплоенергетики залишаться без супутніх компенсаторів. По суті, таке додаткове навантаження ляже непідйомним тягарем на плечі місцевих громад.

– Тарифи в нинішньому опалювальному сезоні залишаться незмінними, а комунальні підприємства теплоенерго отримають газ за прийнятною ціною, борги за попередні роки перед НАК «Нафтогаз» будуть реструктуризовані, і це зафіксується у відповідному меморандумі. Таким має бути алгоритм стримування підвищення тарифів на послуги теплопостачання в містах України, – звернув увагу депутатів Андрій Райкович. – Але такого документа поки що немає. Механізми коригувати тарифів на тепло у нас теж відсутні, бо не підписано відповідний закон. Зате є ринкова ціна газу для централізованого теплопостачання, яка у 1,5 раза перевищує ту, що була закладена в чинному тарифі для населення. Нам важко пояснити людям, що для “Теплоенергетика” це не 6,99, а більше 9 гривень. Крім того, суттєво зросла вартість розподілу газу, електроенергії, води, збільшився прожитковий мінімум.

Відтак питання стабільного теплозабезпечення, як наголосив міський голова, стає проблемою і відповідальністю міста. Тож потрібно знаходити реальне рішення, щоб не допустить кризи в нинішньому і наступному опалювальному сезонах.

– Якщо не буде знайдено компромісів, якщо місцеві громади, місцеві бюджети не отримають адекватних рішень щодо врегулювання тарифів або ж компенсаторів – державних коштів ДФРР, коштів соцекономрозвитку на будівництво, на дороги, на медицину, на соціальні об'єкти, ми змушені будемо покрити збитки тепловиків ресурсом бюджету розвитку. Інакше ,,Нафтогаз” після квітня арештує рахунки теплогенеруючих підприємств за борги, – поінформував присутніх міський голова

За даними КП «Теплоенергетик», на початок січня 2021 року заборгованість підприємства становила 48 млн. грн. навіть після дотування з міського бюджету. Січень завершився, проте ціни на газ підприємство ще не отримало. Збитки підприємства до кінця опалювального року прогнозуються до 160 млн. грн. А це – половина бюджету розвитку.

– Про який рух уперед, про які інфраструктурні, соціальні, освітні, медичні, культурні проєкти, про які дахи і двори ми в такій ситуації можемо реально говорити?! Тим більше, що у січні міський бюджет вже недоотримав 30 млн грн, – наголосив Андрій Райкович. – Якщо не покриємо збитки – не отримаємо газ на 2022 рік. Зважати треба і на той факт, що об'єкти бюджетної, соціальної сфер у нас також під'єднані до центрального опалення. І в своїх бюджетах вони передбачили фінансування тепла за попередніми цінами на газ. Тому керівники виконавчих органів ради детально проаналізують наявні фінансові можливості і мають бути готовими до оптимізації запланованих програм і об'єктів. Боляче про це говорити, але ми стоїмо перед ризиками працювати не з бюджетом розвитку, а з бюджетом виживання.

Андрій Райкович висловив сподівання, що уряд дослухається до голосу громад, зважить на важливість ролі місцевого самоврядування, не згорне процесів децентралізації і знайде у спільному діалозі з територіями єдино правильний вихід, аби не спровокувати кризу в суспільстві.

Урешті-решт, депутати затвердили звернення до центральних органів влади щодо недопущення підвищення тарифів, в якому вимагають зупинити постанову регулятора про вартість послуг, а також повернутись до практики виплати субсидій населенню зразка 2018 року. Цитуємо:
«Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у грудні 2020 року прийнято низку постанов, якими встановлено непомірно високі ціни і тарифи. Значне підвищення цін на природний газ та електроенергію перетворюється на чинник дестабілізації ситуації, веде до зростання соціальної напруги серед мешканців територіальної громади.

Навіть тимчасові кроки уряду у вигляді встановлення граничної ціни на газ для побутових споживачів із 1 лютого 2021 року на рівні 6,99 грн/м3 на період дії карантину до 31 березня 2021 року не врятують ситуацію.

Здорожчання природного газу, електроенергії призводить до зростання собівартості виробництва теплової енергії, ускладнення роботи підприємств теплоенергетики через зростання заборгованості перед газопостачальними та іншими підприємствами-надавачами послуг. Невпинне зростання цін на природний газ, електроенергію також призводить до зниження матеріального добробуту значної частини громадян, до суттєвого збільшення боргів населення за спожиті послуги, що вкрай негативно впливає на результати фінансово-господарської діяльності підприємств комунальної теплоенергетики, ставить їх на межу зупинки.

Населення і бізнес вимагають від влади встановити мораторій на підвищення будь-яких цін/тарифів на природний газ та електроенергію. Україна володіє достатнім потенціалом для забезпечення населення і теплоенергетики природним газом та електроенергією власного виробництва за доступними цінами. А тому депутати міської ради вимагають:
1) ухвалення рішення про спрямування на потреби населення та теплопостачальних підприємств природного газу українського видобутку із підземних сховищ за собівартістю з мінімальним рівнем рентабельності, що дозволить зменшити ціни на природний газ і відповідно тарифи на виробництво теплової енергії;
2) скасування постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1325 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 р. № 483";
3) вжиття відповідних заходів щодо зменшення тарифів на послуги розподілу, транспортування природного газу та тарифів на послуги з розподілу, постачання і передачі електричної енергії шляхом призупинення (скасування) дії відповідних постанов НКРЕКП, прийнятих у грудні 2020 року;
4) надання доручення НКРЕКП на проведення аудиту та детального аналізу тарифів на розподіл електроенергії та природного газу електророзподільними та газопостачальними
компаніями;
5) посилення заходів соціального захисту населення в умовах стрімкого зростання цін на газ, електроенергію, зокрема, врахування Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України під час внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" збільшення обсягів видатків на субсидії та пільги для оплати житлово-комунальних послуг населенню та повернутись до умов та формули нарахування субсидій для українських домогосподарств, які діяли до травня 2018 року;
6) відкликання проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг" (№ 3613).

Про результати розгляду звернення просимо проінформувати депутатів Кропивницької міської ради.”

Міська рада отримала новий Регламент

Кропивницька міська рада восьмого скликання затвердила оновлений Регламент.

– До проєкту Регламенту було внесено понад п’ятдесят правок. Переважна більшість коректив врахована, деякі – або не відповідали чинному законодавству, або структурі Регламенту. До того ж, понад місяць проєкт Регламенту був оприлюднений на сайті міської ради, тож усі охочі мали можливість долучитися до його редагування, – зазначив секретар міської ради Олег Колюка.

Детальніше зі змінами у Регламенті депутатів ознайомила начальник юридичного управління міської ради Марина Смаглюк, зупинившись на основних пунктах документа.

– У новій редакції Регламенту розширено поняття відкритості та гласності засідань сесій, уточнено порядок проведення першої сесії міської ради, детальніше прописано засади попереднього розгляду проєктів рішень сесії на засіданні виконавчого комітету, введено поняття пояснювальної записки до всіх проєктів рішень міської ради, збільшено тривалість виступів депутатів або запрошених під час засідання сесії. Окремо великий розділ відведено порядку проведення дистанційних засідань. Решта правок стосуються уточнень відповідно до чинного законодавства України. У той же час, структура нової редакції Регламенту стала простішою, – зазначила Марина Смаглюк.Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.40385 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua