МЕДИЦИНА


МАРАФОН ЗДОРОВ’Я ОЛЬГИ БОГОМОЛЕЦЬ

Оксана ВЕРСТЮК

29.05.2009, 15:16

У лютому нинішнього року в місті Севастополі стартував перший тур благодійного Всеукраїнського марафону здоров’я. Ініціатором його проведення стала заслужений лікар України професор Київського національного медичного університету, головний лікар Інституту дерматології та косметології Ольга Богомолець.

Основна мета першого туру марафону – допомога дітям-сиротам і дітям з малозабезпечених родин, які потребують сучасної онкологіч- ної медичної допомоги. З цією метою Ольга Богомолець в обласних центрах України проводить медичні огляди учнів шкіл-інтернатів з допомогою єдиного в Україні епілюмінесцентного дерматоскопу, призначеного для раннього виявлення родимок, що перероджуються у злоякісні пухлини. Хворі діти направляються на огляд до Інституту дерматології та косметології і за необхідності будуть безкоштовно прооперовані.

Відвідавши 23 обласних центри, Ольга Вадимівна прибула на Кіровоградщину, де в дитячій обласній лікарні оглянула 44 дитини, які потребували точної діагностики після попереднього медичного огляду. Всі заходи, проведені у рамках першого туру марафону, – безкоштовні.

Другий тур марафону передбачає наукові семінари для медичних працівників з метою популяризації знань про європейську програму здоров’я, "круглі столи" з представниками влади та медичних закладів за підсумками першого туру, підвищення кваліфікації лікарів на місцях, створення інтерактивної карти здоров’я України, спеціалізованого медичного порталу, "гарячої" телефонної лінії, проведення медичного форуму "Євромеланома в Україні" із залученням громадських організацій та міжнародних спеціалістів та організацію виїзних конференцій у великих обласних центрах нашої держави.

Також у рамках марафону відбувся благодійний концерт Ольги Богомолець "Янголе мій…", під час якого вона виконала авторські пісні та написані на вірші Ліни Костенко, Євгена Сверстюка.

Маючи досить щільний графік перебування у Кіровограді, Ольга Богомолець знайшла час зустрітись із місцевими журналістами. На прес-конференції вона відповіла на запитання, що стосувались рівня онкологічних захворювань у нашому регіоні, пропаганди здорового способу життя, власної творчої діяльності.

–До цього благодійного марафону я, мабуть, йшла усе своє життя, – зазначила Ольга Вадимівна. – Моя мета – рання діагностика раку шкіри у дітей-сиріт, які, маючи певну допомогу від держави, не мають мами, яка б могла потурбуватись про їхнє здоров’я та за руку привести до лікаря. Саме тому нами були розроблені критерії, за якими медичні працівники, няні, вихователі могли оглянути дітей і виявити таких, які потребують лікарського втручання.

Більш ніж 15 років тому, коли я приїхала до Сполучених Штатів Америки, аби продов- жити здобувати медич- ну освіту, вкрай здивувалася, що в той час, як діагноз "меланома" в Україні був вироком, там цю хворобу успішно лікували. У нас 95 відсотків хворих з таким діагнозом приречені. Там же навпаки помирають лише п’ятеро зі ста хворих, решта виліковується. Коли я повернулась в Україну, у мене з’явилась мрія – допомогти своїм спів- вітчизникам.

Так чому ж у нас така критична ситуація? Не тому, що немає лікарів, обладнання, фінансування. А через те, що люди не знають коли їм потрібно звернутись до лікаря. Відсутня елементарна культура здоров’я. На жаль, від більшості онкологічних проблем в Україні люди гинуть, незважаючи на ті капіталовкладення, які робить держава у розвиток спеціалізованих медичних центрів, впровадження передових методів лікування тощо. Люди звертаються до лікарів, маючи третю-четверту стадії раку, коли вірогідність одужання – майже нульова.

Щоб поліпшити ситуацію, ми розробили спеціальну програму, яка називається "Марафон здоров’я" і передбачає огляд дітей-сиріт по всій державі. За результатами оглядів у 23 областях понад 1000 дітей взяті на облік, вони потребуватимуть профілактичних оглядів раз на півроку, декому вже зроблено операції. Це діти, у яких був виявлений рак шкіри та передвісники меланоми.

У Кіровоградській області у 19 інтернатних закладах ми оглянули 2600 дітей. З них відібрали 44-х, які сьогодні додатково обстежені і стосовно подальшого лікування яких будуть надані рекомендації.

А всім іншим людям, для вчасного визначення у себе тривожних симптомів захворювання раджу пам’ятати так званий АКОРД меланоми. Кожна літера має свою розшифровку:

Асиметрія – коли вісь, проведена через родимку, не ділить її на дві рівні половинки.

Край – якщо замість чіткої рівної межі краї родимки зубчасті, начебто рвані.

Окрас – будь-які вкраплення, гранули чи прожилки, особливо чорного або рожевого кольорів, мають привернути вашу увагу.

Розмір – чим більший розмір родимки, тим більший ризик її переродження, хоча і малий розмір (1-2 см) зовсім не виключає розвитку пухлини.

Динаміка – поява будь-яких змін у звичній для вас картині: збільшення розміру, товщини, кольору, кровоточивість, кірочка на поверхні.

Проблема меланоми та раку шкіри виникла в Україні впродовж останніх 15 років. Пов’язана вона із загальною світовою тенденцією, наслідками науково-технічного прогресу, спричиненими потоншенням озонового шару через вихлопи вторхлорвуглеводнів, які, потрап- ляючи в атмосферу, не розщеплюють атоми азону, і він не формується в атмосфері. Тому хвилі ультрафіолету, які йдуть від сонця, дуже сильно змінили свій спектр протягом останніх 15 років. Та кількість сонячного випромінювання, яка потрапляє на шкіру протягом години, більше шкідлива, ніж ті хвилі, що потрапляли на шкіру 10-15 років тому. Доведено, що перебування на сонці, особливо дітей до 3-4 років, бажано уникати. Кількість сонячних опіків, які були перенесені у ранньому дитинстві, призводять до ризику розвитку меланоми – переродження родимки, а сонячні опіки, отримані у дорослому віці, призводять до розвитку раку шкіри.

Слід пам’ятати: рак шкіри реально вилікувати, причому амбулаторно, тобто пацієнту не потрібно довгий час перебувати в лікарні, проходити додаткові процедури, витрачати значні кошти. Потрібно лише вчасно звернутись. Одна майже безболісна процедура, загоєння ранки протягом місяця, а потім диспансерне спостереження за місцем проживання. У тому випадку, коли меланома не проросла у глибокі шари шкіри, дає повну гарантію щасливого продовження життя.

Мій прадід, Олександр Олександрович Богомолець, який створив системи переливання, консервації та транспортування крові, що врятувало життя багатьом солдатам на фронтах Великої Вітчизняної війни, говорив, що Україна має всі підстави бути країною, де люди живуть довго. Накладання одне на одного географічних, кліматичних, екологічних та генетичних ознак дозволяє українцям бути найбільш довголітньою нацією. Та, на жаль, те, що діється сьогодні з екологією, політичні та економічні негаразди довели населення України до мало не найнижчої тривалості життя.

 *  *  *

Бог дав Ользі Богомолець ще один дивовижний дар – співати та писати пісні. З 1992 року вона їздить з концертами Україною, а зібрані кошти завжди спрямовує на різноманітні благодійні цілі. Наприклад, у минулому році виконавиця українського авторського романсу Ольга Богомолець в рамках благодійного туру відвідала дитячі та жіночі виправні колонії. А в цьому захотіла підтримати своїх колег-лікарів, яким дуже тяжко і складно працюється в нинішніх умовах.

До речі, усі заходи, заплановані у межах першого туру Марафону здоров’я, проводяться за особисті кошти родини Богомольців-Шереметьєвих – професора медицини Ольги Богомолець-Шереметьєвої та її чоловіка – відомого мецената Олексія Шереметьєва.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!