МЕНЮ


31 серпень 2018 - 10:52

Слобожанські громади обрали розвиток


Представники засобів масової інформації з декількох областей України, в яких діє програма DOBRE, на початку минулого тижня, 20–21 серпня, за сприяння Українського кризового медіа-центру та названої програми побували в її двох підопічних – Старосалтівській та Мереф’янській об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), що на Харківщині.
Одним з двигунів, який сприяє децентралізації в Україні, тобто передачі значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування, є програма DOBRE (проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність»). Кошти програми йдуть на технічну та фінансову підтримку ОТГ, зокрема створення умов для стимулювання розвитку місцевої економіки, кращого управління ресурсами, підвищення якості комунальних послуг тощо.
DOBRE діє в семи областях країни (Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській і Тернопільській). У кожній з них за результатами конкурсу було обрано по декілька ОТГ (на Кіровоградщині це – Бобринецька, Маловисківська й Новоукраїнська громади), яким програма надає як фінансову, так і консультативну допомогу.
Кілька років докорінних змін
Ознайомлення журналістів зі Старосалтівською ОТГ, до якої входять селище Старий Салтів та 19 інших населених пунктів з населенням близько дев’яти тисяч жителів, розпочалося з клубу в Старому Салтові. В ошатному глядацькому залі голова громади Едуард Коновалов розповів про здобутки й труднощі першої на Харківщині ОТГ, утвореної 15 вересня 2015 року.
З Будинку культури Едуард Коновалов провів гостей-журналістів до КП «Салтів водоканал» і показав нову техніку. Це – два спеціалізованих автомобілі для вивезення сміття, асенізаційна машина, три трактори з причепами та навісним обладнанням, роторна косарка, пристрій для обрізання кущів та дерев, машина для подрібнення гілок. До створення ОТГ всього цього тут не було, а була повна безнадія. До речі, коли журналісти спитали в нинішнього голови ОТГ, що спонукало його балотуватися на посаду керівника громади, той відповів:
– Надзвичайно дошкуляли гори сміття, яке вивозив лише один трактор з причепом. Можливо, це стало останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння й призвела до участі у виборах.
Ставши головою ОТГ, Едуард Павлович не забув про сміттєву проблему, про що свідчить перетворення згаданого комунального підприємства із гидкого каченяти на прекрасного лебедя (окрім придбання техніки, на території громади встановлено 50 нових контейнерів на сміття). А вможливила це перемога в конкурсі та реалізація торік проекту Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Реалізація комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого соціально-економічного розвитку Старосалтівської об’єднаної територіальної громади шляхом зміцнення матеріально-технічної бази» на 5 125 тис. грн.
І це не поодинокий приклад залучення громадою коштів проектів і конкурсів. Маючи торік у бюджеті ОТГ 26,2 млн грн власних надходжень та 26,8 млн грн коштів субвенцій, старосалтівці не обмежилися ними, а перемогли в низці проектів і конкурсів (Харківської обласної ради, міжнародної-технічної допомоги, зокрема і проекту DOBRE), після чого використали отримані гроші на розвиток громади.
Але це цифри, а учасникам прес-туру нетерпеливилося побачити зроблене. І от ми в опорній школі ОТГ, що в Старому Салтові, де навчаються як місцеві діти, так і школярі з інших населених пунктів громади, яких привозять на навчання й відвозять після нього двома шкільними автобусами. Про освіту й комфорт школярів тут дбають: у всіх кабінетах є доступ до Інтернету, телевізори й комп’ютери, для налагодження безперебійної роботи яких у навчальному закладі навіть працює інженер-електроник.
Зі школи ми потрапили в один із дитсадків Старого Салтова – «Барвінок-100», де приймають дітей з одного року. Цікавим є те, що тут діти з вихователями й нянечками на початку нового навчального року переходять у попереднє приміщення старшої на рік групи. Тож не потрібно щороку його підлаштовувати й збирати все необхідне для певного віку, бо воно вже там є. А ще в дитсадку створюють зимовий сад, із жовтня по квітень діти відвідують кабінет аромотерапії.
Із навчальних закладів гості громади потрапили до двоповерхової будівлі, в якій нині добігає кінця капітальний ремонт за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Зараз у майже готовій до експлуатації будівлі вже працюють амбулаторія та станція швидкої медичної допомоги (у відремонтованих приміщеннях), а скоро заселяться службовці селищної ради разом з головою ОТГ, центр надання адміністративних послуг, а також дільничні інспектори поліції. Там же є й актовий зал, в якому невдовзі збиратимуться старосалтівці. Якщо комусь це нагадає казку про рукавичку, то не варто хвилюватися: будівля велика, тож усім у ній буде комфортно. Для зручності відвідувачів там навіть передбачено окремі входи до різних служб.
Перлиною Старосалтівської громади є Печенізьке водосховище, що на річці Сіверський Донець. На берегах, що входять до території громади, діють декілька десятків баз відпочинку. Переїхавши греблю водосховища, учасники прес-туру попрямували до села Хотімлі, де знаходиться фермерське господарство «Юпітер». Але по дорозі довелося побачити дещо незвичне для Північного Сходу України – баштани з велетенськими кавунами. Виявилося, що тамтешній піщаний ґрунт і сонце дають можливість канунам виростати не гіршими за херсонські. Журналісти поласували ними й запевнили: хотімлянські кавуни – неперевершена смакота!
Як і молоко та молочні продукти, які виготовляють працівники фермерського господарства «Юпітер». Його голова Наталя Коваль та спеціалісти господарства провели гостей корівниками, де тварин утримують без прив’язі, а для телят є справжні огороджені «кімнатки», де ті перебувають деякий час, щоб не передати одне одному якоїсь хвороби. На фермі використовують найсучасніші розробки науковців задля отримання найкращого потомства й молока. Частину його працівники ферми переробляють на молокопродукти (торговельна марка «Пані Юпітер»), якими журналісти мали можливість посмакувати у фірмовому магазині при фермі (ще один знаходиться на Олексіївському ринку в Харкові). І маю запевнити: сири, йогурти, кефір із цієї ферми – то продукти найвищої якості, за поживністю й безпечністю яких слідкують якнайретельніше.
– Треба йти вперед не озираючись, отримувати задоволення від того, що робиш, – поділилася секретом створення успішного підприємства Наталя Коваль.
Високо оцінили учасники прес-туру й туристичну привабливість Старосалтівської ОТГ, коли поплавали прогулянковим судном по Печенізькому водосховищі та побували в зеленій садибі «Дача Салтів». Оцінили й іншим радимо відвідати цей мальовничий куточок Харківщини.
Покладаються на себе й не цураються підтримки
Переїхавши зі Старосалтівської ОТГ до Мереф’янської (місто Мерефа), учасники прес-туру одразу ж потрапили на зустріч з головою громади Веніаміном Сітовим, який розповів про основні досягнення громади з моменту її створення, а відбулося це 29 березня 2016 року. До складу громади входять місто Мерефа, селище Утківка й іще п’ять населених пунктів (загалом майже 26 тисяч мешканців).
Однією з особливостей громади є те, що всі 112 її багатоквартирних будинків входять до дев’яти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а майже дев’ять з половиною тисяч домоволодінь – до дев’яти районних комітетів органів самоорганізації населення (РКОСН). Їх очолюють керівники, яким довіряють і які мають хист до такої роботи. Члени ОСББ зацікавлені накопичувати якомога більше коштів на ремонт і утримання своїх будинків, бо з бюджету громади отримують на це стільки ж грошей, скільки назбирали.
Веніамін Сітов повідомив про механізми збільшення надходжень до бюджету, налагодження співпраці між владою та місцевими підприємцями, про намір створити фермерський ринок. Корисним є місцевий досвід переведення всіх комунальних об’єктів з охорони сторожами на централізовану охорону з використанням сигналізації та відеоспостереження. А ще – випуску книжечки «Пам’ятка домовласника», яка є в кожній квартирі й домоволодінні громади. У ній – повна інформація (з адресами й номерами телефонів) про органи влади, комунальні заклади, освітні й медичні установи, організації та підприємства, ОСББ й РКОСН, депутатів громади тощо.
Почули журналісти й голову найбільшого ОСББ «Мерефа-Центр 1» (до нього входять півсотні багатоквартирних будинки) Вікторію Колінько. Вона поділилася досвідом роботи й запросила на екскурсію до будинку, який було термомодернізовано за кошти проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Тож ми не тільки почули, а й побачили результати діяльності одного з ОСББ.
Інші реалізовані у громаді проекти – це проекти обласного конкурсу міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє» (2016 рік). Завдяки цьому в місті з’явились нові тротуари, спортивні та ігрові дитячі майданчики, контейнерні майданчики, оновлено пішохідні містки через річки, виготовлено таблички з новими назвами вулиць, проведено часткову термомодернізацію комунальних приміщень. Цьогоріч у цьому ж конкурсі перемогли п’ять міні-проектів громади (роботи з обладнання сходів, облаштування скейт-парку, дитячих та спортивних майданчиків, культурно-розважального осередку «Світлиця» в селі Кринички, галереї «Всесвіт і Сонячна система» у приміщенні початкової школи КЗ «Мереф’янський медичний ліцей»). П’ять районних комітетів органів самоорганізації населення стали переможцями конкурсу з реалізації найкращого проекту з благоустрою в Мереф’янській міській ОТГ і вже реалізували свої проекти.
– Якось я за власні кошти придбав і оплатив встановлення в одному з куточків Мерефи європаркану, – розповів голова ОТГ. – Але його зовсім скоро поламали, і ніхто не завадив цьому й не зателефонував мені, хоча номер мого мобільного телефона знають усі! Тоді й усвідомив, що без залучення людей до благоустрою не обійтися. І от тепер активні мешканці, які пропонують щось полагодити, встановити, відремонтувати для громади, отримують необхідні матеріали, а встановлюють, ремонтують і лагодять самостійно. І тепер вони першими захищають створене від вандалів і бережуть його.
У Мерефі розпочато реконструкцію двоповерхової будівлі, куди невдовзі перенесуть центр надання адміністративних послуг, збудовано міні-футбольне поле. Позаторік коштом бюджету Мереф’янської міської ради та Харківської районної ради в Мерефі провели капітальний та поточний ремонти дорожнього покриття на 5 млн. грн. А цьогоріч облаштовано дві додаткові зони для паркування автотранспорту. Триває ремонт доріг місцевого значення. Останнім часом члени районних комітетів органів самоорганізації населення виконали роботи з благоустрою та утримання колодязів питної води загального користування (з бюджету ОТГ на матеріали було виділено 52 тис. грн), на території громади встановлено 12 зупиночних павільйонів, 22 дитячих ігрових майданчики та 5 спортивних, 650 контейнерів на сміття та облаштовано 70 контейнерних майданчиків, збудовано та обладнано п’ять котелень для опалення навчальних закладів. На черзі – реконструкція скверу Івана Сірка, алеї Слави й кінотеатру «Супутник» та завершення за допомогою спеціалістів програми DOBRE написання стратегічного плану розвитку громади.
Є чим здивувати у громаді й спраглих нових туристичних вражень. У Мерефі свого часу проживав з родиною Іван Сірко (деякі дослідники навіть стверджують, що він там народився), тому на центральній площі міста є його погруддя. А неподалік від міста, у селі Нижня Озеряна, аж декілька цікавих об’єктів: джерело, воді з якого приписують цілющі властивості, купальня з крижаною водою із цього джерела, храм явлення ікони Озерянської Божої Матері й приватна садиба-музей слобожанського побуту «Українська хата». Учасники прес-туру і води із джерела попили, і в крижану воду зі спеки з головою занурилися й виходили з неї, наче на cвіт народившись, і побували в садибі-музеї. Її господарка Олена Єлагіна запросила гостей спочатку до повітки, де напоїла трав’яним чаєм та розповіла історію ікони Озерянської Божої Матері. А потім у хаті, яка стала музеєм, що тій – більше трьохсот років, повідала про старовинні речі народного побуту, зібрані на Слобожанщині й виставлені в хаті та на подвір’ї із садом (старовинна борть, виготовлена аж у XVIII сторіччі, колодязь, віз, повітка тощо).
Юрій ЛІСНИЧЕНКО31 серпень 2018 - 17:49
Шура (вст)

чому ж не вказано, стільки отримала ОТГ від грантожерської програми Добре? невже важливіша інформація про те, що корреспонденти нашару хавали кавуни і запивали молокопродуктами? не пронесло?

31 серпень 2018 - 21:37
Юрій Лісниченко (вст)

Ви знаєте, не пронесло. Глобал Комьюнітіз (Global Communities) виконує п’ятирічний проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) вартістю $50 мільйонів «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Тобто гроші американськизх платників податків напряму потрапляють до тих громад, які вибороли на це право в чесному конкурсі. Тож заспокойтеся й почитайцте краще докладніше про названу програму. В Інтернеті інформації про неї вдосталь.

31 серпень 2018 - 21:43
Юрій Лісниченко (вст)

А в даній публікації йдеться загалом про те, як живуть громади, до розвитку яких докладає зусиль, серед інших прихильників, і програма DODRE.

1 вересень 2018 - 20:59
Шура (вст)

Цитую Вас: "І це не поодинокий приклад залучення громадою коштів проектів і конкурсів. Маючи торік у бюджеті ОТГ 26,2 млн грн власних надходжень та 26,8 млн грн коштів субвенцій, старосалтівці не обмежилися ними, а перемогли в низці проектів і конкурсів (Харківської обласної ради, міжнародної-технічної допомоги, зокрема і проекту DOBRE), після чого використали отримані гроші на розвиток громади".
Запитання: стільки ж грошей дало старосалтівцям Добре? Чим воно помогло їм крім того, що показало Вас?? Чи це секрет? Гривень 300-350 буде?

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

З допомогою експертів програми DOBRE (зокрема, й із Польщі) для Старосалтівської громадм розроблено стратегію розвитку до 2020 року. Ці ж експерти проводять у громадах, якими опікуються, постійні навчання, що стосуються всіх сфер життєдіяльності громади, на даний час у конкурсі програми DOBRE бере участь проект Старосалтівської громади щодо створення в Старому Салтові зеленої зони активного відпочинку.

2 вересень 2018 - 14:52
Юрій Лісниченко (вст)

Не знаю, що сталося, але чомусь вийшло ось стільки відповідей.

2 вересень 2018 - 14:57
Юрій Лісниченко (вст)

Запланновані заходи від програми DOBRE - технічне переоснащення зали засідань селищної ради з можливістю онлайн-трансляції сесійних засідань, впровадження громадського бюджету й проведення молодіжного форуму за участю іноземних волонтерів.

2 вересень 2018 - 16:41
Шура (вст)

Тепер ясно. Грошей від Добре салтівці і не нюхали. Ось так витрачаються гроші тупих американців - на форуми і стратегії і екскурсії кореспондентів. 50 мільйонів доларів це багатенько навіть на всю Україну.

2 вересень 2018 - 17:00
Кіса Вороб-нов (вст)

Шановні Шура й автор статті, ваша дискусія й мене зацікавила. і захотілося все ж дізнатися - то скільки таки грошей отримла громада? Чи Юрій просто їв кавуни й не слухав. що їм там розповідали, чи американці ні фіга нашим не дали?

2 вересень 2018 - 17:15
Юрій Лісниченко (вст)

Гроші надходять на реалізацію тієї чи іншої програми, а не в конверті якомусь дядькові. За ці ж кошти відбуваються навчання й створення стратегії ОТГ. У публікації ішлося передусім про те, як живуть громади, до розвитку яких докладає зусиль, серед інших прихильників, і програма DODRE. А докладно про те, що Вас зацікавило, не написано, бо, по-перше, не це було головним завданням, а по-друге, на сайті - матеріал з газети, а в газетна сторінка обмежена кількістю рядків, тому написати в одному матеріалі про все неможливо.

2 вересень 2018 - 17:54
Кіса Вороб-нов (вст)

Та ні,шановний автор, якби ви були НАСПРАВДІ журналістом, то ви б розуміли, що є головним вашим завданням, коли відробляєте гроші дурних американців зізнайтеся, що ви просто надурняк мандруєте і їсте, а маєте ще й писати ПО СУТІ,а не описувати, як ви пожираєте кавуни й молоко. До речі, на це ви місце знайшли в такій здоровенній публікації . sty13

2 вересень 2018 - 17:59
Юрій Лісниченко (вст)

У такій тональності не бачу сенсу розмовляти надалі. Тож усього найкращого.

2 вересень 2018 - 18:05
Кіса Вороб-нов (вст)

Отже. ви не знаєте, скільки громада отримала. А розповідаєте про якісь туманні програми. Тому й не "бачите сенсу".

Додати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.3563 сек. / запитів: 8 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua